Są politykami, przedsiębiorcami, filantropami a nawet przywódcami religijnymi - łączy ich jedno to od ich decyzji i poczynań zależą losy i kierunek, w którym podąża nasz świat. Magazyn "Forbes" stworzył ranking najbardziej wpływowych ludzi świata. Co ciekawe prezydent Stanów Zjednoczonych zajął w nim dopiero trzecią pozycję. Oto 12. ludzi, którzy swoimi działaniami i decyzjami wywierają największy wpływ na losy świat.
12. Li Keqiang, premier Chin
Ranking otwiera chiński premier - Li Keqiang, który wraz z prezydentem tego kraju stoi na czele zmian, idących w kierunku liberalizacji gospodarki Chin. Keqiang, po 4 latach na stanowisku premiera, może pochwalić się całkiem sporym wzrostem PKB i umacnianiem się chińskiej waluty. W ubiegłym miesiącu, chiński premier porozumiał się także z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, dzięki temu m.in. takie firmy jak Volkswagen i Daimler, zainwestują w Chinach 2,5 mld dol.
Szef Europejskiego Banku Centralnego ma za sobą bardzo pracowity rok. Oprócz walki ze stagnacją na starym kontynencie, Draghi musiał zmierzyć się także z kryzysem greckim i możliwością opuszczenia Strefy Euro przez ten kraj. Wprawdzie problem nie został całkowicie rozwiązany, a raczej przesunięty w czasie, jednak sytuacja póki co pozostaje pod kontrolą. Praca Mario Draghiego jest wyjątkowo niewdzięczna i trudna - w końcu Strefa Euro to 18 państw o naprawdę różnych gospodarkach.
Larry Page wraz z Sergeyem Brinem założył w 1998 r. Google.com - obecnie najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową i jedno a najpotężniejszych przedsiębiorstw na świecie. Obecnie Page jest prezesem jeszcze więszej firmy - Alphabet, w kórej skład wchodzą m.in. oprócz Google, także laboratorium technologiczne - Google X, spółka biotechnologiczna Calico, a także fundusz inwestycyjny Google Ventures.
Premier Indii, Narendra Mondi jest odpowiedzialny za coraz większe znaczenie tego kraju na arenie międzynarodowej. Za jego rządów PKB Indii wzrosło o ponad 7 proc. Indyjski premier stawia przede wszystkim na rozwój sektora technologicznego. A poza tym rządzi drugim po Chinach najludniejszym krajem świata i od jego poczynań zależą losy ponad miliarda ludzi.
Brytyjskiemu premierowi udało się utrzymać władze po majowych wyborach. Co więcej przewodzi obecnie pierwszej od 23 lat konserwatywnej większości w brytyjskim parlamencie. Do tego wszystkiego obok Niemiec jest to największa i najważniejsza gospodarka Europejska. Oprócz aktywności na Twitterze, jednym z ostatnich hobby Camerona jest strasznie Brukseli wyjściem Wielkie Brytanii z UE.
Janet Yellen w ub. roku, jako pierwsza kobieta w historii stanęła na czele amerykańskiego banku centralnego. Niemal od pierwszego dnia ma ręce pełne roboty, ponieważ to na jej kadencję przypadło wygaszanie programu skupu amerykańskich obligacji przez Rezerwę Federalną. Z kolei teraz czeka ją pierwsza od 11 lat i mocno wyczekiwana podwyżka stóp procentowych. Do tego wszystkiego Yellen jest orędowniczką zmian w działaniu FED - z jednej strony chce większej kontroli senatu nad bankiem centralnym, z drugiej zaś strony chce mieć większy nadzór nad bankami.
Założyciel i były już prezes Microsoft, najbogatszy człowiek świata z majątkiem niemal 80 mld dol., od jakiegoś czasu angażuje się przede wszystkim w działalność dobroczynną. Oprócz nakłaniania innych miliarderów do dzielenia się swoim majątkiem z potrzebującymi, prowadzi także (wraz z żoną Melindą) fundację, która od 2000 r. przeznaczyła już ponad 30 mld dol. na cele charytatywne.
Uznawany najpotężniejszym przywódcą Chin od czasów Mao Zedonga, Xi Jinping swoją władze wykorzystuje przede wszystkim do reformowania kraju. Chiński prezydent oprócz wspierania prywatyzacji, bardzo dużą uwagę przykłada także do walki z korupcją. Xi Jinping wspiera także chińskie inwestycje zagraniczne, jakiś czas temu dzięki spotkaniom z amerykańskimi i brytyjskimi liderami udało mu się podpisać kontrakty warte 46 mld dol.
Przywódca duchowy 1/6 populacji świata, papież Franciszek za główny cel postawił sobie zreformowanie konserwatywnego kościoła katolickiego. Jego liberalne poglądy m.in. na kwestie homoseksualizmu czy ateizmu przysparzają mu równie wielu sympatyków wśród ludzi niezwiązanych z kościołem, co wrogów wśród członków kościoła.
Chociaż Stany Zjednoczone to najpotężniejsze gospodarczo i militarnie państwo, prezydent tego kraju znalazł się dopiero na 3. miejscu. Przede wszystkim dlatego, że to ostatnie chwile na tym stanowisku i wpływy Obamy coraz bardziej się kurczą i coraz trudniej jest mu jest mu osiągać założone cele. Do tego wszystkiego poparcie dla amerykańskiego prezydenta spadło poniżej 50 proc.
Najbardziej wpływowa kobieta świata i drugi najbardziej wpływowy człowiek na świecie. Angela Merkel już od ponad 10 lat rządzi największą i najbogatsza gospodarka Europy. To ona rozdaje karty w Unii Europejskiej - co bardzo dobrze pokazują wydarzenia ws. uchodźców, pomocy dla bankrutującej Grecji czy nakładania sankcji na Rosję.
Rosyjski prezydent jest jednym z niewielu ludzi na świecie, którzy mogą robić co chcą bez żadnych konsekwencji i Władimir Putin skwapliwie korzysta z tego "przywileju". Wystarczy wspomnieć o aneksji Krymu czy wojnie na Ukrainie. Z kolei ostatnio wymanewrował NATO i USA i włączył się do działań przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i wiele wskazuje na to, że to właśnie Rosja staje się tam głównym graczem. Pomimo, olbrzymiej utraty wartości przez Rubla, niskich cen ropy i spowolnienia gospodarczego , które trawi Rosję, poparcie dla prezydenta jest rekordowo wysokie i wynosi niemal 90 proc.