OPEC mówi, że zmniejszy wydobycie ropy. Ceny surowca mocno w górę

Jest wstępna zgoda - OPEC obniży produkcję ropy naftowej. To będzie pierwsza taka decyzja od ośmiu lat. W reakcji na tę informację ropa naftowa na światowych rynkach zaczęła wyraźnie drożeć.

Kraje OPEC wstępnie porozumiały się, że zmniejszą produkcję ropy naftowej - podaje Reuters powołując się na źródła w kartelu. Informację podały też inne media gospodarcze.

Po obniżce państwa należące do OPEC łącznie mają produkować 32,5 mln baryłek ropy dziennie, czyli o prawie 750 tys. dziennie mniej, niż w sierpniu. Po pierwszych, nie potwierdzonych jeszcze oficjalnie informacjach, notowania ropy naftowej wyraźnie podskoczyły. Kurs ropy Brent notowana w Londynie rósł nawet o 6,5 proc.

Notowania ropy BrentNotowania ropy Brent investing.com

Podobnie wyraźnie drożała ropa notowana na giełdzie w Nowym Jorku.

Notowania ropy CrudeNotowania ropy Crude investing.com

Dzisiejsza zgoda to tak naprawdę wstępne porozumienie. Ostateczne decyzje mają zapaść na oficjalnym spotkaniu OPEC w listopadzie. Trzeba też pamiętać, że kraje OPEC w przeszłości często przekraczały ustanawiane limity, czasem bardzo wyraźnie.

OPEC to kartel zrzeszający kraje - eksporterów ropy naftowej. Należy do niego 14 państw, m.in. Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Nigeria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Łącznie dostarczają one 40 proc. Surowca na świecie.

Tymczasem Rosja pobiła własny rekord produkcji surowca - według wstępnych szacunków, we wrześniu dziennie pompowała 11,1 mln baryłek, o 400 tys. więcej, niż w sierpniu. Rosjanie brali udział w rozmowach w Algierze, ale - jako nie należący do OPEC - nie są stroną tego porozumienia.

Więcej o: