Kolejne dobre dane z polskiej gospodarki. Liczba pracujących w przemyśle rośnie nieprzerwanie od 31 miesięcy

Opublikowany dziś wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu rośnie do poziomu najwyższego od połowy ubiegłego roku. Sytuacja wygląda znacznie lepiej niż jeszcze miesiąc temu.

 

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w lutym do 52,8 punktów z 50,9 punktów w styczniu. Wykonująca badania firma Markit Economics zwraca uwagę na świetną sytuację na rynku pracy

Wg badania PMI zatrudnienie w polskim przemyśle rośnie od 31 miesięcyWg badania PMI zatrudnienie w polskim przemyśle rośnie od 31 miesięcy Markit Economics

Coraz lepiej wygląda też napływ do firm nowych zamówień

Wg badania PMI nowe zamówienia od klientów rosną w polskim przemyśle coraz szybciejWg badania PMI nowe zamówienia od klientów rosną w polskim przemyśle coraz szybciej Markit Economics

 

To kolejne dobre dane dotyczące polskiej gospodarki. Wczoraj GUS podał że polskie PKB pod koniec ubiegłego roku rosło o 3,9 procent. To najszybszy wzrost polskiej gospodarki od 2011 roku.

PMI to sondaż, w którym na pytania odpowiadają dyrektorzy z firm przemysłowych. Pytania dotyczą poziomu produkcji, zatrudnienia, zamówień, zakupów i czasu dostaw. Odpowiada się precyzyjnie – czy coś rośnie, czy spada. Jeśli przeważają opinie o tym że rośnie, to wskaźnik jest powyżej 50 punktów, jeśli dominuje opinia o spadkach w branży wtedy wskaźnik jest poniżej 50 punktów. Co miesiąc są dokładnie te same pytania.

PMI jest bardzo popularny na rynkach finansowych, bo w dokładnie taki sam sposób wylicza się go dla bardzo wielu państw na świecie. Dzięki temu co miesiąc można porównywać stan koniunktury w przemyśle w poszczególnych krajach.

PMI dla Polski od kilku miesięcy powoli, ale systematycznie spadał. W styczniu można było się obawiać, że jak tak dalej pójdzie, to wkrótce spadniemy poniżej 50 punktów – to by oznaczało, że polski przemysł wchodzi w fazę spowolnienia. Tymczasem w danych za luty mamy solidne odbicie w górę, obawy pesymistów się nie potwierdziły. Dlatego to taka miła niespodzianka.

Cały raport PMI dla Polski jest TUTAJ

Więcej o: