To nie obrazki ze strefy wojny. Tak wygląda Francja na 12 dni przed rozpoczęciem Euro 2016

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Euro 2016 Francji grozi transportowy paraliż. Związkowcy zapowiadają kolejne protesty przeciwko liberalizacji prawa pracy.

Rafinerie strajkują, elektrownie atomowe zmniejszyły produkcję prądu, pracę wstrzymał terminal naftowy nad Kanałem La Manche, protestujący zablokowali magazyny paliw – głównie takie informacje docierają ostatnio z Francji, w której trwają związkowe protesty przeciwko zmianom w prawie pracy. W ostatnich dniach można mówić o niewielkiej poprawie sytuacji. Władzom udało się odblokować zdecydowaną większość magazynów paliw i użyć części strategicznych zapasów do poprawy zaopatrzenia na stacjach benzynowych. Dzięki temu paliwa brakuje już tylko na co piątej stacji.

FRANCE-POLITICS/PROTESTS-OILFRANCE-POLITICS/PROTESTS-OIL STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS

Francuzi nie chcą zmian

Protesty są reakcją na forsowaną przez rząd reformę, polegającą na uelastycznieniu prawa pracy. Jeśli zmiany wejdą w życie, od pracownika będzie można wymagać pracy do 44 godzin tygodniowo nawet przez 6 tygodni – przy zachowaniu 35-godzinnego tygodnia pracy. Dodatkowo łatwiejsze ma być zwalnianie pracowników. Rząd przekonuje, że taka zmiana zwiększy konkurencyjność francuskich firm i pomoże walczyć z bezrobociem, utrzymującym się od początku 2013 r. na poziomie nieco przekraczającym 10 procent.

FRANCE-POLITICS/PROTESTS-OILFRANCE-POLITICS/PROTESTS-OIL STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS

Branża turystyczna w kryzysie

Strajki to kolejny cios godzący we francuski sektor turystyczny. Branża, która generuje ponad 7 procent francuskiego PKB, a w samym stołecznym rejonie Ile-de-France zapewnia około 500 tys. miejsc pracy, wciąż dochodzi do siebie po listopadowych zamachach terrorystycznych i liczy straty. Z danych francuskiego urzędu statystycznego INSEE wynika, że obłożenie hoteli w pierwszym kwartale roku było o ponad 9 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Z kolei z danych regionalnego stowarzyszenia hotelarzy wynika, że w Paryżu i okolicach rezerwacji na wakacyjne miesiące jest nawet 20-50 proc. mniej niż przed rokiem.

FRANCE-POLITICS/PROTESTS-OILFRANCE-POLITICS/PROTESTS-OIL STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS

- Sezon wciąż jeszcze można uratować – przekonuje Frederic Valletoux, szef lokalnej organizacji turystycznej regionu paryskiego. Dodaje jednak, że aby tak się stało, konieczne jest zakończenie blokad, bo te, pokazywane w światowych mediach, na pewno nie zachęcają do odwiedzania Francji.

FRANCE-POLITICS/PROTESTS-OILFRANCE-POLITICS/PROTESTS-OIL STEPHANE MAHE / REUTERS / REUTERS

Wielkie protesty w czasie Euro 2016

Na to na razie się nie zanosi. Już 10. czerwca we Francji rozpoczną się piłkarskie Mistrzostwa Europy, a na 14. czerwca związek zawodowy CGT zapowiadają  protesty uliczne w Paryżu. Na szczęście związkowy wybrali termin stosunkowo mało uciążliwy dla organizatorów Euro. Oba zaplanowane na ten dzień mecze mają być rozegrane kilkaset kilometrów na południe od francuskiej stolicy – w Bordeaux i Saint-Etienne.

Więcej o:
Komentarze (94)
To nie zdjęcia ze strefy wojny. Tak wygląda Francja na 12 dni przed rozpoczęciem Euro 2016
Zaloguj się
 • sraczezwersacze

  Oceniono 16 razy 12

  To nie pomogło ściągnięcie połowy Afryki i Bliskiego wschodu ? A co z łamaniem praw pracowniczych, co na to komisja Wenecka ?

 • dumlat

  Oceniono 21 razy 11

  Tam ludzie przynajmniej umieja walczyc o swoja godność. To jest walka o prawa pracownicze a nie żadne tam zamieszki. Przeciwko tzw. ustawie El Khomry..

 • mr.knox

  Oceniono 3 razy 3

  Zamieszki trwaja tez od kilku dni w Grecji, Hiszpanii, we Wloszech. Napisalem o tym w Wyborcza.biz i komentarz moj zostal usuniety. Cenzura w brukselskim rezimie jest juz jak za komuny w PRLu.
  "Greek protesters rampaged for a second day outside parliament with firebombs and stones, leaving one construction worker dead and at least 74 injured. Communist party supporters taking part in the rally came under repeated attacks from hundreds of masked protesters in motorcycle helmets".
  www.telegraph.co.uk/news/picturegalleries/worldnews/8839511/Greece-crisis-a-second-day-of-riots-in-Athens.html
  "Demonstrators riot in Spain,
  Thousands of demonstrators Saturday poured into Barcelona.
  Organizers estimated between 20,000 to 50,000 demonstrators are swarming into Barcelona to protest EU leaders' plans to liberalize energy and financial markets.
  A major demonstration has been called for Saturday evening by the umbrella organization of protest groups, the Campaign Against a Europe of Capitalism and War.

  Security measures around the city include the deployment of 8,500 officers, as well as combat jets and ground-to-air missiles and warships off the coast.
  Nato has also sent a surveillance jet to provide early alert against a possible terrorist attack from the air.
  Read more: www.dailymail.co.uk/news/article-105333/Demonstrators-riot-Spain.html#ixzz4ACLMLg2V
  Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

  Zobaczymy jak dlugo cenzura pozwoli na te zakazane informacje z eurokolchozu:)

 • cosiedziejetutaj

  Oceniono 8 razy 2

  'cywilizowany zachód' Czekam jak to się znów się AFERA w mediach "polskich" zrobi jak ktoś na jakimś proteście odpali race wtedy to znów będzie wstyd na całą Europę!

 • jasiubleep

  Oceniono 6 razy 2

  No i jakos mieszkam pod Paryzem, mam dobra prace i "upadku kraju" nie widac. Na stacjach benzynowych sprzedaja po 20L/samochod na dzien, ale jak zagadasz, to dostaniesz caly bak. W Polsce propaganda, ze "Francja sie wali". Ludzie, w Polsce nic sie nie wali, bo co ma sie walic? Polska o Francji: "U was Murzynow bija".

 • datascientist

  Oceniono 1 raz 1

  Dokąd zmierzamy? zalukaj.com/zalukaj-film/24369/grimsby_the_brothers_grimsby_2016_.html

 • citaobscura

  Oceniono 1 raz 1

  * * * * * * *
  Timmermans, Junkers (i Guy z nimi) nie martwią się o Francję ?

 • bugaboo

  Oceniono 1 raz 1

  A Polak robi po 12 godzin dziennie i jeszcze pyta czy w sobote moze przyjsc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX