Nie jest raczej zaskoczeniem, że zawód dziennikarza telewizyjnego nierozłącznie wiąże się ze sporą dawką stresu. Na porządku dziennym są wystąpienia przed dużą publicznością, często na żywo, co dodatkowo potęguje poziom stresu.
W rankingu Career Cast zawód dziennikarza telewizyjnego dostał notę 47,93 pkt. Według prognozy serwisu ta profesja zanotuje 9-procentowy spadek poziomu stresu.
Pod uwagę wzięto 11 czynników: podróże służbowe, możliwości awansu, wymagana kondycja fizyczna, warunki środowiskowe, pojawiające się zagrożenia, wystąpienia publiczne, konkurencja, ryzyko śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, odpowiedzialność za innych, terminowość i praca pod oceną społeczeństwa.
Na jeszcze większy stres zdaniem Career Cast są narażeni kierowcy taksówek. Długie godziny spędzone za kierownicą, nerwowe sytuacje na ulicach miasta, a często także praca na nocną zmianę tylko pogarszają sytuację w tej profesji.
Serwis ocenił zawód taksówkarza na 48,11 pkt, co dało miejsce 9. Prognozowany jest 13-procentowy wzrost poziomu stresu.
Na miejscu 8. zawód, którego wykonywanie często związane jest z kontaktem z mediami. Istotna jest m.in. znajomość sposobu pracy dziennikarzy, a specjaliści ds. PR to bardzo często byli dziennikarze.
Serwis Career Cast przyznał tej profesji notę 49,44 pkt. Perspektywa wzrostu stresu wynosi ich zdaniem 7 procent.
Kadra zarządzająca w korporacji została umieszczona przez Career Cast na miejscu 7. Sporą rolę w wykonywaniu tego zawodu odgrywa umiejętność kierowania personelem i radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Ta profesja jest związana także z odpowiedzialnością.
Serwis ocenił poziom stresu w tym zawodzie na 48,56 pkt. Prognoza wzrostu wynosi 6 procent.
Praca w mediach, tym razem w roli dziennikarza prasowego znalazła się na 6. miejscu. Popularność kierunku dziennikarstwa wśród kandydatów na studia od lat jest bardzo duża, podobnie jak konkurencja na rynku pracy, a zarobki nie należą do najwyższych.
Dziennikarza prasowy musi wykazać się wieloma zdolnościami, m.in. umiejętnością pracy pod presją pracy, komunikatywnością i dociekliwością. Oczywiste jest także tzw. lekkie pióro. W tej profesji częste są także wyjazdy służbowe.
Career Cast ocenił stres w zawodzie dziennikarza prasowego na 49,90 pkt. Prognozuje także, że stres w jego pracy spadnie o 8 procent.
Koordynator wydarzeń również musi liczyć się z ze sporą dawką stresu w pracy. Różnorodne trudności w organizacji i opieki nad wydarzeniem są na porządku dziennym, a umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pracy pod presją czasu jest w tej profesji niezwykle istotna.
Serwis Career Cast ocenił stres koordynatora wydarzeń na 51,15 pkt, a potencjalny wzrost na 10 procent.
Na kolejnej pozycji znalazł się zawód policjanta. Profesja wymagająca i często niebezpieczna. Warto przypomnieć, że większość Polaków odradzałaby pracę w służbach mundurowych swoim dzieciom.
W zestawieniu Career Cast otrzymała 51,97 pkt czym zasłużyła sobie na miejsce 4. Ryzyko wzrostu stresu w pracy policjanta jest niewielkie i wynosi 4 procent.
Na najniższej pozycji na podium najbardziej stresujących zawodów znalazła się profesja, która dla wielu jest spełnieniem marzeń. Latanie za sterami samolotu musi dawać sporo przyjemności, ale jest także bardzo wymagające.
Częste podróże, a więc jeden z czynników, które Career Cast wziął pod uwagę są podstawą pracy pilota, a nieodzownym jej elementem jest także odpowiedzialność. Piloci mogą za to liczyć na przyzwoite płace i nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Serwis przyznał zawodowi pilota 61,07 pkt, a potencjalny wzrost ocenił na 5 procent.
Na 2. miejscu najbardziej stresujących zawodów znalazł się strażak. Profesja niezwykle niebezpieczna, odpowiedzialna, a jednocześnie wymagająca bardzo dobrej kondycji fizycznej i umiejętności pracy pod presją czasu.
Strażacy są także bardzo potrzebni społeczeństwu, co znalazło odzwierciedlenie w postaci 1. miejsca w rankingu najbardziej szanowanych zawodów w Polsce.
Career Cast ocenił zawód strażaka jako bardzo stresujący, bo przyznał aż 72,68 pkt, a więc o ponad 10 pkt więcej niż w przypadku pilota samolotu. Potencjalny wzrost stresu w pracy serwis oszacował na 5 procent.
Niewiele więcej stresu w pracy ma zdaniem Career Cast personel wojskowy. Utrzymywanie niezwykle wysokiej sprawności fizycznej jest w tej profesji konieczne, a wyczerpujące ćwiczenia i ryzyko jest na porządku dziennym.
Nieodłącznym elementem pracy części personelu wojskowego są także misje, a więc wyjazdy służbowe, które są jednym z elementów branych pod uwagę przez serwis.
Poziom stresu w pracy personelu militarnego oceniono tylko nieco wyżej niż w przypadku strażaka. Pracownicy wojskowi dostali w zestawieniu 72,74 pkt.