Są młodzi, a już zarabiają miliony. Zuckerberg i inni. Na technologiach można się dorobić. Jak im się udało?

Elizabeth Holmes, Mark Zuckerberg czy jego kolega z akademika nie tylko założyli własny biznes, ale przekuli go w prawdziwy sukces. Osiągnęli to wszystko przed trzydziestką. Teraz zarabiają miliardy dolarów i stać ich na wszystko. Oni jednak nie próżnują. Oto najmłodsi miliarderzy świata.

1. Mark Zuckerberg

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Szef Facebooka jest uznawany za najlepszego szefa na świecie. - Naprawdę czujemy, że chce zmienić świat na lepsze - twierdzi osoba z jego otoczenia, cytowana przez Business Insider .

Zuckerberg jest bardzo skoncentrowany na tym, żeby świat był bardziej otwarty i skorelowany ze sobą, dlatego wszystkie jego działania idą w tym kierunku. Poza tym jest minimalistą, nosi T-shirty, dżinsy, mówi z pokorą, a w 2013 r. przekazał na cele charytatywne prawie miliard dolarów . Dodatkowo angażuje się w projekt Internet.org., dzięki któremu we wszystkich krajach Trzeciego Świata ludzie mają mieć dostęp do internetu. Jego majątek jest szacowany przez "Forbesa" w 2015 r. na 35,1 mld dol.

2. Evan Spiegel

Evan Spiegel, lat 24, został najmłodszym miliarderem w 2015 r. z majątkiem szacowanym na 1,5 mld dol. Spiegel cztery lata temu założył Snapchata - komunikator, który umożliwia dzielenie się ze znajomymi zdjęciami i wideo, które znikają w ciągu kilku sekund od otwarcia wiadomości. Aplikacja informuje też nadawcę o tym, czy odbiorca zrobił zrzut ekranu z otrzymanego obrazu. W założeniach ma ona zapewniać nadawcy wiadomości jak największą prywatność.

Spiegel w 2013 roku odrzucił ofertę kupna Snapchata przez kolejnego giganta na rynku portali społecznościowych - Facebooka. Młodego przedsiębiorcę nie skusiły 3 mld dol. oferowane przez Zuckeberga. - Wolę inwestycje długoterminowe. Szybkie oznaczają mały zysk - powtarza w wywiadach Spiegel.

3. David Karp

Tumblr jest siecią ponad 108 mln blogów, popularną wśród nastolatków i dwudziestoparolatków, a jej założycielem był wtedy niespełna 21-letni David Karp. Nie był co prawda tak młody jak nasi wcześniejsi bohaterowie, ale 21 lat to też całkiem młody wiek na rozpoczęcie zawrotnej kariery. Jak podkreślają media, mimo że Tumblr istnieje od sześciu lat, dopiero w zeszłym roku zaczęły się tam pojawiać reklamy.

- Przyprawiają mnie o mdłości - mówił Karp w jednym z wywiadów. W maju 2013 roku 23-latek sprzedał swoje złote dziecko za 1,1 mld dol. firmie Yahoo! Karp podsumował tego dnia transakcję stwierdzeniem: "F*ck yeah!". Teraz jego majątek wyceniany jest na ponad 200 mln dol.

4. Matt Mickiewicz

Matt Mickiewicz jest okrzyknięty przez "Forbesa" jednym z najbardziej obiecujących młodych biznesmenów na świecie. Mickiewicz urodził się w Krakowie. Później podróżował po Niemczech, by na stałe osiedlić się w Kanadzie. Matt od najmłodszych lat uwielbiał projektować strony internetowe. W wieku 14 lat założył swój pierwszy portal Webmaster-Resources.com., który później zmienił się w SitePoint.com. Po dwóch latach działalności z samych reklam Matt zarobił 10 tys. dol., czyli dużo więcej, niż zarabiali wtedy jego nauczyciele i ponoć od razu kupił sobie bmw.

Jak pisał portal Forsal.pl, już po roku pojawiła się oferta kupna serwisu za pół miliona dolarów, ale 16-latek odmówił. Zawiązał za to spółkę z menedżerem z Australii i razem uczynili portal bardziej profesjonalnym. Obecnie SitePoint.com jest dużym prężnie działającym portalem do publikacji książek i nie tylko. Serwis ma także sporo ponad 300 tys. zarejestrowanych użytkowników.

Po sukcesie pierwszego przedsięwzięcia przyszły kolejne. Najpierw portal 99designs.com będący czymś w rodzaju wielkiego targu, na którym o klienta walczą komputerowi graficy. Następnie w 2008 roku Flippa.com, które dało Mickiewiczowi 35 mln dol. zysku. Na Flippa.com można kupować i sprzedawać strony internetowe. Mickiewicz z tych trzech spółek zarabia po 20 mln dol. rocznie, a ich wartość jest szacowana na blisko 100 mln dol.

Chcesz pracować w IT? Kliknij tutaj>>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: