GDDKiA ogłosi przetargi na 138 km dróg. Mamy wykaz odcinków i mapy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że jeszcze w tym roku ogłosi przetargi na budowę 138 km dróg. Wśród dziewięciu odcinków znajdą się trasy: A18, S11, DK9, 28, 45 i 78. Poznaliśmy też więcej szczegółów o inwestycjach szacowanych na 2,6 mld zł. Wiele z nich pomoże rozładować inne najbardziej przeciążone polskie drogi. Które?
GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na fragment S11 GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na fragment S11 Źródło: GDDKiA. Ilustracja Robert Kędzierski

Droga ekspresowa S11

GDDKiA poinformowała o planowanych w tym roku przetargach na budowę dróg. W ciągu kilku najbliższych miesięcy powinno ich zostać ogłoszonych jeszcze dziewięć. Na mapie opublikowanej przez dyrekcję widać jakich regionów dotyczą inwestycje.

GDDKiA
Źródło: GDDKiA

W przypadku drogi ekspresowej S11 GDDKiA zamierza ogłosić przetargi na dwa odcinki. Pierwszy to licząca 28 km obwodnica Oleśna.

Obwodnica Olesna
Fot. MICHAŁ ŁEPECKI (Agencja Gazeta) / GDDKiA

Drugim fragmentem jest mierzące 47,7 km połączenie Koszalina i Bobolic. Odcinek będzie zaczynał się na węźle Koszalin Zachód na obwodnicy Koszalina i Sianowa, natomiast kończył na węźle Bobolice łączącym się z obecnym przebiegiem DK 11 zlokalizowanym na południe od tej miejscowości.

DK 11 będzie łączyć środkowe wybrzeże Bałtyku z Górnym Śląskiem.

GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu dotyczącego DK9 GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu dotyczącego DK9 Fot. Fot. Michał Walczak / Agencja Wyborcza.pl / GDDKiA

DK9

W przypadku drogi krajowej DK9 Dyrekcja zamierza ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Odcinek liczący 2,7 km ma powstać w śladzie obecnej drogi - od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do istniejącej drogi krajowej nr 9 będącej wylotem z Ostrowca w kierunku Rzeszowa.

Obecnie droga krajowa nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało już w 2010 roku liczbę 22 tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji, możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu, poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na wybudowany w ostatnich latach ciąg ulic oraz planowany przez GDDKiA odcinek łączący istniejący węzeł z wylotem drogi krajowej nr 9 w kierunku Rzeszowa.

Planowana obwodnica w ciągu drogi DK28 Planowana obwodnica w ciągu drogi DK28 Fot. MAREK PODMOKŁY/Agencja Wyborcza.pl/GDDKiA

DK28

Droga krajowa nr 28 zyska odcinek od długości 1,4 km. Chodzi o obwodnicę Nowego Sącza, a konkretnie fragment na terenie gminy Chełmiec. Inwestycja warta jest ok. 400 tys. zł. Prowadzona jest w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator - Nowy Sącz - Przemyśl - granica państwa.

DK45 - obwodnica Praszki DK45 - obwodnica Praszki Fot. Marek Podmokły (Agencja Wyborcza.pl) GDDKiA

DK45

Obwodnica Praszki, położonej na DK45, liczyć będzie ok 12 km. Jest istotna dla mieszkańców, bo droga łączy obszar łódzki, opolski i śląski, jest 'dolotówką' drogi ekspresowej S8. Jak podkreśla burmistrz Praszki cytowany przez Nową Trybunę Opolską miasto czeka na obwodnicę od 20-30 lat.

DK78 zyska kolejny odcinek DK78 zyska kolejny odcinek Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl/ GDDKiA

DK78

GDDKiA zamierza też ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Liczący ponad 24 km odcinek będzie wymagał wybudowania trzech węzłów, dwóch skrzyżowań, mostów i wiaduktów. Ponadto wybudowane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska oraz elementy odwodnienia drogi. Wśród wyzwań, jakie stoją przed drogowcami, jest budowa wiaduktu nad ul. Kolejową w Porębie.

Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

DK18

GDDKiA poinformowała też, że będzie szukać wykonawców przebudowy południowej nitki obecnej DK18 by dostosować ją do parametrów autostrady na blisko 22-kilometrowym odcinku za węzłem Żary Zachód na DK12 i przed węzłem Iłowa na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 296.

GDDKiA chce kolejnych inwestycji GDDKiA chce kolejnych inwestycji Źródło: GDDKiA, ilustracja: Redakcja

Autostrada A18

To część większej inwestycji dotyczącej autostrady A18. Główna droga z Dolnego Śląska w kierunku Niemiec - pomiędzy Olszyną i Golnicami - jest w bardzo złym stanie. GDDKiA poinformowała, że 70-kilometrowy odcinek zostanie dostosowany do parametrów autostrady.

To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny jezdni południowej na trasie Olszyna-Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest mocno odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną. - Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk komentując prace nad inwestycją.

Koszty inwestycji szacuje się na 1,1 mld zł.

Więcej o: