Paliwa podrożeją? Orlen zapłaci 200 mln zł podatku rocznie

PKN Orlen zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej w wysokości
około 200 mln zł w skali roku.

PKN Orlen to największa w Polsce sieć stacji benzynowych. Sprzedaż detaliczną prowadzi w sieci około 1300 stacji paliw zlokalizowanych na terenie  kraju. Ma blisko 37-proc. udział w rynku detalicznym. W 2015 r. spółka osiągnęła 2,8 mld zł zysku.

Orlen zapłaci 200 mln zł rocznie

Jak informuje Orlen, „analiza treści przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a w szczególności przewidziana tam kwota zwolnienia przysługującego w danym miesiącu (17 mln zł), w zestawieniu z obrotami generowanymi w zakresie sprzedaży detalicznej na naszych stacjach, pozwala stwierdzić, że PKN Orlen będzie podatnikiem podatku od sprzedaży detalicznej”.

PKN Orlen dokonał symulacji, z których wynika, że musi liczyć się z zapłatą podatku detalicznego w wysokości 200 mln zł w skali roku - podaje portal dlahandlu.pl, powołujący się na informacje ze spółki.

Franczyzobiorcy nie zapłacą podatku

Inna jest sytuacja franczyzobiorców działających pod logo PKN Orlen. Takich stacji działa w kraju około 440. To odrębne od spółki podmioty gospodarcze i ewentualna zapłata podatku od sprzedaży detalicznej spadnie na ich barki.

Najprawdopodobniej jednak żaden z franczyzobiorców Orlenu nie będzie musiał zapłacić nowej daniny. Wyliczenia Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wskazują, że objęci nią zostaną operatorzy zarządzający siecią co najmniej 10 stacji.

Podobnie nie zapłacą stacje sieci partnerskiej Moya, którą prowadzi spółka Anwim. Poszczególni partnerzy prowadzą maksymalnie po kilka stacji, a sam Anwim ma ich co prawda 12, ale trzy z nich są automatyczne, a więc nie podlegają opodatkowaniu

Więcej o: