Chcą ukarać Hiszpanów i Portugalczyków. Nas oszczędzano przez lata, choć grzeszyliśmy podobnie

Marcin Kaczmarczyk
Ministrowie finansów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek, że trzeba ukarać Hiszpanię i Portugalię za zbyt duży deficyt budżetowy. Polska jest w czołówce tych państw, które również mają tutaj dużo za uszami, ale jak dotąd zawsze udało się nam uniknąć kary.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej stwierdzili w poniedziałek, że Portugalia i Hiszpania nie przestrzega zapisanych, po raz pierwszy w Traktacie z Maastricht, reguł dotyczących maksymalnej wysokości deficytu publicznego i, co gorsza, kraje te - ich zdaniem - robią zbyt mało, by obniżyć ten deficyt poniżej zalecanego poziomu 3 proc. PKB.

Madryt i Lizbona mają teraz 10 dni, by wyspowiadać się w Brukseli, dlaczego w niewystarczającym stopniu pilnują wydatków państwa. Jeżeli im się nie uda, Komisja Europejska może nałożyć karę wysokości maksymalnie 0,2 proc. PKB oraz zamrozić część funduszy przyznanych już krajom południowej Europy.

Zapewne Hiszpanom i Portugalczykom się upiecze - Bruksela zredukuje karę do zera, najwyżej pogrozi palcem. Nie chce być zbyt brutalna z kilku powodów. Po pierwsze, zarówno Hiszpania, jak i Portugalia, to - obok Grecji - kraje unijne najmocniej dotknięte przez kryzys. Po drugie, polityczne nastroje w Unii z pewnością nie sprzyjają jakimkolwiek zdecydowanym, dyscyplinującym działaniom Komisji. Po trzecie, zarówno Madryt, jak i Lizbona walczą - próbują zbić deficyt w trudnych czasach. I po czwarte, inni za uszami w tej kwestii też mają sporo. I przez lata Bruksela była dla nich bardzo wyrozumiała.

Czytaj też: Pod koniec maja Unii udało się dogadać w kwestiach budżetowych również z Grekami. To były diabelnie trudne rozmowy

Polska na czele

Prestiżowy niemiecki instytut ekonomiczny IFO, korzystając z danych Eurostatu, policzył ile razy kraje Unii Europejskiej od 1999 roku, lub od chwili kiedy weszły do niej, miały deficyt publiczny powyżej poziomu 3 proc. PKB. I okazało się, że takich naruszeń dyscypliny fiskalnej było aż 165

I Polska jest tutaj krajem mocno się wyróżniającym

W liczbach bezwzględnych najgorsi są Grecy - nikt nie ma szans, by ich na tym polu pobić. Od 1999 roku nie udało im się ani razy uchwalić budżetu z deficytem poniżej 3 proc. PKB. Słabo ta sztuka wychodziła również Portugalczykom - 15 naruszeń unijnych regulacji od 1999 roku, Francuzom - 12, Brytyjczykom - 11 i Polakom - 10.

Nasz wynik zdecydowanie pogarsza fakt, że w gronie największych grzeszników mamy najkrótszy staż w Unii - jesteśmy w niej ledwo od 12 lat. Więc jeżeli aż w tym czasie 10 razy nie udało nam się uchwalić wystarczająco oszczędnych rocznych budżetów państwa, to trudno to nazwać sukcesem. To w zasadzie wynik porównywalny z Portugalią i nieznacznie lepszy od „osiągnięć” Greków.

Czytaj też: Trzymanie deficytu budżetowego w ryzach jest też w Polsce trudniejsze z powodu uruchomionego niedawno programu 500 plus

Do Niemców (7 naruszeń unijnych regulacji dotyczących wysokości deficytu publicznego), Słowacji (5 naruszeń), czy nawet Włoch (9 naruszeń) sporo nam brakuje. A Szwedzi, Estończycy i mieszkańcy Luksemburga nas zawstydzają - co roku od 17 lat udało się w tych krajach uchwalić budżety, w których deficyt publiczny był poniżej 3 proc. PKB.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o:
Komentarze (38)
Chcą ukarać Hiszpanów i Portugalczyków. Nas oszczędzano przez lata, choć grzeszyliśmy podobnie
Zaloguj się
 • bialyrasizm

  Oceniono 12 razy 4

  No jak to, przecież w czasach PO-PSL była zielona wyspa, a kurdupel rządzi niecały rok, to skąd przez 10 lat przekroczony deficyt?

 • jtp2

  Oceniono 30 razy 4

  Nas oszczędzano przez lata, choć grzeszyliśmy podobnie

  Oszczędzono bo bajzlu narobiła Platforma
  Gdyby to był PIS... To klękajcie narody. KE, PE komisja wenecka rezolucje potępienia grożby Szchulz i inne gady pokazałyby Polsce gdzie raki zimują

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  Ach, jak ten brukselski rezim laskawy dla Polakow. Niech zyje nam po wieki! A szambo jakie z Europy ten rezim uczynil, w Polsce jedynie pachnie...Jalmuzny nam dac, jeszcze wiecej jalmuzny!

 • arend_dickmann

  Oceniono 9 razy 3

  Żaden rząd nie powinien mieć prawa w imieniu obywateli zaciągać dług. Tak po prostu. Nie ważna, czy jest to 3% PKB czy mniej. To kwestia praworządności i równości wobec prawa.

 • ptr0

  Oceniono 8 razy 2

  Litwa, Łotwa i Estonia nie dziedziczyły długów ZSRR a my jednak zostaliśmy z potężnymi długami począwszy od Gierka.

 • robertus555

  Oceniono 8 razy 2

  Liczy się również to, o ile był przekroczony poziom 3 procent.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 5 razy 1

  Grzechy,kary-to jest chore.To min. jeden z powodow ze to runie.

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 27 razy 1

  Nas nie ukarzą, bo nie jesteśmy (na szczęście*) w strefie Euro. Zapisy dotyczące nadmiernego deficytu dotyczą tylko tych krajów, które przyjęły €.
  Widać, że GW na siłę próbuje stworzyć sensację z niczego.

  *Tzn. nie na szczęście, że mamy za duży deficyt, tylko na szczęście, że nie przyjęliśmy €

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX