Fragment imperium Kulczyków sprzedany. Będą nowe inwestycje

Za nieco ponad miliard funtów Kulczyk Investments sprzedał 1,5 proc. akcji drugiego największego producenta piwa na świecie, SABMiller. Kulczyk Investments wciąż posiada pakiet około 1,5 proc. akcji tej spółki.

Sebastian Kulczyk, syn zmarłego niedawno multimiliardera, zapowiadał ten krok już w listopadzie ub.r. w rozmowie z Financial Times. Przyznał wtedy, że ulokowanie tak dużej części rodzinnego majątku w akcjach jednej firmy jest ryzykownym działaniem, poinformował, że w najbliższym czasie pozbędzie się części akcji, zadeklarował też, że środki z takiej transakcji przeznaczy na zwiększenie inwestycji w branżę chemiczną, energetyczną i infrastrukturalną, zainteresuje się też branżą nowych technologii.

Szacuje się, że przed transakcją akcje SABMiller stanowiły nawet 60 proc. majątku rodziny Kulczyków, obecnie ten udział spadł do około 30 proc.

Moment na sprzedaż akcji piwnego giganta jest bardzo korzystny. Dziś na otwarciu londyńskiej giełdy za akcję SABMiller płacono 42,40 GBP, zaś przed rokiem – tylko 35,55 GBP. Skok ceny to efekt trwającej właśnie fuzji dwóch największych producentów piwa na świecie. Anheuser-Busch InBev, który przejmuje firmę SABMiller, zaoferował 13 października ub.r. cenę 44 funty za akcję.

Wartość całej transakcji szacuje się na 68 mld funtów (dla porównania – rynkowa wartość największej spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, czyli Pekao, to przy obecnym kursie około 41 mld zł). W wyniku połączenia AB InBev i SABMiller powstanie firma kontrolująca około 30 proc. rynku piwa na świecie