Czarnoskóra niewolnica zastąpi prezydenta na banknocie. Kobiety trafią również na inne nominały

Nowy banknot 20-dolarowy zamiast siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona, będzie zawierał wizerunek Harriet Tubman, czarnoskórej abolicjonistki, wcześniej niewolnicy.

Tubman będzie pierwszą kobietą i pierwszą przedstawicielką mniejszości, która znajdzie się na papierowym dolarze od 100 lat. Wcześniej były to na przykład żona pierwszego prezydenta USA Martha Waszyngton czy Indianka Pocahontas.

Hamilton zbyt popularny

Już rok temu amerykański resort finansów ogłosił wprowadzenie kobiet na banknoty. Była to odpowiedź na głosy m.in. feministek, domagających się równości płci także w obiegu pieniężnym. Zaproponowano, by z 10-dolarowego banknotu zniknął Alexander Hamilton, pierwszy w historii minister skarbu USA, twórca amerykańskiej waluty. Zamiast niego pojawić się tam miała zasłużona kobieta, jej wyboru chciano dokonać później.

Zamiary resortu finansów nie spodobały się zwolennikom Hamiltona, którzy podkreślali, że jest on jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, a także współtwórcą konstytucji USA. Co więcej, ostatnio stał się bohaterem popularnego rapowego musicalu, wystawianego na deskach Broadwayu.

To stronnicy Hamiltona zaproponowali więc, by zrezygnować raczej z dużo mniej popularnego Jacksona znajdującego się na dwudziestodolarówce. Na niekorzyść byłego prezydenta przemawiał fakt, że w 1830 roku wydał akt, który pozbawił praw i ziemi rdzenne plemiona Ameryki Północnej.

Kobiety także na innych dolarach

Przy wyborze kobiety, która miała trafić na banknot wzięto pod uwagę głosowanie internetowe. Wśród kandydatek były m.in. działaczka praw obywatelskich Rosa Parks, pionierka w kwestii antykoncepcji Margaret Sanger, sufrażystka Susan B. Anthony oraz wybrana Harriet Tubman.

Kobiety trafią także na inne papierowe dolary. Mają one być gotowe w 2020 roku.

Polska giełda pogrąża się w kryzysie, ale prezydenta stać jedynie na gratulacje

Więcej o: