Miejsce do tankowania warto wybierać z głową. Niektóre stacje zedrą z ciebie pieniądze

U progu wakacji na letnie wyjazdy można się wybierać bez stresu o to, że zaskoczą nas podwyżki cen paliw. Z głową warto wybierać jednak miejsca do tankowania, bo ceny w niektórych regionach są znacząco wyższe.

Zmiany cen paliw na stacjach w mijającym tygodniu były symboliczne, co najlepiej odzwierciedla średni poziom cen paliw na stacjach. 

Nawet to, że w ostatnich dniach na części stacji ceny zmieniały się o kilka groszy na litrze, nie zmienia ogólnego obrazu na rynku paliw. Sytuacja jest spokojna, wahania cen hurtowych nie wpłyną w krótkim czasie na kierunek zmian na stacjach. 

- Co najważniejsze nie ma zagrożenia trwałymi podwyżkami. Dodatkowo obserwując sytuację na rynkach międzynarodowych można się pokusić o stwierdzenie, że szczyt zapotrzebowania na benzynę (wynikający z sezonowego wzrostu popytu) mamy za sobą, co dodatkowo oddala ryzyko gwałtownych wzrostów cen wakacje - mówi Urszula Cieślak z BM Reflex.  

Plaża Gdańsk BrzeźnoPlaża Gdańsk Brzeźno JAN RUSEK/ Agencja Wyborcza.pl


Za benzynę bezołowiową 95 płacimy dziś średnio 4,49 zł/l, za etylinę 98 - 4,80 zł/l, olej napędowy kosztuje 4,23 zł/l, a autogaz - 1,61 zł/l.

- Planując wakacyjne podróże warto jednak na pewno zaplanować miejsce tankowania. To istotne ze względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 40 groszy na litrze. Ci, którzy szukają oszczędności, powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe - dodaje Urszula Cieślak. 

Ceny paliwCeny paliw źródło: BM ReflexW minionym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 były w województwie łódzkim. Za litr bezołowiowej 95 trzeba tu było płacić średnio 4,42 zł. Olej napędowy najtańszy był w województwie dolnośląskim, średnio po 4,16 zł/l. 

Najdroższe paliwa mamy w województwie zachodniopomorskim, tu litr Pb 95 kosztował  średnio 4,57 zł, a diesla - 4,27 zł. 

Najtaniej autogaz - średnio po 1,55 zł/l - można było kupić w województwie świętokrzyskim, a najdrożej za LPG trzeba było zapłacić w zachodniopomorskim - średnio po 1,69 zł/l. 

Więcej o: