No i stało się. Po raz pierwszy w historii spadła sprzedaż smartfonów. Doskonale radzą sobie tylko Chińczycy

W czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedaż smartfonów na świecie spadła o 5,6 proc. w stosunku do danych sprzed roku. To pierwszy spadek liczony w ujęciu rocznym w historii badania przeprowadzanego przez firmę Gartner, a więc od 2004 roku.
Sprzedaż telefonów w IV kwartale 2017 roku Sprzedaż telefonów w IV kwartale 2017 roku www.gartner.com

Klienci szukają lepszych modeli i dłużej ich używają

W czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedano na całym świecie niemal 408 mln smartfonów - aż o 5,6 proc. mniej niż w tym samym okresie 2016 roku.

- Dwa główne powody odpowiadają za ten spadek - uważa Anshul Gupta, dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Po pierwsze, jego zdaniem, użytkownicy tzw. "feature phones", a więc telefonów komórkowych bardziej zaawansowanych od modeli służących tylko do dzwonienia i wysyłania sms-ów, ale nie będących jednak smartfonami, mniej chętnie niż w przeszłości przesiadają się teraz na smartfony. Brakuje na rynku dobrej jakości bardzo tanich smartfonów, wolą więc kupić dobry "feature phone".

Po drugie, użytkownicy smartfonów, którzy myślą o ich wymianie, zwracają dużą uwagę na ich jakość - szukają lepszych modeli - i potem dłużej ich używają, o oczywiście wpływa na sprzedaż.

Samsung Galaxy Note8 Samsung Galaxy Note8 fot. Bartłomiej Pawlak

Na szczycie nadal Samsung

Najwięcej smartfonów sprzedał pod koniec ubiegłego roku Samsung - ponad 74 mln. To co prawda mniej o 3,6 proc. niż w czwartym kwartale 2016 roku, ale i tak koreańskiemu producentowi pozwoliło to zwiększyć udział w globalnym rynku. Ten wynosi teraz 18,2 proc.

- Pomimo początków spowolnienia sprzedaży Samsunga Galaxy S8 i S8 +, ogólny sukces tych modeli pomógł Samsungowi poprawić ogólną średnią cenę sprzedaży - napisali analitycy Gartnera w raporcie.

Samsung ma zamiar przedstawić nowe modele serii Galaxy na Mobile World Congress w Barcelonie za kilka dni. Premiery kolejnych flagowych urządzeń prawdopodobnie więc zwiększą sprzedaż smartfonów Samsunga w pierwszym kwartale 2018 roku - uważa Gartner.

iPhone iPhone Fot. Pixabay

Apple - to nie był dobry kwartał

Dla producenta iPhonów czwarty kwartał minionego roku nie był udany. Gigant sprzedał 73,17 mln smartfonów, a więc aż o 5 proc. mniej niż w rok temu. Dało mu to drugie miejsce w zestawieniu największych producentów smartfonów na świecie z udziałem rynkowym na poziomie 17,9 proc.

Zdaniem Anshula Gupty opóźnione wejście na rynek iPhona X spowolniło przesiadki wielbicieli komórek Apple'a na modele iPhone 8 i 8 Plus - czekali na najnowszy model. Po drugie, Apple miał też problemy z produkcją nowego urządzenia - były problemy z dostawcami podzespołów, które udało się rozwiązać dopiero z początkiem grudnia.

Gartner dlatego uważa, że teraz, z początkiem roku, sprzedaż Apple'a jest już duża - jej wyniki, które poznamy za jakiś czas powinny być bardzo korzystne dla amerykańskiego producenta.

Czytaj więcej: Apple bardzo utrudnił życie szwajcarskim producentom zegarków kwarcowych.

Xiaomi Mi Mix Xiaomi Mi Mix fot. Xiaomi

Duży sukces Huawei i ogromny Xiaomi

Huawei i Xiaomi to najwięksi wygrani w czwartym kwartale ubiegłego roku. W gronie największych producentów smarftonów na świecie tylko im udało się zwiększyć sprzedać.

Huawei sprzedał pod koniec ubiegłego roku niecałe 43,9 mln smarftonów - o 7,6 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2016 roku, co dało mu trzecie miejsce w zestawieniu z udziałem rynkowym na poziomie 10,8 proc. Xiaomi sprzedał natomiast niecałe 28,2 mln mln smartfonów - aż o 79 proc. więcej niż rok wcześniej - co przełożyło się na 6,9 proc. udziału w globalnym rynku.

Huawei pomogło, jak podał Gartner, wprowadzenie na rynek kilku nowych modeli: Mate 10 Lite, Honor 6C Pro and Enjoy 7S. Xiaomi natomiast podbija niezwykle szybko rozwijające się rynki regionu Azji i Pacyfiku - w tym Indie. Cenione są tam między innymi modele Mi i Redmi.

Na piątym miejscu zestawienia największych producentów smartfonów znalazła się też chińska firma - OPPO. Sprzedała w czwartym kwartale ubiegłego roku niecałe 25,67 mln smartfonów, co dało jej 6,3 proc. udziału w światowym rynku.

Czytaj więcej: Najwięcej zarabiamy na handlu z Niemcami. Inaczej jest w wypadku Chin i Rosji.

Sprzedaż telefonów w całym 2017 roku Sprzedaż telefonów w całym 2017 roku www.gartner.com

Cały rok był udany

Chociaż w czwartym kwartale sprzedaż smartfonów rozczarowała, to jednak cały miniony rok był dla branży udany.

Jak podał Gartner, sprzedano w nim ponad 1,5 mld smartfonów - 2,7 proc. więcej niż w 2016 roku. Najwięcej Samsung - 321,26 mln, potem Apple - 214,92 mln i Huawei 150,54 mln.

Tekst pochodzi z blogu "Giełda i gospodarka.pl".

Więcej o: