Banki straszą nas zablokowaniem konta i każą wypełnić dziwne oświadczenie. Jest się czego bać?

Instytucje finansowe każą wysyłać deklaracje, grożą blokadą rachunków... Wszystko pod egzotycznie brzmiącą nazwą „oświadczenia o rezydencji podatkowej FATCA”. Nie ma się czego obawiać! To nie wirus, ale... wymogi rodem ze Stanów Zjednoczonych.

Klienci banków, OFE, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich czy firm ubezpieczeniowych, którzy zawarli z tymi instytucjami umowy od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r., otrzymali pocztą tradycyjną lub w systemie internetowym prośby o wypełnienie oświadczeń o rezydencji podatkowej FATCA. Także teraz, od 1 grudnia 2015 r., otwierając nowy produkt jesteśmy pytani o status rezydencji podatkowej.

Podatki, groźba blokady konta, do tego jakiś niezrozumiały skrót – brzmi groźnie. Faktycznie – nie warto lekceważyć tego oświadczenia.

Jest się czego bać?Jest się czego bać? Alior Bank

FATCA – co to?

Nie tylko polskie władze narzekają na ściągalność podatków. Rząd USA również doszedł do wniosku, że przydałoby się uszczelnić procedury. Postanowił wyłapać osoby, które trzymają swoje pieniądze poza granicami kraju i tym samym omijają obowiązek podatkowy. Ustawę Amerykanie nazwali „Foreign Account Tax Compliance Act”, czyli w skrócie FATCA.

O bratnią pomoc Amerykanie poprosili kogo się da. Także Polaków. Na mocy porozumienia między Rządami Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki i ustawy obowiązującej od 1 grudnia 2015 r., polskie instytucje finansowe zostały więc zobligowane do raportowania klientów będących rezydentami podatkowymi USA.

Dlatego właśnie banki, biura maklerskie, TFI czy OFE męczą nas teraz listami czy komunikatami internetowymi. Muszą zebrać informacje na temat klientów, którzy powinni zapłacić w USA podatek. A klienci MUSZĄ im te dane dostarczyć. I pomimo, że powiązania podatkowe ze Stanami ma może promil z nas, każdy musi się określić.

UWAGA! Regulacje FATCA obowiązują nie tylko obywateli Stanów Zjednoczonych, ale także stałych rezydentów USA, posiadaczy „zielonej karty” czy stałych bywalców Ameryki (min. 31 dni w bieżącym roku i przynajmniej 183 w bieżącym i dwóch poprzednich).

Czy mogę zignorować prośbę o wypełnienie oświadczenia?

Broń Boże nie bagatelizuj sprawy! Jeśli instytucja finansowa nie otrzyma od Ciebie oświadczenia do końca listopada br., zablokuje Ci dostęp do rachunku. Do momentu aż w końcu wypełnisz oświadczenie FATCA będziesz odcięty od pieniędzy.

Zresztą naprawdę nie ma się co ociągać. Całe oświadczenie o rezydencji podatkowej to zaznaczenie „ptaszka” w odpowiednim polu – czy przepisy FATCA Cię dotyczą czy nie. W systemie internetowym to dosłownie sekunda. Jeśli otrzymasz list pocztą tradycyjną – dokument, który musisz wypełnić, powinien mieć nawet dołączoną kopertę już z uiszczoną opłatą pocztową. Nic tylko wypełnić i wrzucić do skrzynki. Oświadczenie można też złożyć osobiście w placówce instytucji finansowej, albo telefonicznie.

Pamiętaj – oświadczenie FATCA musisz złożyć w każdej instytucji, która Cię o to poprosi. Jeśli masz rachunek wspólny z małżonkiem, oboje musicie wypełnić deklarację. Pełnomocnictwo do rachunku nie wymaga składania oświadczenia.

Podsumowując – FATCA to zwykła formalność. Papierologia. Prawdopodobnie nie masz z tym nic wspólnego, ale i tak musisz wypełnić oświadczenie. Strata czasu? Być może, ale lepiej nie lekceważ tego tematu!

Więcej o:
Komentarze (108)
Banki straszą nas zablokowaniem konta i każą wypełnić dziwne oświadczenie. Jest się czego bać?
Zaloguj się
 • temp_wrzenia

  Oceniono 40 razy 38

  Bank zablokuje mi konto, bo Amerykanie muszą ściągnąć należne im podatki. A dostanę przynajmniej jakieś paciorki albo kocyk?

 • 92ilme

  Oceniono 26 razy 24

  No to moze w ramach tzw. "rownowagi dyplomatycznej polski rzad zarzada od USA ujawnienia, kto z polskich obywateli ma konta w USA i w ten sposob Unika placenia podatkow w Polsce. Pamietam, jak jeszcze kilkanascie lat temu przy wjezdzie do USA jankesi czasem zadali od przyjezdnych zdjecia spodni w czasie kontroli. Byla to bardzo upokarzajaca procedura, zwykle chamstwo Amerykanow. Sytuacja zmienila sie, gdy do sprawy wlaczyl sie rzad francuski i kazal przyjezdzajacym do Francji Amerykanom sciagac gacie i pokazywac d..e. To bylo wlasnie w ramach "rownowagi dyplomatycznej". Polski rzad powinien zatem przed udostepnieniem danych amerykanom zarzadac tego samego od nich.

 • 92ilme

  Oceniono 22 razy 20

  Mieszkam i pracuje w Niemczech, mam konta zarowno w Niemczech, jak i w Polsce. Tylko z polskiego banku dostalem taka informacje. Widocznie dla Amerykanow sa lepsi i gorsi sojusznicy. Polska nalezy do tych najmniej wiarygodnych. Nalezy wiec pokazac Amerykanom gest Kozakiewicza. Nie wspomne juz o wprowadzeniu obowiazkowych platnych wiz dla Amerykanow.

 • 92ilme

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli w dalszym ciagu zgodnie ze slowami Sikorskiego "robimy Amerykanom laske"

 • ksass

  Oceniono 6 razy 6

  rozumiem, że jest to umowa dwustronna pomiędzy partnerami USA i Polską i rozumiem, że banki, fundusze i domy maklerskie w USA już zaktualizowały swoje systemy, aby zapytać swoich użytkowników, czy nie są rezydentami polskimi - oczywiście pod groźbą blokady kont od listopada
  ha ha ha

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 6

  Czy Amerykanin otwierajacy konto w jakims banku w jakiejs Alabamie musi sie zdeklarowac ze nigdy nie pracowa w Albanii, Grecji, Polsce, Madagaskarze, Mongolii, Wenezueli.... etc?
  No to tyle na temat landu "panów" i reszty nas, wasali kmiotów pańszczyźnianych....
  Wyobrażam sobie ze przecietny mieszkaniec Moskwy czy Krymu równiez musi wypełniac FATCA?
  Ha, ha, ha....
  Oni są (jeszcze) u siebie i to jest sedno tej globalnej rozpierduchy.
  No wiec wypełniajmy i "zapraszajmy" tę wschodnią flankę :)) NATO
  XX

 • kapitan.kirk

  Oceniono 5 razy 5

  Genialne. Podsumowując: Wiesiek z Grójca nie lubi nosorożców, w związku z tym wszyscy obywatele Polski mają obowiązek wysłać mu zaświadczenie, czy mieli kiedyś kontakt z nosorożcem - pod karą konfiskaty majątku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX