Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w lutym do 52,8 punktów z 50,9 punktów w styczniu. Wykonująca badania firma Markit Economics zwraca uwagę na świetną sytuację na rynku pracy
Wg badania PMI zatrudnienie w polskim przemyśle rośnie od 31 miesięcy Markit Economics
Coraz lepiej wygląda też napływ do firm nowych zamówień
Wg badania PMI nowe zamówienia od klientów rosną w polskim przemyśle coraz szybciej Markit Economics
To kolejne dobre dane dotyczące polskiej gospodarki. Wczoraj GUS podał że polskie PKB pod koniec ubiegłego roku rosło o 3,9 procent. To najszybszy wzrost polskiej gospodarki od 2011 roku.
PMI to sondaż, w którym na pytania odpowiadają dyrektorzy z firm przemysłowych. Pytania dotyczą poziomu produkcji, zatrudnienia, zamówień, zakupów i czasu dostaw. Odpowiada się precyzyjnie – czy coś rośnie, czy spada. Jeśli przeważają opinie o tym że rośnie, to wskaźnik jest powyżej 50 punktów, jeśli dominuje opinia o spadkach w branży wtedy wskaźnik jest poniżej 50 punktów. Co miesiąc są dokładnie te same pytania.
PMI jest bardzo popularny na rynkach finansowych, bo w dokładnie taki sam sposób wylicza się go dla bardzo wielu państw na świecie. Dzięki temu co miesiąc można porównywać stan koniunktury w przemyśle w poszczególnych krajach.
PMI dla Polski od kilku miesięcy powoli, ale systematycznie spadał. W styczniu można było się obawiać, że jak tak dalej pójdzie, to wkrótce spadniemy poniżej 50 punktów – to by oznaczało, że polski przemysł wchodzi w fazę spowolnienia. Tymczasem w danych za luty mamy solidne odbicie w górę, obawy pesymistów się nie potwierdziły. Dlatego to taka miła niespodzianka.
Cały raport PMI dla Polski jest TUTAJ