Deutsche Bank znów ma problem. Amerykanie chcą 14 miliardów dolarów, albo wytoczą bankowi proces

Rafał Hirsch
14 miliardów to kwota za którą Departament Sprawiedliwości zgodzi się na ugodę z bankiem. Chodzi o sprawy związane z zachowaniem banku w czasie kryzysu finansowego w 2008. Niemcy już oświadczyli, że nie zgdzają się na ugodę na takich warunkach

14 miliardów dolarów to bardzo dużo. Cały Deutsche Bank wczoraj na giełdzie we Frankfurcie był wart nieco ponad 20 miliardów dolarów. Dlatego reakcja inwestorów dziś rano jest bolesna. Akcje banku w ciągu pierwszych minut spadły o 8 procent

Deutsche Bank ma problemy od wielu miesięcy. Spółka zarabia znacznie mniej niż kilka lat temu. W ciągu ostatniego roku jej akcje spadły o 50 procent. Kolejny proces sądowy to ostatnia rzecz jakiej ten bank potrzebuje.

Wykres akcji Deutsche BankuWykres akcji Deutsche Banku źródło: investing.com

W sprawie chodzi o handel tak zwanymi MBSami (mortgage backed securities), czyli obligacjami zabezpieczonymi amerykańskimi kredytami hipotecznymi. Po załamaniu na rynku nieruchomości w USA w 2007 kredyty przestały się spłacać, a więc także oparte na nich MBSy straciły swoją wartość. Ci, którzy je kupili stracili sporo pieniędzy. Zdaniem rządu USA banki nie informowały swoich klientów o ryzyku sprzedając im te instrumenty, dlatego teraz mają płacić kary.  

Problem w tym, że z innymi bankami Departament Sprawiedliwości dogadywał się na znacznie mniejsze kwoty niż 14 mld USD. Wall Street Journal napisał , że Niemcy zgodziliby się na kwotę w okolicach 2 – 3 mld USD. Według gazety w połowie roku Deutsche Bank miał odłożoną rezerwę na ugody i procesy prawne w wysokości 6,2 mld USD. 

A sam Deutsche Bank w komunikacie pisze, że potwierdza pogłoski o 14 mld USD, ale że nie ma zamiaru dogadywać się z Amerykanami na taką kwotę.

Komunikat Deutsche BankuKomunikat Deutsche Banku Deutsche Bank

 

Deutsche Bank pisze też, że to dopiero początek negocjacji i że bank oczekuje, że doprowadzą one do efektu podobnego, co w przypadku ugód z innymi bankami, a więc do znacznie niższej kwoty. 

Do tej pory więcej pieniędzy amerykańskiemu rządowi za błędy związane z kryzysem finansowym zapłacił tylko Bank of America - ponad 20 mld USD. Morgan Stanley, Goldman Sachs i pare innych banków zapłaciły kwoty wyraźnie poniżej 10 mld USD. 

Jeśli Deutsche nie dogada się z Amerykanami i kwota nie zostanie obniżona, to będzie to groźna wiadomość także dla kilku innych europejskich banków. Podobne oskarżenia grożą bowiem brytyjskiemu Barclaysowi i szwajcarskim UBS i Credit Suisse.

Więcej o: