W Unii przybędzie 2 miliony imigrantów

W razie Brexitu, Brytyjczycy mieszkający na terenie Unii Europejskiej mogą stracić wiele praw, z których dzisiaj korzystają. Ich sytuacja prawna może stać się niejasna.

Jak stwierdza Komisja ds. Unii Europejskiej Izby Lordów, Brytyjczycy mieszkający w UE po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, mogą borykać się z wieloma latami niepewności prawnej. Brexit może dla nich oznaczać utratę praw podstawowych, a ich odzyskanie może potrwać wiele lat.

Brytyjczycy bardzo ryzykują

Chodzi o około dwa miliony Brytyjczyków mieszkających w innych krajach UE.

- To skomplikowane sprawy - mówimy o prawie do zamieszkania, do opieki zdrowotnej i szkolnictwa, o alimentach i dostępie do dzieci, o projektach badawczych i umowach transgranicznych. Rozwiązanie tego byłoby trudnym zadaniem wyjaśnia przewodniczy komisji ds. UE, konserwatywny poseł Tim Boswell.

Podobnego zdania jest specjalizujący się w prawie unijnym George Perec. Zauważa on, że na mocy przepisów UE każdy Brytyjczyk żyjący lub posiadający nieruchomość gdziekolwiek w Unii Europejskiej, ma szeroki zakres praw: do pracy, prowadzenia biznesu, zakupu nieruchomości, do korzystania z usług publicznych takich jak ochrona zdrowia, niepłacenia wyższych podatków niż mieszkańcy, głosowania w wyborach lokalnych itd.

- W zależności od późniejszych umów, wszystkie te prawa mogą zniknąć, jeśli Wielka Brytania opuści UE - przestrzega George Perec.

Skomplikowana renegocjacja umów

W świetle prawa wspólnotowego, negocjacje na temat przyszłych relacji prawnych unijno-brytyjskich nie powinny trwać dłużej niż dwa lata, ale raport Komisji ds. Unii Europejskiej Brytyjskiej Izby Lordów ostrzega, że może to potrwać znacznie dłużej.
Zdaniem członków wyższej izby brytyjskiego parlamentu skuteczna renegocjacja praw dwóch milionów Brytyjczyków mieszkających w Unii Europejskiej, jak i przyszłych umów handlowych, będzie skomplikowanym i trudnym zadaniem.

Referendum coraz bliżej

Brytyjczycy, także mieszkający za granicą, 23 czerwca zagłosują w referendum w którym zdecydują o dalszym członkostwie kraju w Unii. W świetle ostatnich sondaży przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja są podzieleni. 44 proc. ankietowanych chce pozostać w Unii, a 46 proc. chce ją opuścić.

Komentarze (50)
W Unii przybędzie 2 miliony imigrantów
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 28 razy 20

  Prędzej to Polacy dostaną kopa z UK, więc niech lepiej się modlą o pozostanie Wielkiej Brytanii i Francji w UE. Bo rozpad Unii to większe wpływy Rosji w Europie, to podzielone i skłócone państwa. To gierki USA, Rosji, Chin, to brak stabilizacji, problemy i spory prawne i wiele innych problemów.
  Kwestię imigracji trzeba jasno oddzielić od przyszłości UE, do tego czym innym jest pomoc uchodźcom wojennym, a czym innym są imigranci socjalni z całego świata. Partie około prawicowe, nacjonalistyczne sprytnie wykorzystują koniunkturę, ale tak naprawdę chodzi o dorwanie się do koryta, a nie racjonalny pomysł na Unię, na przyszłość. Unia - TAK, a imigranci - to oddzielny problem, który trzeba rozwiązać na miejscu w Syrii, Libii.

 • arius9

  Oceniono 18 razy 14

  Wy sie lepiej martwcie, co zrobicie ze swoimi dwoma milionami Polakow, jak Angole wysla ich do domu.

 • cyggnus

  Oceniono 7 razy 3

  Nikt Brytyjczyków z Hiszpanii nie będzie po Brexicie wyrzucał. Za to Polaków z UK i owszem, więc to jest bardziej nasz problem, nie ich.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 2 razy 2

  ig.ft.com/sites/brexit-polling/ 46:43 (za zostaniem)
  www.economist.com/blogs/graphicdetail/2016/05/britain-s-eu-referendum 40:41 (za wyjściem)
  www.mirror.co.uk/news/uk-news/eu-referendum-poll-tracker-uk-7699714 50:50

  Więc nie wiem, skąd macie wyniki.

 • Adam Rzymowski

  Oceniono 1 raz 1

  W calej UE zyje ok 1.2 milliona osob urodzonych w Wielkiej Brytanii a nie 2 miliony, dane macie od Jeremiego C. Ponadto w te liczbe wlicza sie osoby urodzone ktore np wrocily do kraju pochodzenia rodzicow razem z nimi (np do Hiszpanii). Ponadto w wypadku wyjscia z Unii nic sie nie zmieni w przypadku osob juz w krajach sie znajdujacych. Zadne prawa w tym zakresie sie nie zmienia osoby pracujace w UK beda mialy prawa do wiz pracujacych lub ich status po prostu sie nie zmieni tak samo stanie sie z Brytyjczykami zyjacymi w UE gdzie umowy podpisane w momencie wyjscia z Unii ustabilizuja status osob juz w krajach UE sie znajdujacych. Dane do znalezienia na migration watch uk , art European Union: MW 354 dla tych co umieja czytac w 'trudna jezyk' oczywiscie.

 • merkury-3

  0

  Po brexicie UE sie rozpadnie , 3/4 Polakow w UK (nie majacy statusu rezydenta i obywatelstwa ) bedzie musiala opuscic wyspy ( zrodlo Express.co.uk) . Polska jako biedny kraj straci najwiecej zadnych dostacji i dostepu do rynku

 • stachud

  Oceniono 2 razy 0

  Nie będzie żadnej migracji bo po Brexicie nie będzie UE.

 • partia_niewidzialnych

  0

  Coś wam powiem: w okręgach wyborczych ze znaczącą liczbą muzułmanów cud nad urną jest już od dawna zorganizowany i zaplanowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX