7 sekretów ludzi sukcesu dla zrównoważonego życia

Dla ludzi sukcesu najważniejsze są takie elementy, jak zdrowie, rodzina, społeczeństwo, finanse, biznes, obywatelskość i duchowość. Utrzymanie ich w odpowiedniej równowadze pozwala na satysfakcjonujące życie

Ludzie sukcesu utrzymują równowagę w życiu, czy to równowaga pozwala na osiągnięcie sukcesu? Jakkolwiek by nie było, warto się o nią zatroszczyć. Eksperci wyliczyli siedem filarów, o które warto zadbać, aby osiągnąć sukces, rozumiany bardzo indywidualnie.

Zdrowie fizyczne

Zdrowie jest najważniejsze dla każdego, bez względu czy chodzi o CEO międzynarodowej firmy, czy pracownika korporacji. Bez zdrowia nie ma mowy o równowadze – np. ból fizyczny bardzo mocno oddziałuje na ciało, ale też na emocje, myśli, relacje z bliskimi itp. Jest to w pewnym sensie równowaga, ale negatywna, która skupia wszystko wokół bólu i destrukcyjnie wpływa na człowieka. O zdrowie należy dbać – żyć w miarę aktywnie, wszystko po to, aby realizować siebie – zarówno w przestrzeni zawodowej (praca, podróże służbowe), jak i osobistej (wypoczynek, kontakt z rodzicami, dziećmi czy wnukami). Zazwyczaj ludzie troszczą się o własne zdrowie, jak już je utracą – np. po zawale czy innej chorobie. Idealnie byłoby pamiętać o nim cały czas tak, aby działać profilaktycznie a nie leczniczo. 

Rodzina

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zajęci w życiu zawodowym, nie wolno zapominać, że więzy rodzinne są najważniejszymi relacjami w życiu. Mąż, żona, dzieci, rodzeństwo, rodzice czy krewni – na tych osobach najbardziej powinno nam zależeć, bo to oni budują najważniejszą sieć wsparcia. Dlatego warto zastanowić się nad swoją relacją z małżonkiem, dziećmi czy innymi członkami rodziny. Bez odpowiedniej dbałości o najbliższych nikt nie osiągnie sukcesu w życiu. Może jedynie zawodowy, ale co to za sukces świętowany w samotności? 

Relacje

Otaczanie się ludźmi, których lubimy i wzajemne zaufanie to ważne wskaźniki długowieczności, dlatego warto zadbać o swoich przyjaciół i znajomych. Jeśli ktoś za bardzo zaangażował się w życie zawodowe i nie widzi świata poza pracą, zawsze może to zmienić. Nigdy nie jest za późno na poznanie nowych ludzi i nawiązanie relacji. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą i życie z dala od innych to grzech przeciwko równowadze.

Finanse

Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale trudno bez nich żyć. Dlatego dla zrównoważonego życia niezbędna jest odpowiednia dbałość o zaplecze finansowe. Już zawczasu warto przyjrzeć się swojej przyszłej emeryturze i w miarę możliwości inwestować na spokojną starość. Ponadto nie ma tak niskich dochodów, z których nie dałoby się wyegzekwować choć niewielkich oszczędności. Jeśli natomiast ktoś pracuje, zarabia dużo, a ma wieczne poczucie braku pieniędzy – oznacza to jakiś problem. Pytanie – gdzie on jest – czy w braku kontroli finansowej, odpowiedniego zarządzania finansami osobistymi, czy może to kwestia rozrzutności? Warto się temu przyjrzeć.

Biznes

Bez względu na to, jest się właścicielem firmy, czy pracownikiem korporacji, warto sobie zadać pytanie – z jaką energią codziennie idziesz do pracy. Czy już rano jesteś podekscytowany i z entuzjazmem zabierasz się do pracy, czy może od razu czujesz opor i nic ci się nie chce? Równowaga to stan między ekstremalnym pobudzeniem a zniechęceniem. Inne pytanie, na które warto odpowiedzieć (właściciele firm) - jak się mają twoje zyski – rosną, pozostają bez zmian, a może notujesz spadki? Ludzie sukcesu rzadko kiedy mają na swoim koncie porażki, ale jeśli idzie o wyniki finansowe swoich firm, rzadko kiedy oceniliby się w skali 10-punktowej na 10.

Postawa obywatelska

Ludzie sukcesu udzielają się społecznie. Jednak nie chodzi tu tylko o dawanie pieniędzy na szczytne cele i podpisywanie czeków, ale osobiste zaangażowanie tam, gdzie może się ono przydać. Jeśli w firmie działają fundacje, warto się w nich udzielać i dawać innym pozytywne wsparcie. Oczywiście można też poza firmami – organizacji pozarządowych jest mnóstwo, warto wybrać dla siebie odpowiedni profil działalności. Warto podejmować pracę społeczną, choć kilka godzin w miesiącu, niech wyraża ona naszą postawę wdzięczności za to, co osiągnęliśmy.
Duchowość

Ostatnim aspektem zrównoważonego życia jest strona duchowa. Elementem duchowości może być wszystko - spacer w lesie lub wizyta w niedzielne przedpołudnie w kościele. Duchowość pomaga utrzymać harmonię w życiu. A jak ją postrzegamy i jakimi sposobami realizujemy – to zależy od wielu czynników – wiary, wychowania, środowiska itp. Najważniejsze jest, aby jej nie zaniedbywać.