Włoski matematyk uznany za terrorystę. Rozwiązywał równania różniczkowe

Młody profesor matematyki został wzięty w USA za terrorystę, ponieważ na pokładzie samolotu robił w notesie nieczytelne notatki. Do tego miał kręcone włosy oraz zagraniczny akcent. Okazało się, że jest niewinny. W drodze na konferencję naukową rozwiązywał skomplikowane równanie różniczkowe.

Wykładający na Pennsylvania University, jednej z najlepszych uczelni w USA, 40-letni Guido Menzio, wsiadł na pokład samolotu z Filadelfii do Syracuse, w stanie Nowy Jork. Tuż po zajęciu miejsca skupił swą uwagę na notesie, w którym zaczął pisać.

Podejrzane równania różniczkowe

Notatki okazały się podejrzane dla siedzącej obok Włocha kobiety, która najpierw próbowała nawiązać z nim rozmowę, po czym zawiadomiła stewardessę, że źle się czuje. Okazało się, że w rzeczywistości chce zaalarmować załogę podejrzanym - jej zdaniem - zachowaniem pasażera.

Służby z powagą podeszły do sygnałów kobiety i zawróciły samolot zmierzający w kierunku pasa startowego. Naukowiec musiał opuścić samolot i został przesłuchany przez funkcjonariusza ds. bezpieczeństwa. Guido Menzio wyjaśnił, że podejrzane zapiski to nic innego jak równania różniczkowe, które mają być wykorzystane w trakcie wykładu wygłoszonego na konferencji naukowej.

Po wyjaśnieniu sytuacji Menzio wrócił na swoje miejsce, efektem zamieszania było dwugodzinne opóźnienie odlotu. Pasażerka, która wszczęła larum, zdecydowała się na lot w późniejszym terminie.

Nie zdjął turbanu

The Washington Post podaje inne przykłady wyproszenia niewinnych pasażerów z samolotów.

W kwietniu 2016 roku student Uniwersytetu Kalifornijskiego Khairuldeen Makhzoomi został usunięty z pokładu, bo mówił po arabsku. Pasażerka poczuła się zagrożona słysząc "Inshallah", co oznacza "jeśli Bóg pozwoli". Okazało się, że Makhzoomi rozmawiał przez telefon ze swoim wujkiem w Bagdadzie.

W lutym 2016 roku amerykański aktor i projektant pochodzenia indyjskiego, WarisAhluwalia został zatrzymany na lotnisku w Mexico City. Obsługa nie wpuściła go na pokład samolotu linii Aeromexico, ponieważ odmówił zdjęcia turbanu. W religii Sikhów prośba o zdjęcie, a nawet dotknięcie turbanu jest bardzo obraźliwa.

Komentarze (49)
Włoski matematyk uznany za terrorystę. Rozwiązywał równania różniczkowe
Zaloguj się
 • tigga_11

  Oceniono 19 razy 19

  UB zatrzymało muzyka. Znalezione przy nim nuty uznali za szyfr i pytają co to jest
  - Ależ to są fugi Bacha
  - Dobra, dobra. Bach już się przyznał

 • m.godwin

  Oceniono 9 razy 9

  Platon nad wejściem do swojej akademii dał napis "niech nie wchodzi tu nikt, kto nie zna geometrii". Może powinien on zainspirować kierownictwo tych linii lotniczych. Lepiej żeby przez jakąś dziumdzię samoloty nie spóźniały się dwie godziny.

 • sandokan85

  Oceniono 4 razy 4

  Członek Al Gebry.

 • gogo_drinkwater

  Oceniono 4 razy 4

  "Okazało się, że w rzeczywistości chce zaalarmować załogę podejrzanym - jej zdaniem - zachowaniem pasażera."

  Tępa dzida. Jak czegoś nie rozumie, to znaczy że szatan!

 • joly.roger

  Oceniono 3 razy 3

  Ta pani to po polskiej nowej maturze z matematyki? ;)

 • blue-sky-0

  Oceniono 3 razy 3

  jak nic liczby zapisywał po arabsku.

 • avnerkoss

  Oceniono 2 razy 2

  Pani się wydawało, że należał do Al-Gebry...
  Normalnie "Suma wszystkich strachów"

 • sthoss

  Oceniono 2 razy 2

  Ile razy ta informacja bedzie na jedynce w gazeta.pl? Juz nie macie o czym pisac tylko 3 dzien o tym biednym Wlochu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX