Obrączka zbliżeniowa Visa jest wyposażona w chip i antenę NFC. Działa podobnie jak karty bezstykowe - po prostu poprzez zbliżenie do terminala. Gadżet używa Visa Token Service, czyli platformy do płatności mobilnych. To pozwala na autoryzację transakcji bez wykorzystania wrażliwych danych, np. numeru karty. Technologia zastępuje je unikatowym kodem identyfikacyjnym.
Obrączka nie wymaga baterii czy ładowania. Jest wodoodporna do głębokości nawet 50 metrów. W razie jej zgubienia, można łatwo, z poziomu smartfonu, dezaktywować funkcję płatniczą.
Na razie obrączki to prototyp, a olimpijczycy są grupą testową. Visa nie informuje, czy i kiedy takie gadżety miały być oferowane szerszej klienteli. W zbliżeniową „biżuterię” zostały wyposażone m.in. florecistka Ibtihaj Muhammad czy pływaczka Missy Franklin.
Visa jest oficjalnym sponsorem zbliżających się igrzysk. Będzie też wyłącznym systemem płatniczym dostępnym na arenach olimpijskich czy w wiosce olimpijskiej.
Obrączki zbliżeniowe nie są wcale wymysłem Visa. Trwa właśnie przedsprzedaż obrączek Kerv, w lipcu nabywcy mają otrzymać swoje gadżety. Kerv zyskał fundusze na Kickstarterze.