SMS-owe oszustwa przy programie 500 Plus? Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed możliwymi wyłudzeniami danych

Kamil Mizera
Już 1 kwietnia startuje sztandarowy program PiS-u, czyli Rodzina 500 Plus. Nim jednak polskie rodziny rozpoczną składanie wniosków online i za pomocą banków, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło ostrzec przed możliwymi wyłudzeniami danych.

Problem phishingu, a więc wyłudzanie danych za pomocą spreparowanych e-maili czy wiadomości tekstowych, wciąż narasta. O skali tego procederu przekonał się ostatnio mBank, którego klienci co jakiś czas atakowani są fałszywymi wiadomościami, których celem jest przejęcie danych do logowania w bankowości internetowej. 

Ponieważ Rodzina 500+ to olbrzymia operacja finansowa, której koszt tylko w 2016 roku to około 17 miliardów złotych, a do tego jest to zupełnie nowa procedura angażująca setki tysiące polskich rodzin, to stanowi idealny cel dla wszelkiej maści cyberprzestępców. 

Dlatego też Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie na Facebooku zamieściło film ostrzegający przed próbami wyłudzenia.

 

Przy okazji przypomniano, że żadne instytucje zaangażowane w wypłacanie środków w ramach Rodzina 500+ nie mają prawa żądać wrażliwych danych, takich jak PESEL, NIP lub miejsce zamieszkania za pośrednictwem e-maila lub SMS-a. Każda tego typu wiadomość może więc być próbą oszustwa

Tego typu akcja to dobry pomysł. Jak zwykle przy wprowadzaniu tak masowych programów, przy których przepływać będą wszelkiego typu wrażliwe informacje, zachowanie ostrożności jest bardzo wskazane. Przekazanie prywatnych danych niepowołanej osobie może kosztować naprawdę dużo i to w żywej gotówce. Dobrze, że rząd korzysta również z social media, by dotrzeć do ludzi ze swoim ostrzeżeniem. Szkoda tylko, że film został dodany dopiero 2 dni przed startem programu i to na stronie Ministerstwa, którą obserwuje niecałe 10 tysięcy osób. Takie ostrzeżenie aż prosi się, by zostać umieszczone na oficjalnej stronie programu.

Więcej o: