Węglowa spółka wyprzedaje ośrodki wypoczynkowe. Cena dobrego hotelu poniżej kosztów remontu!

Walcząca o utrzymanie płynności finansowej Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedaje nieruchomości niezwiązane z działalnością produkcyjną. W kwietniu organizuje przetarg na hotel Różany Gaj w Gdyni oraz trzy ośrodki wczasowe.

W efekcie kilkukrotnego spadku cen węgla, sytuacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest coraz trudniejsza. Spółka straciła w 2015 roku ponad 3 mld złotych, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej. Według informacji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego zobowiązania JSW wynoszą 4,7 mld zł, jej rezerwy - 2,8 mld zł. JSW jest więc łącznie na minusie już 7,5 mld zł.

Węglowa spółka szuka wobec tego możliwości poprawy kondycji finansowej. Rozmawia ze związkami zawodowymi, wierzycielami, od początku roku realizuje plan naprawczy.
W kwietniu JSW wystawia na sprzedaż nieruchomości niezwiązane z działalnością produkcyjną. Pod młotek pójdą domy wczasowe, m.in. ośrodek nad Bałtykiem i pensjonat w górach.

Drugie podejście do sprzedaży Różanego Gaju

W kwietniu odbędą się cztery przetargi, w których JSW będzie chciała sprzedać obiekty turystyczne. Najciekawszym z nich jest trzygwiazdkowy hotel Różany Gaj w Gdyni. Hotel jest położony w bardzo atrakcyjnym miejscu, w pobliżu Zatoki Gdańskiej.

Gdyński hotel i próby jego sprzedaży mają długą historię. JSW otrzymała go, jeszcze jako Antracyt, w spadku po upadających kopalniach. Zaniedbany hotel próbowano sprzedać najpierw za 15 mln zł, potem za 11 mln zł, ale chętnych nie było. JSW zdecydowała wobec tego o remoncie obiektu. Zakończono go w 2012 roku, kosztował 27 mln zł.

Zastanawiająca jest wobec tego kwota, za którą JSW chce sprzedać gdyński hotel. Pierwszą próbę sprzedaży, za 28,5 mln zł, podjęto w czerwcu 2015 r. Nie udało się, wobec czego węglowa spółka chce pozbyć się Różanego Gaju za 24,8 mln zł. Przetarg zaplanowano na 14 kwietnia.

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem i w górach

JSW sprzedaje także inne obiekty wypoczynkowe. Należąca do niej Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa organizuje 28 kwietnia przetarg na ośrodek wypoczynkowy Diament w Pobierowie w gminie Rewal. Składa się on z domu wczasowego oraz 18 domków rekreacyjnych, 400 m od plaży. Cenę wywoławczą ustalono na 7,4 mln zł.

Pod młotek pójdzie też inny nadmorski ośrodek wypoczynkowy JSW - Neptun w Sianożętach w gminie Ustronie Morskie. Ośrodek złożony jest z trzech budynków wczasowych i pięciu domków rekreacyjnych. Cena wywoławcza to 5,4 mln zł.

Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa chce też sprzedać ośrodek wypoczynkowy Jastrzębia Turnia w Zakopanem. W części zabytkowy pensjonat o powierzchni 1410 m kw. przy ulicy Kościeliskiej, wystawiony jest za 10,9 mln zł. Kilkukrotnie był rozbudowywany i modernizowany, ostatnio w 2015 roku.