Donald Trump pisze o tym, że będzie strzelał pociskami w stronę Rosjan w Syrii. Rynek reaguje natychmiast, są duże nerwy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał tuż przed godziną 13:00 na twitterze, żeby Rosjanie w Syrii się szykowali, bo wkrótce nadlecą w ich stronę amerykańskie pociski. Po tak bezpośredniej zapowiedzi eskalacji konfliktu z Rosją na terenie Syrii rynek finansowy wpadł w popłoch. Traci na wartości rubel, oraz akcje na europejskich giełdach, oberwał także nasz WIG20. Jak zwykle w takich sytuacjach, podrożała ropa naftowa.
Notowania rubla do dolara Notowania rubla do dolara wykres: investing.com

Rosyjski rubel traci coraz bardziej

Za dolara w Rosji trzeba płacić już prawie 65 rubli. Przed weekendem kurs wynosił tylko 58 rubli. Rubel tracił mocno już w poniedziałreek i wtorek po nałożeniu nowych sankcji na biznesowych przyjaciół Władimira Putina. Tweet Trumpa o pociskach nadał przecenie rubla nową dynamikę. 

Od piątku rosyjska waluta straciła na wartości już ponad 11 procent. To tak, jakby u nas euro w 3 dni podrożało z 4,20 PLN do 4,66 PLN. 

Notowania niemieckiego indeksu DAX Notowania niemieckiego indeksu DAX wykres: investing.com

Giełdy europejskie: w dół

Indeksy giełd europejskich od rana nie wyglądały najlepiej, ale po trzynastej spadek notowań przybrał na sile. Najsłabiej wygląda niemiecki indeks DAX, który traci ponad 1 procent. Na minusie są też giełdy w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Madrycie. Rosyjska giełda w Moskwie, która wcześniej była na lekkich plusach także zaczęła spadać. 

Indeks WIG20 spada po tweecie Donalda Trumpa Indeks WIG20 spada po tweecie Donalda Trumpa wykres: investing.com

WIG20 także oberwał

W sytuacji nagłego pogorszenia nastrojów na rynkach nasza giełda nie mogła pozostać wyjątkiem. WIG20 spada o blisko 1 procent. Orlen traci blisko półtora procent. Ale na plusie utrzymują się PKO BP i PZU. 

Ropa naftowa jest najdroższa od kilku lat Ropa naftowa jest najdroższa od kilku lat wykres: investing.com

Ropa znów drożeje

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja na rynku ropy naftowej. Ropa Brent drożeje o ponad 1 procent. Na pierwszy rzut oka nie jest to nic nadzwyczajnego, ale ten wzrost oznacza, że w tej chwili baryłka Brent jest najdroższa od ponad trzech lat. Dokładniej: od grudnia 2014 roku. 

Cena wynosząca już prawie 72 dolary oznacza, że tylko od początku marca ropa podrożała o ponad 11 procent. Tweet Trumpa wzmocnił trend widoczny na rynku już wcześniej - teraz ropa drożeje szybciej.

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wykres: investing.com

Drożeją niemieckie obligacje

Zwykle w sytuacjach zwiększonego ryzyka geopolitycznego wystraszony kapitał spekulacyjny ucieka w stronę takich instrumentów finansowych, która uważa za najbezpieczniejsze. W Europie taką funkcją pełnią przede wszystkim obligacje niemieckie. Po tweecie Trumpa niemieckie obligacje dziesięcioletnie zaczęły drożeć. Tym samym zaczęła spadać ich rentowność, czyli to ile zysku mogą one przynieść w ciągu roku nabywcy tych papierów. 

W tej chwili rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich jest poniżej 0,5 procent. 

Tweety Donalda Trumpa o Rosji Tweety Donalda Trumpa o Rosji print screen Twitter

Kolejny tweet Trumpa

Kilkadziesiąt minut po pierwszy, bardzo bojowym tweecie o pociskach prezydent USA opublikował kolejnego, nieco bardziej umiarkowanego, w którym nawet proponuje Rosji zatrzymanie wyścigu zbrojeń

Więcej o:
Komentarze (238)
Donald Trump pisze o tym, że będzie strzelał pociskami w stronę Rosjan w Syrii. Rynki w dół
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 39 razy 21

  K...! Ten kretyn naprawdę może doprowadzić do wojny! Czy na świecie zaczyna się era globalnego kretynizmu?

 • wolverine_14

  Oceniono 38 razy 14

  Nie sądziłem, że taki idiota może zostać oficjalnym przywódcą najpotężniejszego państwa świata.

 • cmochall

  Oceniono 6 razy 6

  Koniecznie chce wojny ,zaspokoi ambicje USA jako zandarma swiata ktoremu wszystko wolno ale jak uczy historia hegenomia nad innymi jest tylko kwestia czasu

 • Piotr C

  Oceniono 8 razy 4

  Przekręciliście znaczenie. Trump nie pisze, że będzie strzelał do Rosjan ani w stronę Rosjan. Pisze, że jeśli Rosjanie chcą pomagać reżimowi Assada poprzez zestrzeliwanie amerykańskich pocisków, to niech się przygotują.

 • Jacek Giemza

  Oceniono 8 razy 4

  Co on bierze ze gada takie idiotyzmy , zwyczajny kretyn i idiota . Prawda jest taka ze amerykanom chodzi o Wschodnią Ghutę gdzie ich przyjaciele terroryści dostali lanie i muszą się wynosić .

 • doktorfreeman

  Oceniono 6 razy 4

  Zarządzanie państwem z najwiekszym arsenałem militarnym za pomocą tweetera . 99 razy to będa tylko pyskówki, a za setnym razem ktoś naciśnie guzik.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 4

  >Donald Trump pisze o tym, że będzie strzelał pociskami w stronę Rosjan w Syrii.

  A Rosjanie będą zestrzeliwać amerykańskie rakiety.
  Trumpowi marzy się Wietnam i los Nixona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX