Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję sprzedany za krocie. Pierwszy taki przypadek

Sztuczna inteligencja była już wykorzystywana do generowania intrygujących grafik czy fotomontaży. Pierwszy raz w historii sztuki "sprzedała" stworzony przez siebie obraz. W prestiżowym domu aukcyjnym Christie's. I to 45 drożej niż przewidywali eksperci.
'Edmond De Belamy' - portret stworzony przez sztuczną inteligencję 'Edmond De Belamy' - portret stworzony przez sztuczną inteligencję Fot. Obvious/Christie's. Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

"Edmond De Belamy" - sztuczna inteligencja zarabia na obrazie

Nowojorski dom aukcyjny Christie's wystawił na sprzedaż obraz namalowany przez sztuczną inteligencję. "Artysta", posługujący się algorytmami, umieścił na płótnie postać przypominającą duchownego. W katalogu aukcyjnym dzieło znalazło się pod nazwą "Portret Edmonda De Belamy". 

Rozmycie konturów, przesunięcie oczu, nieco dziwaczne kadrowanie są charakterystyczne dla obrazów generowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Na uwagę zasługuje też "podpis" autora widniejący w prawym dolnym rogu. To ciąg matematycznych znaków 

I może właśnie te cechy sprawiły, że obraz okazał się zaskakująco ciekawy dla kolekcjonerów. Osiągnął bowiem astronomiczną wartość 432,5 tys. dol. Mniej więcej 45 razy więcej, niż spodziewali się eksperci. 

Obraz stworzony przez algorytm francuskiej grupy Obvious Obraz stworzony przez algorytm francuskiej grupy Obvious Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

Projekt francuskich artystów

Sztuczna inteligencja nie byłaby oczywiście w stanie stworzyć obrazu zupełnie samodzielnie, ani też zawrzeć umowy z domem aukcyjnym. Za projektem stoi artystyczny kolektyw Obvious, w którym działa trzech francuskich artystów: Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel i Gauthier Vernier.

Grupa skupia swoje działania na poszukiwaniu interakcji pomiędzy sztuką a sztuczną inteligencją. Jeden z członków kolektywy wyjaśnia, że algorytm, który stworzył sprzedany na aukcji portret, składa się z dwóch części. Najpierw system został "nakarmiony" 15 tysiącami portretów z okresu od XIV do XX wieku. Następnie na tej podstawie wytworzył własny obraz. 

Algorytm GAN stworzony przez artystów kolektywu Obvious 'namalował' 11 portretów fikcyjnych postaci Algorytm GAN stworzony przez artystów kolektywu Obvious 'namalował' 11 portretów fikcyjnych postaci Źródło: http://obvious-art.com/edmond-de-belamy.html

Algorytm stworzył całą serię obrazów

Sztuczna inteligencja wykorzystana przez francuskich artystów stworzyła znacznie więcej portretów. W zasadzie swoich podobizn doczekał się cały wirtualny ród De Belamy - łącznie z rodzicami i pradziadkami Edmonda - w sumie 11 obrazów. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję sprzedał się 45 razy drożej, niż przewidywali eksperci. Pierwszy taki przypadek
Zaloguj się
 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 19 razy 13

  Podziwiam inteligencję tych, którzy te bohomazy kupują.
  Jest naturalna.

 • wudeer

  Oceniono 10 razy 10

  nie kupiono wytworu sztucznej inteligencji, ale wytwór działań grupy artystycznej, która posłużyła się sztuczną inteligencją. tj. niektórzy artyści używają kamienia, inni malują, są tacy, którzy używają szablonów i sprejują, teraz doszli artyści wykorzystujący algorytmy. ale np. generowanie wyglądu obrazów jest znane od bardzo dawna. w Polsce robił to Winiarski, który np. rzucał kostką i na podstawie wyników zamalowywał kratki.

 • dylesid

  Oceniono 4 razy 4

  Nikt nie wspomina, że jest z tego powodu drama na Twitterze, bo kod źródłowy użyto bez wiedzy autora (tak przynajmniej twierdzi, ale wydaje się, że namieszał z licencją). Autor kodu twierdzi, że nie powiedziano mu, do czego będzie jego kot używany. Szczegóły na Twitterze autora kodu: @DrBeef_

 • mer-llink

  Oceniono 10 razy 4

  Oj tam, oj tam: Fracuziki nie umiejące jeśc widelcem nie będą nam imponować wytworami sztucznej inteligencji w sztuce!!!
  My poszliśmy znacznie dalej do przodu wprzód.
  Oto pewne pomniczki stawiane koło Grobu NIeznanego Żołnierza w Warszawie zostąły w całości stworzone przez sztuczna inteligencję. WIdać to tak w ich pokracznej formie, jak i w nakładach na strzezenie tych wybitnych dzieł "artystycznych".

  P.S> Swoją droga, to czy Prokuratura nie powinna zając się sprawa bezczeszczenie Grobu Nieznanego Żołnierza przez dostawianie w pobliżu tych paskudnych dzieł sztucznej inteligencji???

 • walkirrr

  Oceniono 5 razy 3

  dokąd ten świat zmierza ? Prawie pół miliona dolarów za rozmazane plamy na płótnie

 • kac

  Oceniono 5 razy 3

  Raczej "nie sztuczna" głupota kupiła...

 • bie1-3

  Oceniono 4 razy 2

  może ten obraz, kupiła też sztuczna inteligencja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX