Jak poprawnie rozstawić kino domowe?

Kupiłeś kino domowe. Ale tak od razu nie rozpoczniesz przygody z tym urządzeniem. Gdy kino trafi trafi już do twojego domu, musisz je jeszcze właściwie ustawić. Nawet najlepszy system kina domowego, gdy zostanie źle ustawiony, zepsuje wrażenia dźwiękowe. Oto w skrócie najważniejsze zasady poprawnego ustawienia zestawu kina domowego. Oczywiście nie wszystko da się zawsze ustawić w idealnym porządku - wiele zależy tu od pomieszczenia, w którym ustawimy kino.

Telewizor

To najprostszy element - stawiamy go centralnie naprzeciw naszego fotela/kanapy.

Teoretycznie telewizor powinno ustawiać się w odległości 3-4 przekątnych naszego odbiornika.  Na stronie Centrum Dobrego Obrazu znajdziesz przydatny Konfigurator TV , z którego dowiesz się o minimalnych odległościach od telewizorów w różnych rozmiarach. Przykładowo minimalna odległość od telewizora o przekątnej 42 cale to trochę ponad 1,5 metra. Ja osobiście wolę być jednak trochę bliżej - przy tej przekątnej bardziej odpowiednia wydaje mi się odległość 1,20 metra. Sprawdza się to najlepiej przy filmach w wysokiej rozdzielczości - można wtedy dostrzec wszystkie szczegóły. Ważne, żeby siedzieć jak najbliżej, ale obejmować wzrokiem cały ekran.

Amplituner i odtwarzacz (DVD lub Blu-ray)

Najczęściej stawia się te urządzenia pod telewizorem, ale mogą być też z boku odbiornika TV. Ważne jest, by nie stawiać ich w bardzo ciasnej półeczce, zakrytej ze wszystkich stron - utrudnia to właściwe chłodzenie urządzenia.

Głośnik centralny (poziomy)

Głośnik centralny powinien zawsze znajdować się pod lub przed telewizorem - ten kanał najczęściej odpowiada za dialogi i powinien znajdować się z przodu, mniej więcej na poziomie głowy siedzącego na fotelu widza.

Kolumny frontowe (przednie)

Te kolumny te odpowiadają za odtwarzanie głównej warstwy dźwiękowej filmu. Należy ustawić je dalej odległości od telewizora, gdyż zbyt bliska obecność kolumn przy TV może powodować zakłócenia wywołane polem elektromagnetycznym. Kolumny te powinny być też przynajmniej 20 cm od ściany - głośnikom należy pozostawić z tyłu trochę przestrzeni. Ponadto kolumny przednie trzeba symetrycznie ustawić z dwóch stron telewizora, pod kątem ok. 20 stopni w stosunku do fotela/kanapy.

Subwoofer (głośnik niskotonowy)

Tu jest pewna dowolność ustawienia, ale warto tylko pamiętać, że głośnik niskotonowy powinien być zawsze ustawiony w którymś rogu pomieszczenia - nigdy bliżej środka. Najlepiej poza okręgiem kolumn. Ważne jest też ustawienie subwoofera na tzw. kolcach (redukują przenoszenie drgań na podłogę) lub - jeżeli ich nie mamy - na jakiejś podkładce - na gołym parkiecie "sub" potrafi "zaszaleć", a efektem tego może być wizyta rozdrażnionych sąsiadów.

Kolumny tylne (satelity)

Zadaniem satelitów jest dawanie nam poczucia przestrzenności - wszelkie odgłosy sytuujące nas w przestrzeni, czasem muzyka lub delikatne elementy tła dźwiękowego -tworzą złudzenie przebywania wewnątrz filmu. W tym przypadku są dwie szkoły, dwa podejścia do ustawienia tylnych głośników - pierwsza możliwość,częściej wybierana, to ustawienie satelitów z tyłu, pod kątem, tak by w linii prostej przecinały się na naszej głowie. Druga opcja to ustawienie głośników pod kątem prostym, prostopadle do naszej głowy po bokach fotela/kanapy. Sam musisz wybrać właściwe ustawienie - ja polecam tę pierwszą opcję. Według mnie daje trochę lepsze wrażenie przebywania w środku filmu. Głośniki te mogą być wysokie lub niskie - w zależności od preferencji. Tylne satelity można powiesić na ścianach (jest to bardzo wskazane) - ważne by były jednak zwrócone w kierunku naszej głowy. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, to solidnie przymocuj satelity - zwłaszcza te drewniane, bo mają one swoją wagę i niestety czasami potrafią spadać.

Kanały dodatkowe (zestawy 6.1 i 7.1)

Te kanały są jedynie w zestawach 6.1 i 7.1. Szósty i siódmy kanał w 7.1 należy ustawić pod kątem, podobnie jak tylne satelity w zestawie 5.1 , tyle że tym razem jeszcze bardziej przesunąć je w tył. Natomiast w 6.1 , szósty kanał należy ustawić, bezpośrednio za użytkownikiem.

Nie polecam raczej kupowania zestawów 6.1 i 7.1. Są droższe, a standardowy zestaw wielokanałowy 5.1 jest absolutnie wystarczający, zwłaszcza że jest bardzo niewiele filmów, które potrafią korzystać z dodatkowych kanałów powyżej 5.1. Poza tym, im więcej kanałów w systemie, tym trudniej to wszystko ogarnąć (zestaw zajmuje więcej miejsca) i ustawić, by dobrze brzmiało.

Kable

Największym problemem kina domowego są... kable. Niestety to urządzenie wymaga olbrzymiej ilości kabli. Dobrze jest gdzieś je ukryć. Rozwiązaniem jest położenie listew przypodłogowych, w których można ukryć nieestetyczne przewody. Można też wkuć kable w ścianę, ale to bardziej ryzykowna opcja.

Odpowiednie pomieszczenie

Pamiętaj, że dźwięk najlepiej rozchodzi się w regularnym pomieszczeniu (kwadrat, prostokąt). Ważne też, by pokój był odpowiednio wytłumiony. Kino domowe brzmi bardzo źle np. w pustych salonach, bez wykładziny czy dywanów, oraz bez mebli na ścianach. Idealnie jest nie tylko zakryć parkiet wykładziną, a ściany meblami, ale także sufit (np. wełną). W pomieszczeniu pustym i niewytłumionym będzie okropne echo, które całkowicie zepsuje wrażenie słuchowe. Najlepiej jest specjalnie przeznaczyć pomieszczenie pod kino domowe. Ale w polskich warunkach mieszkaniowych jest to mało realne, więc większość z nas z pewnością urządzać będzie kino w salonie/ dużym pokoju. Nie unikniemy więc raczej kompromisów.

Mariusz Koryszewski

Więcej o: