Na Mazury niedługo polecisz samolotem z Warszawy. Ale czy to się opłaca?

2 lipca rusza regularne połączenie z lotniska Chopina w Warszawie na Mazury. Samoloty będą latać do 1 października, trzy razy w tygodniu.

Połączenie ma służyć mieszkańcom Mazur, przesiadającym się w Warszawie w dalszą podróż, ma także ułatwić warszawiakom wypoczynek nad jeziorami. - Chcemy, żeby warszawiacy mieli ułatwione dotarcie na weekendowe wypady na Mazury, a mieszkańcy regionu łatwiejszy dostęp do portu w Warszawie, skąd często latają np. na wakacje - wyjaśnia prezes lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach Leszek Krawczyk.

Lot za 199 zł

Linia sezonowa ma być obsługiwana od 2 lipca do 1 października. Pasażerowie będą podróżowali na tej trasie trzy razy w tygodniu, w poniedziałek, czwartek i sobotę, 78-miejscowym samolotem LOT Bombardier Q400. Za bilet w obie strony zapłacą 199 zł.

Lotnisko Olsztyn Mazury w SzymanachLotnisko Olsztyn Mazury w Szymanach PRZEMYSLAW SKRZYDLO

Z lotniska w Szymanach, które działa od 20 stycznia, loty krajowe realizowane są już do Krakowa i Wrocławia. W najbliższy piątek słoweńska linia lotnicza Adria uruchamia połączenie z Szyman do Monachium, a w sobotę Wizz Air do Londynu.

Samolotem na Mazury. Czy to ma sens?

Czas pokaże, czy samoloty na trasie Warszawa-Szymany cieszyć się będą popularnością, ale już dziś pojawiają się wątpliwości.

Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Szymany w obie strony kosztuje 199 zł, czas przelotu to niespełna godzina. Dalej z lotniska w Szymanach do Mikołajek jedzie się samochodem około godziny.

mikołajki, mazurymikołajki, mazury Mikołajki, Mazury / Fot. Shutterstock

Znacznie taniej dostaniemy się ze stolicy do Olsztyna pociągiem (bilet TLK z Warszawy do Olsztyna kosztuje około 40 zł) czy autobusem, za który zapłacimy około 20 zł w jedną stronę. Podróż będzie jednak znacznie dłuższa - potrwa około 3 godzin. Do tego dochodzi jeszcze dojazd z Olsztyna do Mikołajek. Widać więc, że samolot ma szansę konkurować z pociągiem czy autobusem.

Nieco inaczej jest w przypadku samochodu. Z Warszawy do Mikołajek jedzie się autem około 3,5 godziny. Doliczając do godziny przelotu czas dojazdu na lotnisko, odprawy i przejazdu z Szyman nad jeziora może się okazać, że połączenie lotnicze ze stolicy na Mazury wcale nie jest tak atrakcyjne.

Więcej o:
Komentarze (30)
Na Mazury niedługo polecisz samolotem z Warszawy. Ale czy to się opłaca?
Zaloguj się
 • drzonbravo

  Oceniono 2 razy 2

  Slowacka?! Wystarczy popatrzec na jej nazwe aby wpasc, ze cos tu nie pasuje: co ma Slowacja wspolnego z Adriatykiem. Slowenska, Redaktorze, Slowenska

 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Z Warszawy na Mazury dość blisko, ale z Wrocławia czy Krakowa daleko.
  Na miejscu jest wypożyczalnia samochodów, w lecie lotnisko będzie pękać w szwach.

 • aa1000

  Oceniono 1 raz 1

  Jednak czekam na połączenie Gdynia - Gdańsk czy Radom-Warszawa.

 • seroo1

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście, że się nie opłaci.
  Nawet do Olsztyna z "olsztyńskiego" lotniska jest za daleko, żeby miało to sens.
  To tak jak z Babimostem i Zieloną Górą.
  Już chyba bardziej sensowne (chociaż raczej nadal nieopłacalne) byłoby zbudowanie od podstaw nowego lotniska gdzieś w połowie drogi między Białymstokiem a Olsztynem wspólnego dla obu tych "aglomeracji". W tej chwili jest już jednak po ptakach - wychodzimy z UE i dotacje na idiotyczne pomysły samorządów są już na wykończeniu :)

 • pawel.lewski

  Oceniono 1 raz 1

  Też mi radocha, wolę jechać po mazurskich drogach niż tłuc się na i z lotniska, pomijam już wątpliwą przyjemność ślęczenia na lotnisku i problemy z bagażem.

 • conrad11

  Oceniono 3 razy 1

  Opis lotu w tym artykule dotyczy nietypowego pasażera lecącego z własnym samochodem. Chyba, że np. żona leci z Warszawy sama, a mąż pokonuje tę samą trasę autem i potem zabiera ją z lotniska do Mikołajek.

  "Dalej z lotniska w Szymanach do Mikołajek jedzie się samochodem około godziny".

 • joly.roger

  0

  Oczywiście nie ma żadnej szansy konkurować. Podróż samolotem potrwa w praktyce tyle samo. Wygodni pojadą samochodem (ciekawe jak autor widzi tą "godzinę samochodem do Mikołajek" - skąd pasażer go w Olsztynie weźmie? Samolotem przywiezie?) a oszczędni pociągiem.

 • mcguirre

  0

  Adria, słowacka ? Serio ? A nie słoweńska przypadkiem ? :)

 • sdc_k71

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejny pomysł za ponad 100 mln zł tych debili z PO. Lotnisko które będzie świeciło pustkami.
  Za coś takiego decydenta winno się wsadzić do więzienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX