Donald Trump pisze o tym, że będzie strzelał pociskami w stronę Rosjan w Syrii. Rynek reaguje natychmiast, są duże nerwy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał tuż przed godziną 13:00 na twitterze, żeby Rosjanie w Syrii się szykowali, bo wkrótce nadlecą w ich stronę amerykańskie pociski. Po tak bezpośredniej zapowiedzi eskalacji konfliktu z Rosją na terenie Syrii rynek finansowy wpadł w popłoch. Traci na wartości rubel, oraz akcje na europejskich giełdach, oberwał także nasz WIG20. Jak zwykle w takich sytuacjach, podrożała ropa naftowa.
Notowania rubla do dolara Notowania rubla do dolara wykres: investing.com

Rosyjski rubel traci coraz bardziej

Za dolara w Rosji trzeba płacić już prawie 65 rubli. Przed weekendem kurs wynosił tylko 58 rubli. Rubel tracił mocno już w poniedziałreek i wtorek po nałożeniu nowych sankcji na biznesowych przyjaciół Władimira Putina. Tweet Trumpa o pociskach nadał przecenie rubla nową dynamikę. 

Od piątku rosyjska waluta straciła na wartości już ponad 11 procent. To tak, jakby u nas euro w 3 dni podrożało z 4,20 PLN do 4,66 PLN. 

Notowania niemieckiego indeksu DAX Notowania niemieckiego indeksu DAX wykres: investing.com

Giełdy europejskie: w dół

Indeksy giełd europejskich od rana nie wyglądały najlepiej, ale po trzynastej spadek notowań przybrał na sile. Najsłabiej wygląda niemiecki indeks DAX, który traci ponad 1 procent. Na minusie są też giełdy w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Madrycie. Rosyjska giełda w Moskwie, która wcześniej była na lekkich plusach także zaczęła spadać. 

Indeks WIG20 spada po tweecie Donalda Trumpa Indeks WIG20 spada po tweecie Donalda Trumpa wykres: investing.com

WIG20 także oberwał

W sytuacji nagłego pogorszenia nastrojów na rynkach nasza giełda nie mogła pozostać wyjątkiem. WIG20 spada o blisko 1 procent. Orlen traci blisko półtora procent. Ale na plusie utrzymują się PKO BP i PZU. 

Ropa naftowa jest najdroższa od kilku lat Ropa naftowa jest najdroższa od kilku lat wykres: investing.com

Ropa znów drożeje

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja na rynku ropy naftowej. Ropa Brent drożeje o ponad 1 procent. Na pierwszy rzut oka nie jest to nic nadzwyczajnego, ale ten wzrost oznacza, że w tej chwili baryłka Brent jest najdroższa od ponad trzech lat. Dokładniej: od grudnia 2014 roku. 

Cena wynosząca już prawie 72 dolary oznacza, że tylko od początku marca ropa podrożała o ponad 11 procent. Tweet Trumpa wzmocnił trend widoczny na rynku już wcześniej - teraz ropa drożeje szybciej.

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wykres: investing.com

Drożeją niemieckie obligacje

Zwykle w sytuacjach zwiększonego ryzyka geopolitycznego wystraszony kapitał spekulacyjny ucieka w stronę takich instrumentów finansowych, która uważa za najbezpieczniejsze. W Europie taką funkcją pełnią przede wszystkim obligacje niemieckie. Po tweecie Trumpa niemieckie obligacje dziesięcioletnie zaczęły drożeć. Tym samym zaczęła spadać ich rentowność, czyli to ile zysku mogą one przynieść w ciągu roku nabywcy tych papierów. 

W tej chwili rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich jest poniżej 0,5 procent. 

Tweety Donalda Trumpa o Rosji Tweety Donalda Trumpa o Rosji print screen Twitter

Kolejny tweet Trumpa

Kilkadziesiąt minut po pierwszy, bardzo bojowym tweecie o pociskach prezydent USA opublikował kolejnego, nieco bardziej umiarkowanego, w którym nawet proponuje Rosji zatrzymanie wyścigu zbrojeń

Więcej o: