Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję sprzedany za krocie. Pierwszy taki przypadek

Sztuczna inteligencja była już wykorzystywana do generowania intrygujących grafik czy fotomontaży. Pierwszy raz w historii sztuki "sprzedała" stworzony przez siebie obraz. W prestiżowym domu aukcyjnym Christie's. I to 45 drożej niż przewidywali eksperci.
'Edmond De Belamy' - portret stworzony przez sztuczną inteligencję 'Edmond De Belamy' - portret stworzony przez sztuczną inteligencję Fot. Obvious/Christie's. Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

"Edmond De Belamy" - sztuczna inteligencja zarabia na obrazie

Nowojorski dom aukcyjny Christie's wystawił na sprzedaż obraz namalowany przez sztuczną inteligencję. "Artysta", posługujący się algorytmami, umieścił na płótnie postać przypominającą duchownego. W katalogu aukcyjnym dzieło znalazło się pod nazwą "Portret Edmonda De Belamy". 

Rozmycie konturów, przesunięcie oczu, nieco dziwaczne kadrowanie są charakterystyczne dla obrazów generowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Na uwagę zasługuje też "podpis" autora widniejący w prawym dolnym rogu. To ciąg matematycznych znaków 

I może właśnie te cechy sprawiły, że obraz okazał się zaskakująco ciekawy dla kolekcjonerów. Osiągnął bowiem astronomiczną wartość 432,5 tys. dol. Mniej więcej 45 razy więcej, niż spodziewali się eksperci. 

Obraz stworzony przez algorytm francuskiej grupy Obvious Obraz stworzony przez algorytm francuskiej grupy Obvious Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

Projekt francuskich artystów

Sztuczna inteligencja nie byłaby oczywiście w stanie stworzyć obrazu zupełnie samodzielnie, ani też zawrzeć umowy z domem aukcyjnym. Za projektem stoi artystyczny kolektyw Obvious, w którym działa trzech francuskich artystów: Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel i Gauthier Vernier.

Grupa skupia swoje działania na poszukiwaniu interakcji pomiędzy sztuką a sztuczną inteligencją. Jeden z członków kolektywy wyjaśnia, że algorytm, który stworzył sprzedany na aukcji portret, składa się z dwóch części. Najpierw system został "nakarmiony" 15 tysiącami portretów z okresu od XIV do XX wieku. Następnie na tej podstawie wytworzył własny obraz. 

Algorytm GAN stworzony przez artystów kolektywu Obvious 'namalował' 11 portretów fikcyjnych postaci Algorytm GAN stworzony przez artystów kolektywu Obvious 'namalował' 11 portretów fikcyjnych postaci Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

Algorytm stworzył całą serię obrazów

Sztuczna inteligencja wykorzystana przez francuskich artystów stworzyła znacznie więcej portretów. W zasadzie swoich podobizn doczekał się cały wirtualny ród De Belamy - łącznie z rodzicami i pradziadkami Edmonda - w sumie 11 obrazów. 

Więcej o: