Ponad 40 proc. kredytobiorców przyznaje - trudno zebrać im na ratę za mieszkanie Lekko z ratą kredytu mieszkaniowego jest tylko co szóstej osobie.
W Polsce czynnych kredytów mieszkaniowych jest ponad 2 mln (blisko 2,2 mln w maju, wg danych Biura Informacji Kredytowej). Łączną liczbę osób spłacających te kredyty szacuje się na ok. 3 mln osób.
. źródło: badanie Finansowy Barometr ING
Choć jednak tak wiele osób deklaruje, że ciężko jest im zebrać na ratę, ogólnie aż 78 proc. kredytobiorców jest zadowolonych ze swojej sytuacji mieszkaniowej. To właściwie tyle samo co posiadaczy mieszkań nieobciążonych kredytem.
. źródło: badanie Finansowy Barometr ING
Poza tym subiektywne poczucie „trudności” w uzbieraniu pieniędzy na ratę nie przekłada się na złą spłacalność kredytów.
- Kredyty mieszkaniowe w Polsce są spłacane bardzo dobrze. Problemy z terminową spłatą (rozumianą jako opóźnienie powyżej trzech miesięcznych rat – 90 dni) ma 2,93 proc. kredytobiorców mieszkaniowych. Jest to dużo mniej niż np. w przypadku kredytobiorców posiadających kredyt konsumpcyjny (gotówkowy lub ratalny), wśród których 13,7 proc. kredytobiorców posiadających taki kredyt na koniec czerwca br. opóźnia się powyżej 90 dni - komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej.
Poza tym, co zresztą nie dziwi, jeśli Polacy stoją przed koniecznością wyboru której raty nie zapłacić, to na ratę kredytu mieszkaniowego pada najrzadziej. Po prostu – na mieszkanie MUSI się znaleźć. Czytaj więcej: Na mieszkanie musi się znaleźć, z ratami za telewizor jakoś to będzie. Ze spłatą tych kredytów spóźniamy się najczęściej.
Jednocześnie jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w których opinii rodzice powinni wspierać dzieci finansowo w zakupie mieszkania czy budowie domu. Uważa tak 56 proc. badanych. Badanie ING objęło 13 państw (Polska, Czechy, Rumunia, Turcja, Austria, Niemcy, Francja, Belgia, Luksemburg, Holandia, Włochy, Hiszpania, Wlk. Brytania), i tylko w dwóch (Turcja i Włochy) odsetek osób o takim mniemaniu jest wyższy.
Polska jest jednym z nielicznych przebadanych krajów, gdzie zwolenników wsparcia młodych jest więcej niż przeciwników.
. źródło: badanie Finansowy Barometr ING
Co więcej, za tym oczekiwaniem wsparcia idą konkretne kroki. 25 proc. właścicieli mieszkań w Polsce odziedziczyło je po rodzinie, 13 proc. otrzymało je w prezencie, a 11 proc. nabyło swoje M dzięki pomocy finansowej od rodziny. Razem - co drugi właściciel mieszkania w Polsce dostał od rodziny jakieś wsparcie „mieszkaniowe”.
- Deficyt mieszkań w Polsce i rozpowszechniona własność prywatna powodują, że Polacy mają wysokie oczekiwania w zakresie pomocy w zakupie mieszkań. Znacznie częściej niż inne nacje liczą na pomoc rodziców. Powodem tych oczekiwań jest też niska siła nabywcza osób młodych - komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING.
. źródło: badanie Finansowy Barometr ING
Łącznie dwie trzecie Polaków mieszka we własnym mieszkaniu. Aż 81 proc. mieszkań w Polsce nie jest, ani nigdy nie było, obciążone kredytem hipotecznym. To najwyższy wskaźnik ze wszystkich zbadanych krajów.
- Większość Polaków jest właścicielami mieszkań i chce mieszkać w lokalach, które posiada na własność. Wynika to w dużej mierze z polityki mieszkaniowej państwa, która od 1989 r. konsekwentnie wspiera zakup mieszkań i domów, a nie ich wynajmowanie. Temu służyło zarówno uwłaszczenie mieszkań spółdzielczych, jak i dopłaty do kredytów hipotecznych - komentuje Karol Pogorzelski, ekonomista ING.
. źródło: badanie Finansowy Barometr ING