Na Mazury niedługo polecisz samolotem z Warszawy. Ale czy to się opłaca?

2 lipca rusza regularne połączenie z lotniska Chopina w Warszawie na Mazury. Samoloty będą latać do 1 października, trzy razy w tygodniu.

Połączenie ma służyć mieszkańcom Mazur, przesiadającym się w Warszawie w dalszą podróż, ma także ułatwić warszawiakom wypoczynek nad jeziorami. - Chcemy, żeby warszawiacy mieli ułatwione dotarcie na weekendowe wypady na Mazury, a mieszkańcy regionu łatwiejszy dostęp do portu w Warszawie, skąd często latają np. na wakacje - wyjaśnia prezes lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach Leszek Krawczyk.

Lot za 199 zł

Linia sezonowa ma być obsługiwana od 2 lipca do 1 października. Pasażerowie będą podróżowali na tej trasie trzy razy w tygodniu, w poniedziałek, czwartek i sobotę, 78-miejscowym samolotem LOT Bombardier Q400. Za bilet w obie strony zapłacą 199 zł.

Lotnisko Olsztyn Mazury w SzymanachLotnisko Olsztyn Mazury w Szymanach PRZEMYSLAW SKRZYDLO

Z lotniska w Szymanach, które działa od 20 stycznia, loty krajowe realizowane są już do Krakowa i Wrocławia. W najbliższy piątek słoweńska linia lotnicza Adria uruchamia połączenie z Szyman do Monachium, a w sobotę Wizz Air do Londynu.

Samolotem na Mazury. Czy to ma sens?

Czas pokaże, czy samoloty na trasie Warszawa-Szymany cieszyć się będą popularnością, ale już dziś pojawiają się wątpliwości.

Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Szymany w obie strony kosztuje 199 zł, czas przelotu to niespełna godzina. Dalej z lotniska w Szymanach do Mikołajek jedzie się samochodem około godziny.

mikołajki, mazurymikołajki, mazury Mikołajki, Mazury / Fot. Shutterstock

Znacznie taniej dostaniemy się ze stolicy do Olsztyna pociągiem (bilet TLK z Warszawy do Olsztyna kosztuje około 40 zł) czy autobusem, za który zapłacimy około 20 zł w jedną stronę. Podróż będzie jednak znacznie dłuższa - potrwa około 3 godzin. Do tego dochodzi jeszcze dojazd z Olsztyna do Mikołajek. Widać więc, że samolot ma szansę konkurować z pociągiem czy autobusem.

Nieco inaczej jest w przypadku samochodu. Z Warszawy do Mikołajek jedzie się autem około 3,5 godziny. Doliczając do godziny przelotu czas dojazdu na lotnisko, odprawy i przejazdu z Szyman nad jeziora może się okazać, że połączenie lotnicze ze stolicy na Mazury wcale nie jest tak atrakcyjne.

Więcej o: