Statystyki przemawiają do wyobraźni. W zeszłym roku Polacy zastrzegli ponad 130 tys. dokumentów tożsamości. To średnio piętnaście na godzinę. Jeden co cztery minuty. A najwięcej zgłoszeń przybywało w drugim i trzecim kwartale, czyli od kwietnia do września. Nic dziwnego - wtedy najwięcej podróżujemy, jesteśmy rozluźnieni. Poza tym w letnich, skąpszych ubraniach ciężej dobrze ukryć portfel czy dowód osobisty.
liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
Otwórz portfel i sprawdź, czy jest w nim dowód osobisty. Jest? Super!
Ale jeśli kiedyś spostrzeżesz, że zgubiłeś dowód, paszport czy prawo jazdy - nie ociągaj się, ale jak najszybciej zastrzeż utracony dokument.
Wpisać zagubiony dokument do ogólnopolskiej bazy Dokumenty Zastrzeżone możesz w banku, w którym masz konto. Jest też pewna grupa banków, które przyjmują takie dyspozycje od każdego.
Czasem zastrzec dokument można tylko w placówce banku, ale niektóre banki udostępniają też możliwość zgłoszenia telefonicznego lub samodzielnej blokady dokumentu w systemie bankowości internetowej. Opcję samodzielnego zastrzeżenia mają tez osoby posiadające konto w portalu Biura Informacji Kredytowej.
Uwaga! Istnieje możliwość anulowania zastrzeżenia dokumentu. Jednak z takiej opcji należy korzystać wyłącznie w sytuacji, gdy masz całkowitą pewność, że nikt nie zrobił sobie z niego użytku (np. znalazł się zakurzony pod łóżkiem). Bądź wyczulony m.in. na „uczciwych znalazców” - nie wiadomo w czyje ręce wpadł Twój dokument.
Jeśli Twój dokument tożsamości trafi w ręce oszusta, ten ma otwartą drogę m.in. do zaciągania pożyczek na Twoje nazwisko, wynajmowania mieszkań, pokoi hotelowych czy samochodów albo zakładania fikcyjnych firm. Liczby są alarmujące - w 2015 r. próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 253 milionów złotych.
Posługiwanie się dokumentem innej osoby Policja
Jeśli zgłosisz utracony dowód do systemu Dokumenty Zastrzeżone, wszystkie podłączone do niego instytucje (m.in. banki, firmy pożyczkowe, pośrednicy finansowi, firmy telekomunikacyjne, hotele, wypożyczalnie, kancelarie prawnicze i notarialne) będą miały dostęp do takiej informacji. Kiedy ktoś będzie próbował wylegitymować się Twoim dowodem czy paszportem, zostanie zdemaskowany.
Jeśli straciłeś dokument w wyniku kradzieży, powiadom o zajściu policję.
Zawiadom też najbliższy organ gminy i wyrób nowy dokument. Jeśli jesteś za granicą, w konsulacie musisz zawnioskować o paszport tymczasowy.