Kanye West, Lady Gaga, Lance Armstrong i inne gwiazdy... Zbierali na potrzebujących, a pomagali sobie

Zaangażowanie wielkich gwiazd w działalność dobroczynną to bardzo powszechna praktyka. Jedni zbierają fundusze, aby pomóc ofiarom kataklizmów, inni angażują się w działalność na rzecz biednych, bądź ochrony środowiska. Niestety, nie wszyscy zrozumieli szlachetną ideę i dobroczynność potraktowali jako sposób na autopromocję, bądź możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.
Kanye West Kanye West BRENDAN MCDERMID / REUTERS / REUTERS

Kanye West, Lady Gaga, Lance Armstrong i inne gwiazdy... Zbierali na potrzebujących a pomagali sobie

Zaangażowanie wielkich gwiazd w działalność dobroczynną to bardzo powszechna praktyka. Jedni zbierają fundusze, aby pomóc ofiarom kataklizmów, inni angażują się w działalność na rzecz biednych, bądź ochrony środowiska. Niestety nie wszyscy zrozumieli szlachetną ideę i dobroczynność potraktowali jako sposób na autopromocję, bądź możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.

W 2007 r. Kanye West założył Kanye West Foundation, której misją miało być pomaganie w edukacji młodych ludzi i namawianie ich do kontynuowania nauki. Fundacja zakończyła swoją działalność 4 lata później, kiedy na jaw wyszło, że niemal wszystkie zebrane fundusze trafiają do fundacj,i a nie potrzebujących. Jak wynika z zeznań podatkowych, w 2009 r. z ponad 200 tys. dol. tylko 563 dol. trafiły do potrzebujących, a resztę pożarły "koszty administracyjne". Z kolei, w tym samym roku w którym organizacja przestała działać, do potrzebujących nie trafił nawet jeden cent, choć fundacja Westa zebrała w tym roku ponad 570 tys. dolarów.

Lady Gaga Lady Gaga Evan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

Lady Gaga

W 2011 r. Lady Gaga otworzyła Born This Way Foundation, która ma inspirować młodych ludzi do tworzenia lepszego społeczeństwa. W 2012 r., dziennikarze dotarli do zeznań podatkowych fundacji z których wynikało, że z zebranych przez nią 2,5 mln dolarów tylko 5 tys. zostało przeznaczonych na pomoc, a 1,85 mln dol. pożarła działalność organizacji.

Bono Bono )Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Bono

Skandal nie ominął także wokalisty U2 Bono. Znany ze swojego zaangażowania w działalność charytatywną muzyk w 2002 r. stworzył fundację ONE, która miała walczyć z biedą i chorobami w Afryce. W 2010 r. okazało się jednak, że tylko 1,2 proc. funduszy zbieranych przez tę organizację trafiało do potrzebujących. Według zeznania podatkowego za 2008 r. z 15 mln dol. tylko 160 tys. trafiło na cele dobroczynne. Co więcej ponad połowę funduszy przeznaczano na pensję pracowników ONE.

Kim Kardashian Kim Kardashian Evan Agostini / Evan Agostini/Invision/AP

Kim Kardashian

Kim Kardashian uczestniczyła w programie charytatywnym organizowanym przez Ebay, polegającym na wystawianiu na aukcjach internetowych ciuchów, butów i różnych ubraniowych akcesoriów i przekazywaniu zebranych środków na dobroczynność. W 2012 r. okazało się jednak, że tylko 10 proc. zebranych przez Kardashian pieniędzy zostało przeznaczonych na pomoc potrzebującym. Z niemal 400 tys. dol. na cele charytatywne trafiło niecałe 20 tys.

Wyclef Jean Wyclef Jean $Fot. Micha epecki / Agencja Wyborcza.pl

Wyclef Jean

W 2004 r. gwiazda hip-hopu Wyclef Jean założył fundacje Yele z myślą o pomocy dla Haiti, skąd sam pochodzi. Organizacja zaczęła dość skromnie, jednak w 2010 po olbrzymim trzęsieniu ziemi, fundusze zaczęły płynąć większym strumieniem i do fundacji trafiło ponad 16 mln. dol. Jak się później odkryli dzie3nnikarze New York Post, 9 mln pochłonęła działalność fundacji - pensje, wynajem biur oraz jedzenie i napoje.

Okazało się też, że Wyclef zapłacił sobie 100 tys. dol. za zagranie koncertu charytatywnego na Haiti, pół miliona dolarów dał rodzinie, 37 tys. przeznaczył na opłacenie swojego studia nagraniowego a ponad 100 tys. dol. dal swojej kochance na niewiadome cele. Fundację zamknięto w 2012 r.

Lance Armstrong Lance Armstrong Graham Hughes

Lance Armstrong

Fundacja założona przez byłego kolarza, mająca na celu wspomaganie badań nad rakiem - Livestrong Foundation przekazała w 2011 r. na badania tylko 5 mln dol., choć według raportów finansowych zebrała wtedy ponad 103 mln dolarów.

Więcej o: