Warszawa staje się stolicą wieżowców. Buduje się tu ich najwięcej w Europie

Warszawskie Śródmieście konsekwentnie zmienia się w nowoczesną strefę biznesową, a wraz z nią wyrastają kolejne wieżowce, oferujące nowoczesne biura i punkty usługowe. Wygląda na to, że Warszawa może stać się stolicą wieżowców. W ciągu najbliższych kilku lat zyska kilkanaście drapaczy chmur, pośród których są prawdziwi rekordziści.
Wieżowiec Varso Tower będzie miał 310 m wysokości Wieżowiec Varso Tower będzie miał 310 m wysokości HB Reavis

Varso Place

W marcu 2019 r. przedstawiciele firm HB Reavis i Warbud zawiesili wiechę na szczycie budynku Varso 1. To jeden z obiektów wyrastającego w centrum Warszawy kompleksu Varso Place. Kompleks z najwyższym budynkiem w Polsce otrzymał też rekordowe finansowanie.

Wysoki na 310 m wieżowiec i najwyższy z kompleksu Varso Place będzie najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale też wśród pozostałych krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki łącznie z iglicą ma 237 m.

Varso Tower ma oferować łącznie 66 tys. mkw powierzchni biurowej. Zakończenie budowy Varso Place przewidziano na 2021 r.

Warsaw Trade Tower Warsaw Trade Tower WTT / Globalworth

Warsaw Trade Tower

Budynek Warsaw Trade Tower, przejęty za ok. 133 mln euro przez Globalworth od funduszu z grupy Akron, to 38-piętrowa wieża biurowa zlokalizowana na warszawskiej Woli i jedna z najwyższych inwestycji w stolicy.

WTT oferuje 45 400 m2 powierzchni najmu brutto, oddając do dyspozycji najemców również atrakcyjne przestrzenie wspólne, które w większości zostały zmodernizowane. Wśród firm, które mają w WTT swoją siedzibę znajduje się m.in. firma AXA (największy najemca budynku), American Express, Leroy-Merlin i Mattel.

Mennica Legacy Tower Mennica Legacy Tower Golub GetHouse

Mennica Legacy Tower

Kompleks biurowy powstaje przy skrzyżowaniu ul. Prostej i Żelaznej. W jego skład wejdzie 40-metrowy budynek i 140-metrowy wieżowiec, które zapewnią łącznie 65 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pomiędzy budynkami zaplanowano pasaż miejski, który będzie docelowo prowadził od ulicy Prostej aż do ulicy Grzybowskiej.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w IV kwartale 2016 r. Ma się zakończyć we wrześniu 2019 r. Inwestorami są Golub GetHouse oraz Mennica Polska, a głównym wykonawcą spółka budowlana Warbud.

The Warsaw Hub The Warsaw Hub Ghelamco Poland

The Warsaw Hub

The Warsaw Hub to kompleks trzech budynków biurowych, który zostanie zlokalizowany w dzielnicy Wola przy zbiegu ulic Siennej i Towarowej. The Warsaw Hub zaoferuje 113 tys. mkw. przestrzeni. Docelowo ma być połączony przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Oprócz biur i lokali handlowych, powstanie tu centrum konferencyjne oraz 3 i 4-gwiazdkowy hotel oraz biznesowa przestrzeń dla startupów.

W skład The Warsaw Hub wejdą trzy wieżowce - dwa 130-metrowe oraz jeden 80-metrowy. Jego budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończenie planowane jest jeszcze na rok 2019.

Skyliner Skyliner Karimpol

Skyliner

Wieżowiec przy Rondzie Daszyńskiego wyróżniać się będzie wysokością - ma sięgnąć 195 metrów. Przeznaczony będzie głównie na biura - na ten cel zarezerwowano 30 poziomów. Na czterech kolejnych powstaną pomieszczenia handlowo-usługowe. Łączna powierzchnia najmu to blisko 44 tys. metrów kwadratowych. Na wysokości 165 metrów ma znaleźć się dwupoziomowy Skybar z widokiem na panoramę Warszawy, z dedykowaną windą.

Budynek ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2020 r. Zaprojektowała go pracownia APA Wojciechowski, za realizację prac budowlanych odpowiada firma Warbud. Koszt całej inwestycji może sięgnąć ponad 100 milionów euro

Więcej o: