Polacy nie chcą pomagać frankowiczom. Wzięli na siebie ryzyko, niech sami sobie z tym radzą

Ponad połowa Polaków nie chce żadnej ustawy zakładającej pomoc finansową dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS

Na pytanie o to, czy państwo powinno pomóc frankowiczom aż 28 procent odpowiada „zdecydowanie nie”, a kolejne 24 procent mówi „raczej nie”. Łącznie daję to ponad połowę respondentów, którzy są przeciw. Mniejsze lub większe poparcie dla idei pomocy wyraża tylko 36 procent zapytanych

Sondaż CBOS o pomocy dla frankowiczówSondaż CBOS o pomocy dla frankowiczów CBOS

Skoro to nie my mamy pomagać posiadaczom kredytów w CHF, to kto? Tu też odpowiedź jest dość jasna: oni sami. Na takie rozwiązanie wskazuje 56 procent zapytanych. Blisko połowa z nas uważa też, że koszty rozwiązania problemy powinny wziąć na siebie banki. Możliwość obciążenia kosztami państwa dopuszcza tylko 14 procent z nas.

Sondaż CBOS o pomocy dla frankowiczówSondaż CBOS o pomocy dla frankowiczów CBOS

Pomoc osobom z kredytami w CHF była jednym z głównych haseł w ubiegłorocznej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta przygotowała wstępny projekt ustawy, który jednak zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego spowodowałby kryzys w polskim sektorze bankowym. W efekcie mogłoby upaść kilka banków, a w proces ratowania depozytów złożonych w tych bankach musiałoby się zaangażować państwo.

ZOBACZ TEŻ: Szef KNF ostro o prezydenckim projekcie ustawy frankowej: jest realne zagrożenie

Kancelaria zapewniła kilka razy, że chce rozwiązać kwestię kredytów frankowych tak, aby nie naruszyć stabilności systemu bankowego. Prace nad projektem ustawy trwają.

W tej chwili wartość wszystkich kredytów hipotecznych we frankach w Polsce to 138 miliardów złotych. To 14 procent wszystkich kredytów udzielonych przez banki i 8 procent wszystkich bankowych aktywów.

 

Więcej o: