PiS bierze przykład z Włoch. To będzie istna rewolucja?

Włochy chcą nagradzać za walkę z marnotrawstwem żywności. Podobnie niebawem powinno być również w Polsce. Dziś, marnuje się u nas 9 mln ton jedzenia rocznie.

We Włoszech każdego roku na śmietnik wyrzucane jest 5 milionów ton jedzenia o łącznej wartości 8 miliardów euro. Dlatego przyjęto tam ustawę, która ma promować zachowania przeciwdziałające marnowaniu żywności. Dzięki niej przed wyrzuceniem uratowany ma być milion ton żywności rocznie.

Wśród tej ogromnej masy marnowanej żywności, na włoskie śmietniki trafia 1300 ton pieczywa. Dzięki ustawie, niesprzedany chleb w ciągu 24 godzin może zostać przekazany w formie darowizny instytucjom i organizacjom dobroczynnym. Darczyńcy będą mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Szacuje się, że dzięki nowym przepisom wsparcie dostanie 8 tysięcy placówek charytatywnych, pomagającym ponad 1,5 mln osób, w tym 135 tysiącom dzieci.

W Polsce trwają prace nad ustawą

Powstanie podobnych do włoskich regulacji zapowiedział polski rząd. Kilka dni temu powstał projekt regulacji, które ma spowodować, że sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. będą musiały przekazywać jedzenie potrzebującym.

Jeśli przepisy wejdą w życie, obowiązkiem sprzedawcy żywności będzie zawarcie umowy z organizacją pożytku publicznego, dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. Jedzenie ma być przeznaczone na działalność charytatywną.

9 mln ton żywności rocznie na śmietnik

Przepisy przeciwdziałające marnowaniu żywności są w naszym kraju potrzebne. W Unii Europejskiej Polska znajduje się na piątym miejscu pod względem marnowania żywności. Gorzej od nas wypadają jedynie Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy. Marnujemy 9 mln ton żywności rocznie, w tym 2 mln ton jako konsumenci indywidualni. Do wyrzucania jedzenia przyznaje się aż 60 proc. Polaków. Najczęściej kupujemy za dużo i nie jesteśmy tego w stanie zjeść.

Ustawa jest potrzebna także takim osobom jak piekarz z Legnicy, który został ukarany za to, że rozdawał chleb ubogim i bezrobotnym. Piekarzem, po przyznaniu mu przez magistrat tytułu Sponsora Roku, zainteresował się fiskus. Filantrop został skazany na zapłatę 200 tys. zł zaległego podatku. Dodatkowo sąd uznał, że zaniżał on swoje dochody i unikał płacenia podatków. W efekcie piekarz stracił firmę.

Od 2013 r. funkcjonuje zerowa stawka VAT na produkty spożywcze przekazywane organizacjom charytatywnym.

Więcej o:
Komentarze (107)
PiS bierze przykład z Włoch. To będzie istna rewolucja?
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 53 razy 47

  Zacznijmy od tego, że ów piekarz z Legnicy robił wałki na dużą kasę, co zostało bezsprzecznie udowodnione i został za to skazany. Żaden z niego filantrop, bo wykazano, że faktycznie oddawał nikły ułamek tego, co deklarował (6%), a resztę (94%) sprzedawał na lewo. W internecie opublikowano nawet dokumenty z kontroli skarbowej.

  Po drugie czas pomyśleć o opakowaniach żywności dla singli. Często człowiek potrzebuje 100 gramów a musi kupić pół kilograma, bo albo nie ma mniejszych opakowań, albo są, ale zupełnie się nie opłaca ich kupować i zamiast 2 małych opakowań lepiej kupić jedno duże i 3/4 z niego wyrzucić.

 • mt18

  Oceniono 39 razy 35

  Karol Bogusz hańbi swój zawód nie sprawdzając faktów.
  Jest Rok 2016, a mit "Piekarza z Legnicy" ciągle żywy wśród redaktorów Gazety. Ten złodziej ukrywał przychody, a jak przyszła kontrola VAT, to wymyślił "dotacje" i wciągnął w swoją grę idotów-dziennikarzy.

 • Roman Rumpel

  Oceniono 35 razy 29

  Po latach wraca bzdura o piekarzu filantropie. Żenada na oziomie frondy, czy niezależnej.

 • amflandia

  Oceniono 10 razy 10

  Serio ? To jak się tak bierze, to może niech zacznie od ton zmarnowanej, nie rozpakowanej nawet żywności, które zalegają w błocie w Brzegach, po dniach młodzieży. Ponoć służby porządkowe ładują je do kontenerów i wywożą na wysypisko ! Nie dalej jak dzisiaj słyszałam w radiu słuchaczkę, która dzwoniła z interwencją w tym temacie ...

 • nikifor666

  Oceniono 8 razy 8

  paaanie nawet Izba Skarbowa na stronie opisala, jak to piekarz sprzedawal rzekomo dwa chlebki dziennie, a zli urzednicy go udupili.

  zuzycie maki i innych polproduktow mial na kilkaset sztuk dziennie.

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 10 razy 8

  Włosi będą premiować oddawanie żywności ulgami podatkowymi, PiS chce zmusić do oddawania żywności, bez nagród.

  Jak to pis...

 • 1234qwerty

  Oceniono 7 razy 7

  Cel szczytny ale jak znam życie to tak obłożą to przepisami i zakazami że dużo firm to odpuści. Tu by się przydał Wilczek

 • marymania

  Oceniono 9 razy 7

  PiSdecja z rodzinami i z kościółkiem katolickim pewnie już zakłada "organizacje charytatywne", które będą na tym kręcić takie lody, o jakich PO się nie śniło w najśmielszych snach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX