Allegro jest warte znacznie mniej, niż myśleliśmy. Pogłoski o 3 miliardach dolarów się nie sprawdzają

Rafał Hirsch
Dziś upływa termin składania ofert kupna spółki Allegro. Według agencji Reutera o polski portal będzie walczyć co najmniej czterech konkurentów. Oferują oni znacznie mniej pieniędzy niż chciałby właściciel Allegro

Cena poniżej oczekiwań

Kiedy kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o tym, że południowoafrykański Naspers sprzedaje Allegro, towarzyszyło mu wstępne przypuszczenie, że uda mu się to za około 3 miliardy dolarów.

Dziś agencja Reutera donosi, że cena, która jest na stole to tylko 2,2 miliardy dolarów – aż o 27 procent mniej niż kwota z medialnych spekulacji sprzed wakacji.

Oczywiście nie jest to cena ostateczna. Jeśli chętni do kupna będą się licytować i konkurować o polską spółkę wystarczjąco długo i zażarcie, to może faktycznie przebijając się nawzajem dojdą do poziomu 3 miliardów. Ale na razie jesteśmy od tego poziomu bardzo daleko.

Warto też pamiętać, że przy kwocie 2,2 mld USD właściciel polskiego portalu – firma Naspers z RPA i tak zarabia. Naspers kupił Allegro w 2008 roku za niecałe 1,5 mld dolarów.

Kto chce kupić Allegro?

Zdaniem Reutera wśród potencjalnych nabywców Allegro jest osiem firm, które podzieliły się na cztery drużyny. Do boju ruszają:

- firma Advent razem z amerykańskim funduszem Hellman & Friedman

- Apax Partners razem z CPP Investment Board z Kanady

- firmy Cinven i Permira

- CVC Capital Partners razem z amerykańską grupą General Atlantic

Reuters wśród potencjalnych nabywców nie wymienia ani eBaya, ani Alibaby, o których spekulowano wcześniej, że mogą być zainteresowani.

W sierpniu strony Allegro odwiedziło 13,9 mln internautów. Platforma od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych w Polsce miejsc w internecie.

Kto chce sprzedać Allegro?

Właściciel Allegro – Naspers to największa firma w RPA i jeden z gigantów światowego internetu. W ostatnim raporcie rocznym pokazał blisko 6 mld USD przychodów i prawie 1 mld USD zysku netto. Naspers prowadzi biznes w 130 krajach, a obok allegro jest właścicielem między innymi największej sieci społecznościowej w Chinach (Tencent Holding) i rosyjskiej grupy Mail.Ru.

Notowania akcji spółki Naspers - właściciela AllegroNotowania akcji spółki Naspers - właściciela Allegro wykres: investing.com

Rynkowa wartość Naspersa, który jest notowany na giełdzie w Johanessburgu wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat pięciokrotnie

Więcej o:
Komentarze (35)
Allegro jest warte znacznie mniej, niż myśleliśmy. Pogłoski o 3 miliardach dolarów się nie sprawdzają
Zaloguj się
 • Radek Kor

  Oceniono 11 razy 9

  Allegro jest warte mniej ze względu na górny limit rozwoju jaki osiągnęło w Polsce, średnie perspektywy rozwoju poza Polską i wkraczającą konkurencję ze strony Amazona czy Alibaby. Poza tym, Allegro otwierając własne sklepy nadwyrężyła relacje ze sprzedawcami którzy już nie są tak przywiązani do tego kanału i szukają alternatyw. Również jako rynek rzeczy używanych nie jest już tak atrakcyjna ze względu na wyśrubowane opłaty. Ktokolwiek kupi firmę raczej nie może myśleć o wysokim wzroście rok do roku tylko o walce o utrzymanie pozycji.

 • engarde

  Oceniono 11 razy 9

  Może byliby warci więcej, gdyby dbali o swoich użytkowników, a nie tylko o kasę. W tej chwili są pozostawieni sami sobie w przypadku jakichkolwiek przekrętów, allegro za to chętnie pobiera prowizję, pytanie za co?

 • hahax1000

  Oceniono 10 razy 8

  Allegro to zalagowana badziew, której daleko do dawnej świetności i uporządkowania. Dobre Allegro to było co najmniej z 10 lat temu. Teraz kolejne głupie pomysły szefów tej wydmuszki, tylko jeszcze bardziej ją pogrążają. Mam nadzieję, że po zakupie Allegro ci idioci stracą pracę.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 8 razy 4

  Chjua sa warci.
  Gdyby nagle padli, znalazłbym bez problemu inne miejsce w którym mógłbym coś co potrzebuję, sprzedać zresztą też.
  alledrogo jest od dłuższego czasu "łącznikiem" z Aliexpress (dla niekumatych).

 • wunderwaffen

  Oceniono 2 razy 2

  Korzystam od dawna z Allegro, Ebay i Alliexpres, gdyż mam przeróżne hobby i gdybym miał kupować swoje "zabawki" i cześć do nich w stacjonarnych sklepach, to potrzebowałbym na ten cel prywatnej kopalni złota. ;)))

 • jar_i_mir

  Oceniono 2 razy 2

  Muszą się śpieszyć ze sprzedażą, bo jak wejdzie do Polski Aliexpress, to wartość Allegro mocno spadnie.

 • skrzyneczka2

  Oceniono 5 razy 1

  Jak Aliexpress uruchomi w polsce to na alegro zostana tylko sami złodzieje kradzonych czesci samocgodowych i sprzedawcy rolexów które znależli na plaży w turcji. Inne rzeczy bez wysiłku duzo taniej na Aliexpress.
  A najwazniejsze- kontrachent dostaje twoje pieniadze jak ty potwierdzisz ze towar otrzymałeś i jest ok.

 • wichura

  Oceniono 1 raz 1

  Kupić za 3 mld coś, co jest warte 3 mld (i będzie w najbliższej przyszłości warte około 3 mld) to umie każdy głupi.
  Czy ktoś wie, jaki EBITDA ma allegro?

 • kamila3345

  Oceniono 5 razy 1

  2 mld ale chyba złotych. 2 mld baksów to już lepiej na lokacie trzymać. Niech Allegro ujawni najpierw realne roczne zyski to będzie mozna go realnie wycenić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX