41 proc. ankietowanych Polaków stwierdziło, że podatki w Polsce są „zdecydowanie zbyt wysokie”, 29,7 proc., że są „raczej zbyt wysokie”. Według 23,4 proc. rodaków daniny w naszym kraju są w sam raz, a zdaniem zaledwie 1,4 proc. - podatki są za niskie. 4,5 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
Przekonanie o zbyt wysokich podatkach jest wyraźniejsze w grupie osób pracujących. W opinii 39,3 proc. respondentów czynnych zawodowo podatki są „zdecydowanie zbyt wysokie”. 36,9 proc. uznało je za „raczej zbyt wysokie”.
Polaków zapytano także, czy zgodziliby się na „podniesie podatków w zamian za likwidację składek opłacanych do ZUS”. Badani nie byli przekonani do takiego rozwiązania. Przeciwko opowiedziało się w sumie 42,7 proc. respondentów – 16,1 proc. było „zdecydowanie nie”, a 26,6 proc. „raczej nie”. 19 proc. Polaków stwierdziło, że „raczej” by się na to zgodziła. „Zdecydowaną zgodę” wyraziło 8,6 proc. respondentów. Opinii w tej sprawie nie miało 29,8 proc. badanych.
Badanie przeprowadził ośrodek IBRiS w dniach 13-14 października 2016 roku na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd wynosi 3 proc.
Obniżka podatku, przynajmniej dla części Polaków, jest możliwa. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie w Polsce jednolitego podatku. Niższą daninę zapłaciłyby dzięki temu 3 mln osób, wyższą - 300 tys. najzamożniejszych podatników.
Pierwszy próg ustalony miałby być na 8 tys. zł, a każdy, kto tyle zarobi, odprowadzałby 19,52 proc.
- Zmiany w podatkach, które szykuje PiS, będą ciosem dla ok. 400 tys. przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. Po likwidacji podatku liniowego łącznie zapłacą państwu ponad 16 miliardów złotych więcej niż dotychczas - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".
Spadną jednak koszty kadrowej obsługi w większych firmach i urzędach. Jak podaje
PulsHR.pl spadek kosztów będzie dotyczył grubo ponad miliona firm - między 1,2
mln a 1,9 mln.