Brytyjski parlament zlekceważy referendum ws. Brexitu? Kluczowa decyzja Wysokiego Trybunału

Wysoki Trybunał (High Court) ogłosił, że brytyjski rząd potrzebuje poparcia parlamentu, aby ruszyć z procesem wychodzenia z Unii Europejskiej. Funt umacnia się.

Jak orzekł Wysoki Trybunał, brytyjski parlament musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie negocjacji Wlk. Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Brytyjski rząd prawdopodobnie będzie się odwoływał od tej decyzji.

Po decyzji Wysokiego Trybunału mocno podrożał funt brytyjski.

W październiku premier Theresa May, że brytyjski rząd uruchomi procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej do końca marca 2017 r. Teraz nie wiadomo, czy ten termin zostanie dotrzymany. Większość deputowanych do brytyjskiego parlamentu opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że unijni politycy, m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, apelowali do Wielkiej Brytanii o jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji w sprawie opuszczenia wspólnoty.

Kwestia Brexitu jest najważniejszą sprawą konstytucyjną od lat. Premier Wlk. Brytanii chciała skorzystać z tzw. przywileju królewskiego, pozwalającego rządowi wycofać się z umów międzynarodowych. Zwolennicy pozostania Wlk. Brytanii w Unii akcentowali jednak, że Brexit ograniczy prawa Brytyjczyków, m.in. do swobodnego przemieszczania się w Europie, i May nie ma prawa podejmować negocjacji bez konsultacji z parlamentem.

Więcej o: