Multikino będzie inwestować za granicą. Nowe kina w krajach bałtyckich?

Czołowa polska sieć multipleksów jest bardzo zadowolona z wyników finansowych i frekwencji w swoich zagranicznych kinach w Wilnie i w Rydze. I dlatego, choć nie zdradza jeszcze żadnych szczegółów, zapowiada dalszą ekspansję w krajach bałtyckich i otwarcie nowych kin w tych krajach

Zagraniczną ekspansję Multikino rozpoczęło w 2010 roku - w sierpniu polska sieć należąca do Grupy ITI otworzyła w stolicy Łotwy kino Multikino Ryga Plaza z ośmioma salami kinowymi na 1620 miejsc. Już miesiąc później Multikino otworzyło swoją pierwszą placówkę w Wilnie - siedmiosalowy multipleks na 1570 miejsc został otwarty w stołecznym centrum handlowym Ozas.

Multikino nie podaje cząstkowych wyników finansowych ani danych o frekwencji w swoich kinach, ale przedstawiciele sieci są bardzo zadowoleni z ich działalności. - Oba multipleksy z roku na rok podnoszą zarówno wskaźniki frekwencyjne, jak i przychodowe. 2012 rok był do tej pory najbardziej owocnym zarówno w kontekście liczby widzów, jak i propozycji filmowych - mówi Piotr Zygo, prezes zarządu Multikino SA. I dodaje, że wyniki w 2013 roku powinny być jeszcze lepsze. - Do wzrostu frekwencji przyczyniło się pokonanie przeszkód ekonomicznych przez gospodarki obu krajów - mówi Zygo.

Jednocześnie prezes nie wyklucza, że Multikino będzie dalej inwestować na zagranicznych rynkach. - Na dzień dzisiejszy koncentrujemy się na rozwoju sieci na rynkach, na których Multikino jest już obecne, czyli w Polsce i krajach bałtyckich - mówi prezes, jednak nie chce zdradzać nic więcej. - W tej chwili nie chcemy jeszcze informować o szczegółach dotyczących naszych zagranicznych inwestycji - poinformowało nas biuro prasowe.

Konkurenci ze Skandynawii

W krajach bałtyckich działa kilku dużych operatorów kinowych, ale największym jest Forum Cinemas - należąca do szwedzkiego funduszu Ratos sieć multipleksów, która w sumie ma 25 kin w Finlandii i krajach bałtyckich. Forum Cinemas jest najmocniej reprezentowane na Litwie - ma multipleksy w największych litewskich miastach: w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Poniewieżu i Szawlach.

Czy w tej sytuacji Multikino sobie poradzi? - Rynek litewski jest dosyć ciasny, trudno znaleźć dla siebie niszę, jednak wilnianie powinni poznać także inny smak kina. Dotychczas widzowie znają jeden model kina - ten, który oferuje Forum Cinemas. My przywozimy polski format, polskie doświadczenie - mówił w 2010 roku w rozmowie z serwisem Wilnoteka.lt dyrektor marketingu Multikino Lietuva Raimundas Bilinskas.

Inwestycje w kraju

Multikino jest obecnie trzecim największym graczem w Polsce pod względem liczby kin. Obecnie należąca do grupy ITI spółka ma 27 kin w 21 polskich miastach. Łącznie Multikino ma w Polsce 226 ekranów i 49 119 miejsc dla kinomanów. W ubiegłym roku spółka otworzyła trzy nowe kina: w Słupsku, Kielcach i Zgorzelcu. W tym roku planuje zaś kolejne otwarcia, m.in. w Katowicach.

Więcej o: