Oto 5 krajów, których rynki pracy są najprzyjaźniejsze dla kobiet

Indeks ?szklanego sufitu? jest współczynnikiem przygotowanym przez redakcję The Economist. Dzięki niemu możliwym staje się określenie, w których państwach kobiety mają największe szanse na równe traktowanie w miejscach pracy. Jest on kombinacją danych, m.in. na temat wykształcenia wyższego, udziału kobiet w sile roboczej czy płacach. Jak wskazują autorzy, w tegorocznym indeksie uwzględniono po raz pierwszy prawa ojców do płatnego urlopu. Powołują się na badania, według których ważnym czynnikiem ułatwiającym kobietom powrót na rynek pracy jest dostępność urlopów rodzicielskich dla mężczyzn. Poznajcie absolutnych liderów tego rankingu!
View of Hungarian Parliament View of Hungarian Parliament Dennis Jarvis/ flickr.com/ C BY-SA 2.0

Węgry

Mimo że Węgry zajmują piąte miejsce w zestawieniu The Economist, pod jednym względem są absolutnym wzorem. Mowa o średnich płacach kobiet. Aby dojść do tego wniosku redakcja zbadała średnie płace przypadające w 2014 roku na obie płcie w każdym z rozpatrywanych krajów. Następnie, odjęła średnie zarobki kobiet od średnich zarobków mężczyzn. Otrzymany wynik podzieliła przez medianę (a zatem stopień odchyleń od średniej) płac mężczyzn. Wynik kalkulacji dla tego państwa wynosi zaledwie 3.8 proc. różnicy między płacami mężczyzn i płacami kobiet.

Winter Morning Winter Morning Thomas Gartz/ flickr.com/ CC BY 2.0

Finlandia

Panie stanowią tu absolutną większość w gronie osób między 25 a 64 rokiem życia, która może pochwalić się zdobyciem wyższego wykształcenia. Udział kobiet w tej próbie jest tutaj większy aż o 13.3 punktów procentowych niż reprezentacja mężczyzn. Ponadto, Finlandia jest bezsprzecznym liderem jeśli chodzi o udział płci pięknej na rynku pracy! Co prawda nie przeważają mężczyzn, aczkolwiek różnica między nimi jest minimalna - wynosi zaledwie 3.2 punkty procentowe na korzyść panów.

Gamla Stan Gamla Stan Mikael Tigerstro¨m/ flickr.com/ CC BY 2.0

Szwecja

Mimo, iż zajmuje trzecie miejsce w rankingu agregującym wiele czynników, Szwecja jest bezsprzecznym liderem jeśli chodzi o reprezentowanie głosu kobiet w parlamencie - stanowią aż 43.6 procent jego członków. Ponadto, Szwecja wypada ex aequo na tej samej pozycji co Norwegia, z nieznaczną różnicą w udziale kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Różni ich zaledwie 4.3 punktów procentowych udziału z korzyścią dla panów.

Henningsvaer, Lofoten, Norway Henningsvaer, Lofoten, Norway Martin de Lusenet/ flickr.com/ CC BY 2.0.jpg

Norwegia

Zajmuje drugie miejsce w zestawieniu The Economist, a zarazem jest drugim krajem co do największego udziału kobiet w rynku pracy - jest ich zaledwie o 4.3 punkty procentowe mniej niż mężczyzn. Dodatkowo, Norwegia plasuje się na czwartym miejscu w rankingu co do państw z najdłuższym urlopem rodzicielskim dla mężczyzn, dzięki czemu mogą oni wspierać swoje partnerki w powracaniu na rynek pracy.

Iceland Iceland Moyan Brenn/ flickr.com/ CC BY 2.0

Islandia

Islandia jest stanowczym liderem tego rankingu - stanowi absolutny wzór jeśli chodzi o równouprawnienie kobiet i mężczyzn zarówno na polu zawodowym, jak i społecznym. Aż 41.3 procent członków parlamentu to przedstawicielki płci pięknej. Co trzecia osoba pracująca jako wyższa kadra menadżerska to kobieta. Równie dobrze Islandia wypada w porównaniu, jaki udział w grupie wiekowej od 25 do 64 lat mają kobiety z wykształceniem wyższym - wartość ta jest o 12.4 punkty procentowe wyższa niż w przypadku mężczyzn.