Brytyjski parlament zlekceważy referendum ws. Brexitu? Kluczowa decyzja Wysokiego Trybunału

Wysoki Trybunał (High Court) ogłosił, że brytyjski rząd potrzebuje poparcia parlamentu, aby ruszyć z procesem wychodzenia z Unii Europejskiej. Funt umacnia się.

Jak orzekł Wysoki Trybunał, brytyjski parlament musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie negocjacji Wlk. Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Brytyjski rząd prawdopodobnie będzie się odwoływał od tej decyzji.

Po decyzji Wysokiego Trybunału mocno podrożał funt brytyjski.

W październiku premier Theresa May, że brytyjski rząd uruchomi procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej do końca marca 2017 r. Teraz nie wiadomo, czy ten termin zostanie dotrzymany. Większość deputowanych do brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że unijni politycy, m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, apelowali do Wielkiej Brytanii o jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji w sprawie opuszczenia wspólnoty.

Kwestia Brexitu jest najważniejszą sprawą konstytucyjną od lat. Premier Wlk. Brytanii chciała skorzystać z tzw. przywileju królewskiego, pozwalającego rządowi wycofać się z umów międzynarodowych. Zwolennicy pozostania Wlk. Brytanii w Unii akcentowali jednak, że Brexit ograniczy prawa Brytyjczyków, m.in. do swobodnego przemieszczania się w Europie, i May nie ma prawa podejmować negocjacji bez konsultacji z parlamentem.

Więcej o:
Komentarze (62)
Brytyjski parlament zlekceważy referendum ws. Brexitu? Kluczowa decyzja Wysokiego Trybunału
Zaloguj się
 • korgan123

  Oceniono 67 razy 19

  A Gazeta znowu się łudzi, że do Brexitu nie dojdzie. Zaraz po referendum pisali, że będzie powtórzone, że odłączy się Szkocja i Londyn. Kiedy wy tam w tej gazecie dorośniecie??

 • mr.knox

  Oceniono 32 razy 12

  Tak wyglada"demokracja" w eurohybrydzie. Obywatele moga chciec jedno (vide referendum) a rzad i tak postapi po wytycznych brukselskiego rezimu.

 • foreks

  Oceniono 11 razy 11

  W przeciwienstwie do Polski w UK szanuje sie glos suwerena. U nas polityce zawsze wiesza lepiej.

 • foreks

  Oceniono 15 razy 11

  Patowa sytuacja - wiekszosc Angoli juz wie, ze Brexit to katastrofa dla kraju, ucieczka firm, kapitalu, fabryk, brak dostepu do wspolnego rynku, podwyzki o 20% wszystkiego z importu. Niestety jesli Izba Gmin zaglosuje przeciw wynikowi referendum to bedzie lamanie woli narodu, chocby ten narod byl glupi, zmanipulowany, stary i mial minimalna przewage nad reszta kraju. Stad mozna powiedziec, ze demokracja w tym wypadku do kwadratu okazuje sie katastrofa dla dobrobytu kraju.

 • alfalfa

  Oceniono 12 razy 10

  Może wróćmy do tradycji i niech po prostu Królowa powie jak ma być a kmiecie się podporządkują. Jak któryś będzie fikał, to zamknąć w Tower o chlebie i wodzie.
  A.

 • tofi.jo

  Oceniono 19 razy 5

  Tereska publikuj!

 • jiraya486

  Oceniono 6 razy 4

  Jezeli by to przeszlo i brexit nagle stal sie brex-in - oznaczaloby to, ze ktos ewidentnie zmanipulowal rynki i wykorzystal ten czas by sie wzbogacic (slaby funt, niepewne rynki)..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX