Cukier drożeje, kablówka tanieje. W marcu ceny w sklepach poszły minimalnie w górę

Inflacja w marcu to 0,1 procent w stosunku do lutego – podał Główny Urząd Statystyczny. Ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie wszystko potaniało.

CO DROŻEJE?

W marcu najbardziej drożał cukier – jego ceny w sklepach poszły w górę średnio o 4,3 procent. Na stacjach benzynowych wyraźnie w góre poszedł też olej napędowy – podrożał o 3,7 procent. Według GUS w marcu znacząco wzrosły też ceny usług pocztowych (3,4 procent), gazet i czasopism (2,8 procent) i owoców (2,3 procent). Wprowadzenie do sklepów nowych kolekcji wiosennych spowodowało wzrost cen ubrań o 2 procent i butów o 1,7 procent

 

CO TANIEJE?

Z drugiej strony najbardziej potaniały tak zwane usługi związane z kulturą. GUS precyzuje, że chodzi tu przede wszystkim o spadające ceny abonamentów w kablówkach i telewizjach satelitarnych – mamy tu spadek cen średnio aż o 8,2 procent. Diesel na stacjach benzynowych podrożał, ale za to potaniał gaz LPG i to o 5,1 procent. Tańsze są usługi sanatoryjne (o 2,8 procent), a także mąka (-1,5 procent) i masło (-1,2 procent)

Inflacja w marcuInflacja w marcu GUS

Więcej o: