Allegro jest warte znacznie mniej, niż myśleliśmy. Pogłoski o 3 miliardach dolarów się nie sprawdzają

Rafał Hirsch
Dziś upływa termin składania ofert kupna spółki Allegro. Według agencji Reutera o polski portal będzie walczyć co najmniej czterech konkurentów. Oferują oni znacznie mniej pieniędzy niż chciałby właściciel Allegro

Cena poniżej oczekiwań

Kiedy kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o tym, że południowoafrykański Naspers sprzedaje Allegro, towarzyszyło mu wstępne przypuszczenie, że uda mu się to za około 3 miliardy dolarów.

Dziś agencja Reutera donosi, że cena, która jest na stole to tylko 2,2 miliardy dolarów – aż o 27 procent mniej niż kwota z medialnych spekulacji sprzed wakacji.

Oczywiście nie jest to cena ostateczna. Jeśli chętni do kupna będą się licytować i konkurować o polską spółkę wystarczjąco długo i zażarcie, to może faktycznie przebijając się nawzajem dojdą do poziomu 3 miliardów. Ale na razie jesteśmy od tego poziomu bardzo daleko.

Warto też pamiętać, że przy kwocie 2,2 mld USD właściciel polskiego portalu – firma Naspers z RPA i tak zarabia. Naspers kupił Allegro w 2008 roku za niecałe 1,5 mld dolarów.

Kto chce kupić Allegro?

Zdaniem Reutera wśród potencjalnych nabywców Allegro jest osiem firm, które podzieliły się na cztery drużyny. Do boju ruszają:

- firma Advent razem z amerykańskim funduszem Hellman & Friedman

- Apax Partners razem z CPP Investment Board z Kanady

- firmy Cinven i Permira

- CVC Capital Partners razem z amerykańską grupą General Atlantic

Reuters wśród potencjalnych nabywców nie wymienia ani eBaya, ani Alibaby, o których spekulowano wcześniej, że mogą być zainteresowani.

W sierpniu strony Allegro odwiedziło 13,9 mln internautów. Platforma od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych w Polsce miejsc w internecie.

Kto chce sprzedać Allegro?

Właściciel Allegro – Naspers to największa firma w RPA i jeden z gigantów światowego internetu. W ostatnim raporcie rocznym pokazał blisko 6 mld USD przychodów i prawie 1 mld USD zysku netto. Naspers prowadzi biznes w 130 krajach, a obok allegro jest właścicielem między innymi największej sieci społecznościowej w Chinach (Tencent Holding) i rosyjskiej grupy Mail.Ru.

Notowania akcji spółki Naspers - właściciela AllegroNotowania akcji spółki Naspers - właściciela Allegro wykres: investing.com

Rynkowa wartość Naspersa, który jest notowany na giełdzie w Johanessburgu wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat pięciokrotnie