Truskawki są za drogie? Poczekajcie kilka dni. Czeka nas spadek cen

Do tej pory truskawki były nieco droższe niż przed rokiem, jednak w czerwcu najprawdopodobniej ich cena spadnie do poziomu notowanego w 2015 r., kiedy za owoce płaciliśmy średnio 5,73 zł za kilogram, a być może jeszcze niżej.

Mamy za sobą początek sezonu truskawkowego. Na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia maja truskawki były o 13 proc. droższe niż rok temu, ale w czerwcu najprawdopodobniej ceny zbliżą się do tych sprzed roku.

Na razie możemy obserwować znaczny spadek cen związany z ostatnimi dniami wolnymi. Z niedzieli na poniedziałek dostawy truskawek na Rynku Hurtowym Bronisze były bardzo duże, co spowodowało gwałtowną obniżkę cen. Kilogram truskawek sprzedawany jest hurcie w cenie od 1,5 do 3,5 zł.

 

Przymrozki nie zaszkodziły zbiorom

Polska ze zbiorami w wysokości około 200 tys. ton rocznie, jest po Hiszpanii drugim producentem truskawek w Unii Europejskiej. Właśnie od wielkości produkcji w naszym kraju zależał będzie poziom cen owoców w sklepach.
Na razie sytuacja na plantacjach jest dobra. GUS podał, że kwietniowe przymrozki nie spowodowały dużych uszkodzeń, szkód w uprawach nie przyniósł także maj. Powinno to oznaczać, że truskawek w tym sezonie będzie dużo, a co za tym idzie ich cena nie będzie wysoka.

Embargo rosyjskie korzystne dla polskiego klienta

Cenę truskawek będzie też kształtowała sytuacja w sektorze przetwórczym, szacuje się bowiem, że trafia tam 60-70 proc. zbiorów truskawek w Polsce.

Jeszcze większy wpływ na to, ile zapłacimy za te owoce, będzie miał popyt na rynkach eksportowych, zwłaszcza możliwość handlu z Rosją. Rosyjskie embargo miało zdecydowany wpływ na rynek truskawek w 2015 r.

- Polski eksport truskawek, który w ostatnich latach rozwijał się dość dynamicznie głównie ze względu na wzrost sprzedaży na rynek rosyjski, w 2015 r. zmniejszył się o blisko 17 proc. w stosunku do 2014 r., do poziomu 16,4 tys. ton  - mówi Mariusz Dziwulski, ekspert w Banku BGŻ BNP Paribas.

Polscy producenci truskawek nie będą ich mogli sprzedawać w Rosji także w 2016 roku, co powinno wpływać na spadek cen.

Więcej o: