Podatek od wynajmu mieszkania 2016

Podatek od wynajmu mieszkania - najważniejsze informacje

Współcześnie, jak i zresztą w niemal każdym systemie i czasie, wynajem mieszkania może być znakomitym pomysłem na zyskanie konkretnych dochodów. Należy jednak pamiętać, że wynajem mieszkania, jak każda inna czynność cywilnoprawna, obłożony jest obowiązkiem płacenia podatku. Jego wysokość zależy od wybranej formy opodatkowania. Przy dwóch różnych wariantach rozbieżność pomiędzy wysokościami opłat może być bardzo istotna i to niezależnie od kosztów stałych, takich jak czynsz, prąd, woda, gaz, światło, kablówka, internet itp.

Jeśli posiadamy nieruchomość i wynajmujemy ją jako osoba fizyczna (prywatna) i nie prowadzimy związanej z tym działalności gospodarczej, mamy do wyboru dwie formy płacenia podatku od wynajmu mieszkania:

  • ryczałt od przychodów, którego stawka wynosi 8,5%,
  • zasady ogólne, czyli tak zwana skala podatkowa (18% lub 32%).

Na co należy zwrócić uwagę?

Wyboru opcji ryczałtowej należy dokonać do dwudziestego dnia pierwszego miesiąca od rozpoczęcia wynajmu (w przypadku, gdy jest to dzień wolny od pracy, należy to zrobić pierwszego dnia roboczego po nim), powiadamiając o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Jeśli wynajmujący zapłacili pierwszy czynsz w kwietniu, to właściciel, który decyduje się na płacenie ryczałtu, musi to zgłosić w urzędzie skarbowym najpóźniej 20 maja, sporządzając samodzielnie oświadczenie, gdyż gotowy, urzędowy druk w tej kwestii nie funkcjonuje. Jeśli 20 maja wypada w niedzielę, powinien dokonać zgłoszenia 21 maja, w poniedziałek.

Przykra wiadomość dla spóźnialskich i opieszałych

Jeśli właściciel nie dokonał wyboru, automatycznie urząd skarbowy narzuca mu drugi wariant rozliczania się. Niestety zmian można dokonać wyłącznie z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego, najpóźniej do 20 stycznia. Jeśli 20 stycznia wypada w niedzielę, a w sobotę w urzędzie skarbowym nie ma aktualnie "dnia otwartego", należy dokonać tego najpóźniej do 18 stycznia.