Chcesz być atrakcyjnym pracownikiem w oczach szefa? To proste. MUSISZ przestrzegać tych 12 punktów

Szukasz pracy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Pracujesz, ale nikt cię w firmie nie zauważa? Zobacz, jak w łatwy sposób stać się atrakcyjnym pracownikiem. To absolutne podstawy.

Materiał powstał we współpracy z Magdaleną Łużniak-Piechą, dr psychologii prowadzącą szkolenia z zakresu coachingu, negocjacji i zarządzania zespołami międzykulturowymi.

Oto 12 rad, jak zrobić z siebie atrakcyjnego pracownika w oczach szefa:

1. Zastanów się, co naprawdę potrafisz i czego chcesz się w życiu podjąć. Jest to absolutne minimum, od czego musisz zacząć, przygotowując się do pierwszej poważnej pracy.

2. Pokaż pracodawcy dokonania z wcześniejszej pracy. Jeśli np. zbierałeś truskawki, wspomnij o tym w CV, zaznaczając, czego cię to nauczyło. Innymi słowy, akcentuj swoje kompetencje na konkretnych przykładach.

3. Pokaż, do czego przysłużysz się nowemu pracodawcy. Nie pisz zdań w stylu: "Państwa firma jest fajna i chciałbym się w niej rozwijać". Dobra organizacja wie, że jest fajna. Przybliż pracodawcy, na czym ci naprawdę zależy i w czym jesteś dobry.

4. Zbuduj wizerunek osoby wiarygodnej. Wysyłając CV, nie udawaj, że znasz się na wszystkim i masz 20 lat doświadczenia w zarządzaniu. To nie działa.

5. Ułatw pracę rekruterowi. Ułóż CV w czytelny sposób, zaczynając od najważniejszych według ciebie kompetencji.

6. Zadbaj o swój wygląd. Czy tego chcesz, czy nie, człowiek jest oceniany po tym, jak wygląda. Zorientuj się, czy firma, w której chcesz pracować, akceptuje zdjęcia w CV. Jeśli tak, nie wysyłaj zdjęć z wakacji. Takie fotografie dyskwalifikują. Pamiętaj: "Wiarygodność to typowość".

7. Nie spóźnij się na rozmowę kwalifikacyjną. Wchodząc, przywitaj się krótkim, mocnym uściskiem dłoni. Bardzo ważne jest, abyś się uśmiechał. Nikt nie lubi ponurych osób. Warto poprosić o szklankę wody. Dajemy tym samym sygnał, że potrafimy o siebie zadbać i jesteśmy pewni siebie. Podziękuj na koniec rozmowy.

8. Warto wysłać e-mail po spotkaniu, jeszcze raz dziękując za rozmowę. Jeśli podczas spotkania wydarzyła się jakaś charakterystyczna sytuacja, nawiąż do niej. Będziesz dobrze kojarzony w organizacji.

9. Bądź widoczny w swojej pracy. Budujesz w ten sposób wizerunek atrakcyjnego pracownika. Udzielaj się społecznie, np. chodź na lunche ze współpracownikami, siedź w pierwszym rzędzie na spotkaniach i rób notatki. Innymi słowy, kreuj swój dobry wizerunek. Pamiętaj: "Jeśli twoja twarz jest znajoma, jesteś lepiej postrzegany"

10. Bądź dostępny. Szczególnie na początku swojej pracy. Odbieraj telefony, czytaj e-maile, chodź na spotkania, jeśli trzeba - zostawaj po godzinach. Udzielaj się. Szef ma cię bardzo łatwo znaleźć.

11. Buduj wrażenie osoby, która podejmuje pracę długoterminowo. Nie zaczynaj dnia w firmie od przeglądania nowych ofert pracy. Podkreślaj w rozmowach, że myślisz perspektywicznie i chcesz się w danej firmie rozwijać, a nie uciec po dwóch miesiącach.

12. I jeszcze raz. To najważniejsze! Nie udawaj profesjonalisty, jeśli jeszcze nim nie jesteś! Pamiętaj, wiarygodność to podstawa! Jeśli czegoś nie wiesz, pytaj! Udowadniasz tym samym, że chcesz się uczyć.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: