Historyczny sukces SpaceX. Test ewakuacji statku Dragon zgodnie z planem

Robert Kędzierski
SpaceX, firma, której właścicielem jest Elon Musk, przeprowadził w niedzielę bardzo ważny test. Sprawdził, czy system ewakuacyjny statku kosmicznego Dragon działa poprawnie. Wszystkie etapy testu - od startu rakiety po wodowanie Dragona - przebiegły bez zakłóceń.

Relację z transmisji można obejrzeć poniżej: 

 

SpaceX, gigant, którego właścicielem jest Elon Musk, kojarzony z motoryzacyjną firmą Tesla, przeprowadził w niedzielę krytyczny test. Rakieta Falcon 9 o godz. 16.30 polskiego czasu wzniosła się w powietrze z Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie, by po chwili ulec symulowanej awarii.

Specjaliści chcieli sprawdzić, czy prawidłowo zadziała system ewakuacji statku kosmicznego Dragon. Po 1,5 min. lotu uruchomiony został silnik SuperDraco, który oddzielił kapsułę od rakiety i oddalił ją. Następnie silniki manewrowe spowodowały wodowanie kapsuły w Oceanie Atlantyckim, skąd podejmie ją statek.

Ten test to jedna z tych rzeczy, które pozwolą nam przetestować cały system kompleksowo

- wyjaśnił Benji Reed odpowiedzialny w SpaceX za loty załogowe.

Space X zniszczył własną rakietę. By loty w kosmos były bezpieczne

W wyniku testu rakieta Falcona 9 została zniszczona. Czwarty lot w kosmos był jej ostatnim. 

Jak informuje spacex.com.pl, stopień rakiety brał wcześniej udział w misjach Bangabandhu Satellite1 (w maju 2018 r.), Merah Putih (w sierpniu 2018 r.) oraz Spaceflight SSO-A: SmallSat Express (w grudniu 2018 r.).

10 minut, które może zmienić losy ludzkości

Cały, zakończony powodzeniem test, trwał ok. 10 minut. Jego powodzenie może przybliżyć nową erę w historii podboju kosmosu. Możliwe bowiem, że już w marcu Falcon zabierze na pokładzie Dragona dwójkę astronautów.

Pierwszymi ludźmi, których Space X ma szansę zabrać na pokład międzynarodowej stacji kosmicznej są Bob Behnken i Doug Hurley - informuje SpacFlight Now.

Amerykanie bez wahadłowców

Elon Musk decydując się na rozwój rakiety Falcon 9 i statku Dragon może liczyć na współpracę ze strony NASA. Amerykańska agencja jest bowiem pozbawiona własnych wahadłowców. Te zostały wycofane z użycia w roku 2011. Od tamtej pory Stany Zjednoczone są zmuszone do korzystania z pomocy Rosjan.

SpaceX ma nie tylko szansę zdobyć lukratywne kontrakty, ale i obniżyć koszty lotów w kosmos. Głównie przez wielokrotnie wykorzystywane człony rakiet. Do tej pory były one "jednorazowe", wkrótce będą mogły wznosić się i lądować na specjalnej platformie co najmniej kilka razy.

Pierwszy krok w podboju Marsa?

Test bezpieczeństwa Dragona może być też pierwszym krokiem w znacznie poważniejszej misji. Elon Musk zapowiedział bowiem, że do roku 2050 chce przetransportować na Marsa nawet milion osób. Zdaniem miliardera najpierw wokół Ziemi trzeba zgromadzić flotę tysiąca statków kosmicznych, które co 26 miesięcy wylatywałyby w kierunku Czerwonej Planety.

Czytaj także: Kolonizacja Marsa może zająć stulecia. Oto największe wyzwania

Więcej o:
Komentarze (75)
Historyczny sukces SpaceX. Test ewakuacji statku Dragon zgodnie z planem
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 16 razy 10

  Wszystko się pięknie udało, zgodnie z planami brawo! W ciągu najbliższych 3 miesięcy poleci na orbitę pierwszy w historii prywatny statek załogowy!

 • ukos

  Oceniono 7 razy 7

  Ludzie urodzeni i dorastający na Marsie nigdy nie odwiedzą Ziemi. Będą bezbronni wobec ziemskiej grawitacji.

 • zdzisiek66

  Oceniono 17 razy 7

  "Elon Musk zapowiedział bowiem, że do roku 2050 chce przetransportować na Marsa nawet milion osób."
  Plan równie realny, co zero emisji C02. O ile jednak z ograniczenia emisji CO2 wynikłyby konkretne korzyści, to podstawowe pytanie w sprawie miliona ludzi na Marsie brzmi: po co?
  No chyba, żeby tam wysłać milion polityków. Na taki szczytny cel chętnie się dorzucę.

 • jac_l_w

  Oceniono 8 razy 6

  Jest to chyba również historyczny sukces redakcji next: udało się zamieścić dość obszerną informację o pomyślnym przebiegu testu, zanim zrobiła to większość światowych mediów.

 • przedstawiciel_gorszego_sortu

  Oceniono 11 razy 5

  Podziwiam tego człowieka - ogranicza go jedynie jego własna wyobraźnia. Wkład jaki wniósł w rozwój ludzkości jest ogromny. W przeciwieństwie do całej rzeszy krytyków jego osoby.

 • byann

  Oceniono 5 razy 3

  10 kwietnia wystrzelimy pierwszą polską rakietę kosmiczną z Placu Piłsudskiego.
  Wzywamy wszystkich patriotów do przyjścia i naciągania gumek.

 • terminator444

  Oceniono 3 razy 3

  Pierwszymi do lotu na Marsa w jedna strone powinna byc klika PiS-u: Kaczynski, Ziobro, Duda, Morawiecki, Macierewicz i z tuzin innych PiS-ich stworzen. Do "pelnej" obslugi jako stewardesy powinny dalaczyc Pawlowicz i Szydlo. Do sukcesu misji i umilenia czasu w drodze do Niebios na pokladzie powinien znajdowac sie kot, Misiewicz i duzy zapas wazeliny.
  Niejaki Ojciec-Dyrektor Rydzyk sprawdzil by sie napewno jako duchowy pilot tej misji. Amen!

 • marek.krajewski63

  Oceniono 7 razy 3

  A jak tam polski hit technologiczny, czli kamien do ubijania kapusty????
  Rozmawiano z Muskiem, by zabral na Marsa?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX