Truskawki są za drogie? Poczekajcie kilka dni. Czeka nas spadek cen

Do tej pory truskawki były nieco droższe niż przed rokiem, jednak w czerwcu najprawdopodobniej ich cena spadnie do poziomu notowanego w 2015 r., kiedy za owoce płaciliśmy średnio 5,73 zł za kilogram, a być może jeszcze niżej.

Mamy za sobą początek sezonu truskawkowego. Na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia maja truskawki były o 13 proc. droższe niż rok temu, ale w czerwcu najprawdopodobniej ceny zbliżą się do tych sprzed roku.

Na razie możemy obserwować znaczny spadek cen związany z ostatnimi dniami wolnymi. Z niedzieli na poniedziałek dostawy truskawek na Rynku Hurtowym Bronisze były bardzo duże, co spowodowało gwałtowną obniżkę cen. Kilogram truskawek sprzedawany jest hurcie w cenie od 1,5 do 3,5 zł.

 

Przymrozki nie zaszkodziły zbiorom

Polska ze zbiorami w wysokości około 200 tys. ton rocznie, jest po Hiszpanii drugim producentem truskawek w Unii Europejskiej. Właśnie od wielkości produkcji w naszym kraju zależał będzie poziom cen owoców w sklepach.
Na razie sytuacja na plantacjach jest dobra. GUS podał, że kwietniowe przymrozki nie spowodowały dużych uszkodzeń, szkód w uprawach nie przyniósł także maj. Powinno to oznaczać, że truskawek w tym sezonie będzie dużo, a co za tym idzie ich cena nie będzie wysoka.

Embargo rosyjskie korzystne dla polskiego klienta

Cenę truskawek będzie też kształtowała sytuacja w sektorze przetwórczym, szacuje się bowiem, że trafia tam 60-70 proc. zbiorów truskawek w Polsce.

Jeszcze większy wpływ na to, ile zapłacimy za te owoce, będzie miał popyt na rynkach eksportowych, zwłaszcza możliwość handlu z Rosją. Rosyjskie embargo miało zdecydowany wpływ na rynek truskawek w 2015 r.

- Polski eksport truskawek, który w ostatnich latach rozwijał się dość dynamicznie głównie ze względu na wzrost sprzedaży na rynek rosyjski, w 2015 r. zmniejszył się o blisko 17 proc. w stosunku do 2014 r., do poziomu 16,4 tys. ton  - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert w Banku BGŻ BNP Paribas.

Polscy producenci truskawek nie będą ich mogli sprzedawać w Rosji także w 2016 roku, co powinno wpływać na spadek cen.

Więcej o:
Komentarze (53)
Truskawki są za drogie? Poczekajcie kilka dni. Czeka nas spadek cen
Zaloguj się
 • kontonagazeta001

  Oceniono 9 razy 7

  Truskawkowi patrioci zapewne się ze mną nie zgodzą ;) (może mają własne ogródki albo lepsze bazarki w okolicy) ale w Polsce dominują truskawki przemysłowe. Małe, niezbyt smaczne, na straganie jeszcze się trzymają, ale zanim się je doniesie do domu to miazga i połowę trzeba wyrzucić. Te lepsze smakowo i wizualnie, np. Ariadnę trudno jest kupić a cena jest znacznie wyższa.
  Może i jesteśmy potentatem truskawek, ale tych do dżemów...

 • jeak

  Oceniono 8 razy 6

  Dlaczego tak trudno kupić słodkie truskawki i która odmiana jest najsmaczniejsza ?

 • ernest29

  Oceniono 5 razy 3

  Kupiłem truskawki 12 zł za kg, kwaśne jak diabli, nie nadają się do spożycia bez cukru, a więc nie kupuję.

 • kater-11

  Oceniono 2 razy 2

  Rosja ? a , co to jest? oni tam jedzą tylko ,,spiryt'' po co im truskawki ? .

 • voyager747-3

  Oceniono 2 razy 2

  Na naszym bazarku na Mokotowie dzisiaj po 5-6 pln za kg

 • xjerzy1

  Oceniono 1 raz 1

  ...no akurat przyda się 500+ dla rodzin wielodzietnych na truskawki.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Dzisiaj przed godzina kupiłem po 4 zł kilogram, 200 m dalej przy ulicy było 5, wczoraj mogłem kupić za 3,5, w Warszawie.

 • poppers68

  Oceniono 1 raz 1

  Nasze otoczenie handlowe popełnia błąd.
  Z chwilą pojawienia się polskich truskawek zamiera import truskawek z Hiszpanii.
  Wiem , wiem - możemy się zżymać , że pędzone i tym podobne ( a nasze , swojsko-polskie nie pędzone???)
  Jednakże, import z Hiszpanii to import dorodnych gatunków. To znika i pojawiają się nasze kwaśne psiary a plantatorzy/ pośrednicy ZAWSZE tłumaczą cenę nieurodzajem.
  Przy czym hiszpańskie prawie ZAWSZE są tańsze.
  Chodzi mi o to, że naszym handlowcom/ producentom BRAK zdrowej konkurencji z zewnątrz. Potem mamy idiotyczne reklamy producentów polskich , że "jesteśmy z Wami od 80 lat" ( wliczając komunę i puste półki? Naprawdę?) aby usprawiedliwić średnią jakość z niemałą ceną.
  Wracając do truskawek.
  Ostatnio wróciłem z Niemiec gdzie byłem ponownie na zakupach. U nich też są już krajowe truskawki. Tyle , że o niebo większe i słodsze niż nasze a cena za kg porównywalna.
  To jest magia konkurencji na rynku unijnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX