Oto 7 rzeczy, o których warto pamiętać w dniu rozpoczęcia procesu Amber Gold

W końcu rusza proces oskarżonych w sprawie Amber Gold. Firma obiecująca klientom zyski z inwestycji w złoto padła w 2012. Ci, którzy wtedy stracili pieniądze, wcześniej popełnili kilka błędów. Wystarczy kilka prostych zasad, żeby ich nie popełniać.

1. PILNUJ KOMUNIKATÓW KNF

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed Amber Gold przez kilka lat. Pisała, że to firma nie posiadająca zezwoleń, wykonująca swoją działalność z naruszeniem prawa. Nikt z klientów Amber Gold KNF-u nie słuchał, chociaż mógł.

2. NIE WIERZ W ŻADNE GWARANCJE

Zastanów się przez chwilę, jak na rynkach, na których ceny najróżniejszych instrumentów finansowych zmieniają się w każdej minucie, można cokolwiek zagwarantować? Każda działalność gospodarcza, a zwłaszcza ta polegająca na inwestowaniu na rynkach finansowych, wiąże się z ryzykiem. Jeśli jakaś firma obiecuje, że zainwestuje Twoje pieniądze, a nie ostrzega przed tym ryzykiem i jeszcze w dodatku coś gwarantuje – można być pewnym, że to oszustwo.

3. NIE TRAKTUJ ZŁOTA JAKO CZEGOŚ SUPER BEZPIECZNEGO

Złoto przez stulecia było traktowane jako coś wyjątkowego, ale te czasy minęły dobrych kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj światowa gospodarka i system walutowy nie jest już oparty na złocie. To po prostu kolejny zwyczajny instrument finansowy, notowany na giełdach tak samo jak ropa naftowa albo miedź. Ceny złota zależą od masy różnych czynników i w związku z tym nie są stabilne - zmieniają się codziennie. Złoto jest dzisiaj tak samo ryzykowną inwestycją jak akcje albo waluty.

4. NIE ODDAWAJ PIENIĘDZY FIRMIE, KTÓRA NIE PUBLIKUJE SPRAWOZDAŃ

Amber Gold nigdy nie publikował żadnych sprawozdań o tym, w jakiej jest kondycji finansowej. Uczciwe firmy, które nie mają niczego do ukrycia przed klientami, robią to co najmniej raz w roku.

5. PAMIĘTAJ, ŻE BEZPIECZEŃSTWO INWESTYCJI ZALEŻY OD TEGO, JAK SZYBKO MOŻESZ SIĘ Z NIEJ WYCOFAĆ

To się nazywa płynność. Przez brak płynności mogą zbankrutować solidne firmy i bogaci ludzie. Co z tego, że zainwestujesz w 10 mieszkań o dużej wartości w dobrych lokalizacjach, jeśli w momencie kryzysu nie będzie ich komu sprzedać ? Unikaj inwestycji, których w razie nagłej potrzeby nie sposób zamienić na gotówkę.

6. DLATEGO NIE INWESTUJ NA RYNKACH WINA, DZIEŁ SZTUKI, ITP ITD

Jeśli wydasz pieniądze na inwestycję w butelkę wina, która ma podobno podrożeć, to nie sprzedasz jej potem przecież na allegro. To samo z dziełami sztuki. Te rynki zostaw osobom, które kochają wino, albo kochają sztukę. Na tych rynkach najczęściej jedynym człowiekiem, który będzie mógł odkupić od Ciebie to, w co zainwestowałeś, będzie ten sam człowiek, który Ci to sprzedał. Pobierze za to ogromną prowizję. Jego model biznesowy jest świetny, w przeciwieństwie do twojej inwestycji.

7. ZAWSZE CZYTAJ TO, CO PODPISUJESZ

Słyszałeś to już setki razy, a i tak dalej nie czytasz. Zacznij w końcu, bo kiedyś będziesz żałować.

 

Więcej o: