Węgry w strefie euro już za pięć lat? Ich rząd tego nie wyklucza

Węgierski minister gospodarki narodowej powiedział w wywiadzie prasowym, że Węgry mogą wejść do strefy euro za kilka lat. Ale postawił też wiele warunków, które muszą być spełnione, aby tak się stało.

 Węgry nie są krajem, który ma z Brukselą świetne stosunki. Premier Orban jest w Europie postrzegany raczej jako jeden z bardziej eurosceptycznych liderów. Dlatego deklaracja jego ministra gospodarki zaskakuje. 

Mihaly Varga, minister gospodarki narodowej powiedział dla dziennika Magyar Hirlap, że nie uważa przyłączenia się do strefy euro jeszcze pod koniec tej dekady za coś pozbawionego podstaw. Zaznaczył jednak, że aby to nastąpiło Węgry muszą bardziej zbliżyć się do średniego stopnia rozwoju w Unii Europejskiej. Musi też poprawić się wydajność węgierskiej gospodarki. 

ZOBACZ TEŻ: Europejczycy mają dość. Tylko Polacy i Węgrzy się wyróżniają

Węgrzy oczywiście mają też swoje oczekiwania dotyczące stanu samej strefy euro. Zdaniem ministra unijna waluta ujawniła już swoje słabości, a polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego ma swoje ograniczenia. Ponadto strefa euro powinna mieć pewniejszą wspólną politykę fiskalną i stabilniejsze euro. 

Minister Varga wskazał też, że dzisiaj Węgry spełniają wszystkie kryteria makroekonomiczne, które zgodnie z zapisami unijnych traktatów trzeba spełniać, aby móc wejść do euro. Na odpowiednim poziomie jest zarówno inflacja, jak i stopy procentowe, dług publiczny i deficyt budżetowy. 

Pozostaje spełnić tylko warunek stabilności kursu walutowego, czyli wejść do mechanizmu ERM2 i wytrzymać w nim dwa lata. W tym czasie kurs forinta nie mógłby się odchylać wobec euro o więcej niż 15 procent w jedną bądź drugą stronę.

Co ciekawe w ciągu ostatnich dwóch lat forint ten warunek spełniał. Różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym kursem forinta wobec euro w okresie od lipca 2014 do dzisiaj to tylko 10 i pół procent. Ale aby wejść do euro trzeba podjąc formalną decyzję o wejściu do ERM2. To de facto decyzja polityczna.