Myślisz, że twoje hasło zapewnia 100 proc. bezpieczeństwa? Sprawdź! Oto 25 najpopularniejszych haseł na świecie

Z roku na rok rośnie liczba ataków hakerskich i raczej nie można się spodziewać, że ten trend ustanie. Jednak jak się okazuje, naprawdę robimy niewiele, aby utrudnić im życie. Jak wynika z analizy portalu SplashData, najpopularniejszym hasłem, i to od trzech lat z rzędu, jest 123456. Kolejne pozycje też nie należą do najtrudniejszych.

Ofiarami komputerowych przestępców padają nawet wielkie koncerny - włamanie północnokoreańskich hakerów do Sony Pictures w związku z filmem "Wywiad ze słońcem narodu" czy wyciek danych z portalu Ashley Madison. Skoro firmy obracające milionami, a nawet miliardami dolarów, nie są w stanie zabezpieczyć swoich komputerów, co może zrobić zwykły szary człowiek?

Przynajmniej w maksymalny sposób utrudnić im ten dostęp - choćby ustalając trudne do zgadnięcia hasło. Jednak jak się okazuje, wiele ludzi nie podejmuje nawet takiego trudu i zamiast bezpieczeństwa wybiera wygodę. No bo jak inaczej wytłumaczyć, że większość haseł to ciąg następujących po sobie cyfr?

123456 i password

Portal SplashData co roku publikuje listę najpopularniejszych haseł. Ranking powstał na podstawie analizy popularności ponad dwóch milionów haseł wykradzionych przez hakerów i umieszczonych w internecie. Trzeci rok z rzędu najczęściej używanym hasłem okazało się 123456, zresztą krótszy bądź dłuższy ciąg tych cyfr zajął aż sześć miejsc w pierwszej dziesiątce. Co ciekawe, nowością na liście są hasła związane z "Gwiezdnymi wojnami".

Oto 25 najczęściej używanych haseł w 2015 r.:

25 najpopularniejszych haseł w 2015 roku25 najpopularniejszych haseł w 2015 roku SplashData

Więcej o: