GDDKiA ogłosi przetargi na 138 km dróg. Mamy wykaz odcinków i mapy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że jeszcze w tym roku ogłosi przetargi na budowę 138 km dróg. Wśród dziewięciu odcinków znajdą się trasy: A18, S11, DK9, 28, 45 i 78. Poznaliśmy też więcej szczegółów o inwestycjach szacowanych na 2,6 mld zł. Wiele z nich pomoże rozładować inne najbardziej przeciążone polskie drogi. Które?
GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na fragment S11 GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na fragment S11 Źródło: GDDKiA. Ilustracja Robert Kędzierski

Droga ekspresowa S11

GDDKiA poinformowała o planowanych w tym roku przetargach na budowę dróg. W ciągu kilku najbliższych miesięcy powinno ich zostać ogłoszonych jeszcze dziewięć. Na mapie opublikowanej przez dyrekcję widać jakich regionów dotyczą inwestycje.

GDDKiA
Źródło: GDDKiA

W przypadku drogi ekspresowej S11 GDDKiA zamierza ogłosić przetargi na dwa odcinki. Pierwszy to licząca 28 km obwodnica Oleśna.

Obwodnica Olesna
Fot. MICHAŁ ŁEPECKI (Agencja Gazeta) / GDDKiA

Drugim fragmentem jest mierzące 47,7 km połączenie Koszalina i Bobolic. Odcinek będzie zaczynał się na węźle Koszalin Zachód na obwodnicy Koszalina i Sianowa, natomiast kończył na węźle Bobolice łączącym się z obecnym przebiegiem DK 11 zlokalizowanym na południe od tej miejscowości.

DK 11 będzie łączyć środkowe wybrzeże Bałtyku z Górnym Śląskiem.

GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu dotyczącego DK9 GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu dotyczącego DK9 Fot. Fot. Michał Walczak / Agencja Gazeta / GDDKiA

DK9

W przypadku drogi krajowej DK9 Dyrekcja zamierza ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Odcinek liczący 2,7 km ma powstać w śladzie obecnej drogi - od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do istniejącej drogi krajowej nr 9 będącej wylotem z Ostrowca w kierunku Rzeszowa.

Obecnie droga krajowa nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało już w 2010 roku liczbę 22 tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji, możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu, poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na wybudowany w ostatnich latach ciąg ulic oraz planowany przez GDDKiA odcinek łączący istniejący węzeł z wylotem drogi krajowej nr 9 w kierunku Rzeszowa.

Planowana obwodnica w ciągu drogi DK28 Planowana obwodnica w ciągu drogi DK28 Fot. MAREK PODMOKŁY/Agencja Gazeta/GDDKiA

DK28

Droga krajowa nr 28 zyska odcinek od długości 1,4 km. Chodzi o obwodnicę Nowego Sącza, a konkretnie fragment na terenie gminy Chełmiec. Inwestycja warta jest ok. 400 tys. zł. Prowadzona jest w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Nowy Sącz - Przemyśl - granica państwa.

DK45 - obwodnica Praszki DK45 - obwodnica Praszki Fot. Marek Podmokły (Agencja Gazeta) GDDKiA

DK45

Obwodnica Praszki, położonej na DK45, liczyć będzie ok 12 km. Jest istotna dla mieszkańców, bo droga łączy obszar łódzki, opolski i śląski, jest 'dolotówką' drogi ekspresowej S8. Jak podkreśla burmistrz Praszki cytowany przez Nową Trybunę Opolską miasto czeka na obwodnicę od 20-30 lat.

DK78 zyska kolejny odcinek DK78 zyska kolejny odcinek Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta/ GDDKiA

DK78

GDDKiA zamierza też ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Liczący ponad 24 km odcinek będzie wymagał wybudowania trzech węzłów, dwóch skrzyżowań, mostów i wiaduktów. Ponadto wybudowane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska oraz elementy odwodnienia drogi. Wśród wyzwań, jakie stoją przed drogowcami, jest budowa wiaduktu nad ul. Kolejową w Porębie.

Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta

DK18

GDDKiA poinformowała też, że będzie szukać wykonawców przebudowy południowej nitki obecnej DK18 by dostosować ją do parametrów autostrady na blisko 22-kilometrowym odcinku za węzłem Żary Zachód na DK12 i przed węzłem Iłowa na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 296.

GDDKiA chce kolejnych inwestycji GDDKiA chce kolejnych inwestycji Źródło: GDDKiA, ilustracja: Redakcja

Autostrada A18

To część większej inwestycji dotyczącej autostrady A18. Główna droga z Dolnego Śląska w kierunku Niemiec - pomiędzy Olszyną i Golnicami - jest w bardzo złym stanie. GDDKiA poinformowała, że 70-kilometrowy odcinek zostanie dostosowany do parametrów autostrady.

To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny jezdni południowej na trasie Olszyna-Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest mocno odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną. - Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk komentując prace nad inwestycją.

Koszty inwestycji szacuje się na 1,1 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (65)
GDDKiA ogłosi przetargi na 138 km dróg. Mamy wykaz odcinków i mapy
Zaloguj się
 • dombrek

  Oceniono 25 razy 17

  Jeszcze podczas rządów poprzedników pisowcy grzmieli że obecny rząd olewa Polskę Wschodnią. Tymczasem będący przy korycie pisowcy robią dokładnie to samo.

 • seroo1

  Oceniono 17 razy 13

  STOooo TRZYDZIEŚCI OoooSIEM kiiiiloooomeeeetróóóóów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Na sześciu odcinkach dróg...
  "Mają rozmach, sq..wysyny...", jakby powiedział Siara Siarzewski, ich pierwowzór intelktualno-biznesowy.

 • trener44

  Oceniono 15 razy 13

  Dopiero co był przetarg na 1.5km A18 i co? Cena 2x kosztorys i przetarg zapewne zostanie unieważniony. Zaczyna wyglądać na to, ze tak ustawiają te przetargi, żeby moc je unieważnić ze względu na zbyt wysoka cenę, tylko po to, żeby pieniędzy nie wydać (bo ich w budżecie po prostu nie ma).

  TReneR

 • strach_sie_bac

  Oceniono 18 razy 10

  Astaldi już zaciera ręce i tupie nóżkami. "Zapoda się" się cenę po kosztach, kasę weźmie, podwykonawców zostawi na lodzie a sąd poprosi o ochronę przed wierzycielami :D

 • monoekann

  Oceniono 7 razy 7

  Wybory powinny być co pół roku, w 5 lat mielibyśmy lepsze autostrady (przynajmniej w planach) niż cała unia razem wzięta... minusem był by dług większy niż USA

 • lucusia3

  Oceniono 19 razy 7

  Potwornie irytują mnie takie ilustracje - na głównej stronie mapa całego kraju, której oczywiście w powiększeniu w artykule nie ma, ale to jakieś ułamki zrzutów z ekranu miejscowości HGW gdzie. Jak się autor porywa na taki artykuł, to niech będzie na poziomie a nie jak praca semestralna na I roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX