Jeff Bezos kupi 100 tys. elektrycznych samochodów. Amazon składa "ślubowanie klimatyczne"

Jeff Bezos, prezes spółki Amazon, oświadczył, że jego firma do 2040 roku będzie "neutralna klimatycznie" pod względem tzw. "śladu węglowego". Walka o zmianę klimatu zacząć ma się od zakupu 100 tys. dostawczych samochodów elektrycznych.

Jeff Bezos, prezes Amazon podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że jego firma złoży "ślubowanie klimatyczne". Bezos zapewnił, że do 2023 roku infrastruktura, z której korzysta jego spółka będzie zasilana wyłącznie z energii odnawialnej. W roku 2040 Amazon ma stać się "neutralny środowiskowo pod względem tzw. śladu węglowego".

Jednym z pierwszych zobowiązań miliardera jest zakup 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Dostawcą pojazdów ma być firma Rivian - donosi Tech Crunch. Warto podkreślić, w lutym producent pojazdów uzyskał od Amazona finansowanie w wysokości 440 mln dol.

Jeff Bezos chce wypełnić zapisy porozumienia paryskiego

Emisja dwutlenku węgla ma zostać zmniejszona o 4 mln ton rocznie. Tym samym jedna z największych internetowych firm świata ma szansę wypełnić zobowiązania przyjęte w paryskim porozumieniu klimatycznym na dekadę przez wyznaczonym terminem.

Postanowiliśmy coś zmienić wykorzystując to jak wielcy jesteśmy i na jaką działamy skalę.

- stwierdził Bezos podczas wystąpienia.

Jeżeli firma, która dysponuje tak wielką fizyczną infrastrukturą, która dostarcza klientom 10 mld produktów rocznie, jest w stanie dotrzymać zapisów porozumienia paryskiego, to każda firma może

- dodał.

Wyjaśnił też, że podjął rozmowy z zarządami innych globalnych firm, które mogłyby przyłączyć się do jego klimatycznego zobowiązania.

Amazon zadeklarował też prace nad piętnastoma projektami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Spółka zdecydowała się zainwestować w elektrownie wiatrowe i farmy słoneczne, które mają dostarczyć 3,8 mln megawatogodzin "czystej" energii.

Porozumienie paryskie - by chronić klimat

Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 r. 195 krajów przyjęło prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Określono w nim  globalny plan działania, który ma uchronić ludzkość przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Głównym celem porozumienia jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 st. C oraz doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji.

Czytaj też: Jeff Bezos kupi 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Amazon składa "ślubowanie klimatyczne"

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (84)
Jeff Bezos kupi 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Amazon składa "ślubowanie klimatyczne"
Zaloguj się
 • soap2

  Oceniono 9 razy 9

  Wrocławskie zagłębie pakowe pozdrawia!

 • farcry3

  Oceniono 11 razy 7

  A jak to powiedział to wsiadł w swojego odrzutowca i odleciał :-) Kolejny lanser...

 • stagrz20

  Oceniono 6 razy 6

  Chciałbym rzetelnego opracowania w jakim stopniu wyprodukowanie tych aut, a następnie utrzymanie zniszczy przyrodę. Nic nie przechodzi bez echa. A akumulatory i wyprodukowanie prądu ją zanieczyszczą.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 5 razy 5

  a co ze śladem węglowym powstałym podczas produkcji tych aut?

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 5

  Czysta propaganda Jak na razie samochód elektryczny przebija zwykły napęd dopiero gdy prąd jest produkowany ze źródeł czystych a takich na dzień dzisiejszy nie mamy Wbrew mitom napęd wodorowy to też na dzisiaj nie to do czego zmierzamy Jesteśmy na początku drogi Tylko nikt innych nie wymyślił

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 5

  Od Morawieckiego kupią? Obiecał wyprodukować milion sztuk. Przecież katolik nie kłamie.

 • sselrats

  Oceniono 11 razy 5

  W Polsce milinon wkrotce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX