Na armię wydajemy tyle co Iran i dwa razy więcej od Szwedów

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował we wtorek raport o wydatkach militarnych w 2015 roku. Wynika z nich, że na utrzymanie armii i zakup nowego sprzętu wojskowego wydaliśmy w ubiegłym roku prawie 10,5 mld dol.

To sporo. Nasze wydatki militarne na poziomie dokładnie 10,46 mld dol. klasyfikują nas na 19 miejscu globalnego zestawienia. Nieco mniej wydała od Polski w ubiegłym roku Algieria i Iran – odpowiednio 10,41 mld dol. i 10,27 mld dol. A więcej Irak z miejsca 18 rankingu krajów o najwyższych wydatkach militarnych – 13,12 mld dol. Przypomnijmy tutaj, że zarówno Irak, jak i Iran to kraje zaangażowane w konflikty zbrojne. Irak prowadzi wojnę z Państwem Islamskim, a Iran jest m.in. mocno zaangażowany w rebelię szyitów w Jemenie.

Polska ma – jak wynika z najnowszych danych SIPRI - najwyższe wydatki militarne w Europie Środkowej. Nasi najwięksi aktualnie sojusznicy Węgrzy na armię w ubiegłym roku wydali nieco ponad miliard dolarów, Rumuni ponad cztery razy mniej od nas, a np. Estonia, do której udał się w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną, skromne 457 mln dol.

Rosja spadła z podium

Spadające ceny ropy naftowej i gazu spowodowały spektakularną zmianę na czele zestawienia. Rosja spadła z miejsca trzeciego na czwarte. Kraj, który jest jednoznacznie definiowany w Polsce, jako stanowiący największe zagrożenie w naszej części Europy, wydał w ubiegłym roku na cele militarne 66,42 mld dol. To aż o ponad 18 mld dol. mniej niż w 2014 roku. Tak duży spadek to pochodna głównie spadku wartości rubla.

Przez to na miejsce trzecie wskoczyła Arabia Saudyjska – z wydatkami militarnymi na poziomie ponad 87 mld dol. Oczko wyżej znajdują się Chiny, które wydały na armię w ubiegłym roku prawie 215 mld dol.

Przy tych wszystkich państwach budżet obronny USA wygląda naprawdę imponująco. Amerykanie, chociaż obcięli ostatnio wydatki militarne, to i tak szokują ich wielkością – na żołnierzy i ich sprzęt wydali w 2015 roku aż 596 mld dol.

Wydatki militarne w 2015 rokuWydatki militarne w 2015 roku SIPRI

Pierwszy wzrost od 2011 roku

 

Globalne wydatki na cele militarne wzrosły w ubiegłym roku o 1 proc. - do kwoty 1,68 bln dol. I był to ich pierwszy wzrost od 2011 roku. Co ciekawe, za ten wzrost w znacznym stopniu odpowiadają wschodni Europejczycy – wystraszeni polityką Rosji podnieśli wydatki militarne średnio o ponad 7 proc.

Rosji ani terrorystów nie specjalnie boi się natomiast Zachód – do takiego wniosku można z kolei dojść, patrząc na zmiany w wydatkach militarnych krajów Zachodniej Europy. O kilkanaście miliardów mniej na wojsko w 2015 roku niż w 2014 roku wydali np. Francuzi oraz Niemcy. To jednak kraje, których budżety obronne i tak są dużo wyższe od naszego – wynoszą odpowiednio 50,86 mld dol. i 39,39 mld dol., co daje siódme i dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Wysoko są też Brytyjczycy – z budżetem militarnym zamykającym się w kwocie 55,46 mld dol, zajmują w globalnym rankigu SIPRI wysokie piąte miejsce, zaraz po Rosji.

 

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce