Rowery miejskie chcą wjechać na giełdę. Nextbike liczy, że utrzyma koszulkę lidera w Polsce

Polacy pokochali miejskie rowery. Na tej modzie zyskuje Nextbike. Właściciel firmy zdaje sobie sprawę z tego, że rowerowym tortem będzie musiał się dzielić. Ale liczy, że utrzyma pozycję lidera i planuje się rozwijać - w tym ma pomóc debiut giełdowy.

Rowery na główny parkiet

Mikołaj Chruszczewski, członek zarządu Grupy Larq (kiedyś CAM Media) w rozmowie z PAP powiedział, że jego firma może wprowadzać swoje spółki zależne na giełdę. Jako pierwszy mógłby zadebiutować Nextbike - największy operator miejskich systemów rowerowych w Polsce. Według Chruszczewskiego, firma mogłaby od razu wejść na główny rynek GPW.

Teraz Larq ma 75 proc. Udziałów w Nextbike, pozostałe 25 proc. należy do niemieckiego Nextbike GmbH, który jest twórcą systemu rowerowego i partnerem technologicznym. Po debiucie Larq chciałby utrzymać pakiet większościowy przynajmniej 50 proc. udziałów w polskim Nextbike.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Nie tylko Polska

Na razie Nextbike Polska ma około 90-procentowy udział w rynku systemów rowerów miejskich w naszym kraju. Ma ponad 8 tys. rowerów w 13 na 16 miast, w których wprowadzono taką formę transportu publicznego (m.in. w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie). Firma zdaje sobie sprawę z tego, że trudno będzie utrzymać tak wysoki udział. Chce jednak pozostać liderem - w ciągu najbliższych dwóch lat na uruchomienie nowych i rozbudowę istniejących systemów rowerowych planuje przeznaczyć ponad 100 mln zł.

Wrocław, stacja wypożyczalni rowerów miejskichWrocław, stacja wypożyczalni rowerów miejskich Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta

Rowerowy rynek cały czas rośnie. Mikołaj Chruszczewski z zarządu Larq spodziewa się, że do 2020 roku w Polsce może być już 34 tys. rowerów miejskich  (teraz to około 9 tys.), wartość całego rynku sięgnie 130 mln zł rocznie, ale niedługo później może się on już nasycić. Firma rozważa więc wyjście poza granice kraju - myśli o krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale także Skandynawii.

Veturillo, WarszawaVeturillo, Warszawa SŁAWOMIR KAMIŃSKI/ Agencja Gazeta

W tym roku prognozy Nextbike zakładają zwiększenie przychodów i zysku EBITDA o około 100 proc. - odpowiednio do ponad 33 mln zł i 10,5 mln zł. Nextbike Polska należy do Grupa Larq - holdingu kilku spółek z branży innowacyjnych mediów, nowych technologii i infrastruktury. Poza biznesem rowerowym w skład Larq wchodzą między innymi spółki Synergic (nośniki reklamy zewnętrznej) i Brand24 (narzędzie do monitoringu treści w internecie).