8 wykresów, które mówią, co się stało w Ameryce

Marcin Kaczmarczyk
Giełdy akcji i surowców oraz rynek walutowy bardzo żywo reagują na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jak żywo? Popatrzmy na poniższe wykresy.

1. Biedni Meksykanie

Na pewno największym przegranym jest meksykańskie peso, które tanieje do dolara. Takie spadki w ciągu dnia - nad ranem sięgające kilkunastu procent - to wyjątkowa rzadkość. Ale nie ma się co dziwić. Wygrana Trumpa, to ponura wiadomość dla Meksyku. Nowy prezydent USA mówił, że chce zbudować mur na południowej granicy i obciążyć towary importowane z Meksyku cłem wysokości 35 proc. Tak wygląda dzisiejsze umocnienie dolara do meksykańskiej waluty:

Notowania dolara amerykańskiego według peso meksykańskiegoNotowania dolara amerykańskiego według peso meksykańskiego źródło: investing.com

Czytaj więcej: W Meksyku bank centralny i ministerstwo finansów przygotowało plany awaryjne. 

2. W Japonii mała panika na giełdzie

Aż 5,36 proc. stracił Nikkei 225, główny indeks japońskiej giełdy w środę po tym, jak ze Stanów zaczęły napływać wieści o możliwej wygranej kandydata republikanów. To była jasna zapowiedź, że czeka nas w środę powtórka z Brexitu - czyli mocne tąpniecie na rynkach.

NikkeiNikkei źródło: investing.com

3. Amerykańska giełda tonie, choć jeszcze nie działa

Amerykańska giełda jeszcze nie działa, ale handluje się już kontraktami na jej główny indeks S&P 500. I te, odzwierciedlające nastawienie inwestorów w USA, najpierw mocno zanurkowały, a potem nastąpiło wyraźne odbicie. Być może rynki wsłuchały się w koncyliacyjne pierwsze przemówienie powyborcze Donalda Trumpa.

Kontrakt terminowy na S&P 500Kontrakt terminowy na S&P 500 źródło: investing.com

4. Dolar to rollercoaster

Amerykański dolar zachowuje się podobnie, jak kontrakty na indeks S&P 500. Najpierw osłabił się wobec niemal wszystkich ważnych walut. Potem zaczął zyskiwać. Również wobec złotego. I koło 10 rano niemal wrócił do poziomów z wczoraj.

Notowania euro wobec dolaraNotowania euro wobec dolara źródło: investing.com

5. Złoty stabilny. Frank nie szaleje

Co ważne nie ma dramatu w wypadku franka szwajcarskiego. Nasza waluta wcześnie rano najpierw mocno straciła wobec szwajcarskiej, potem zyskała, by jeszcze później znaleźć się na poziomach z wczorajszych notowań. Wygląda na to, jakby bank centralny Szwajcarii był tutaj na straży.

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotegoNotowania franka szwajcarskiego wobec złotego źródło: investing.com

6. Nasza giełda traci. Ale bez przesady

Gorzej jest na GPW. Indeks WIG20 na otwarciu spadał nieco ponad jeden procent. Później pojawiło się lekkie odbicie, ale na duże zyski ze sprzedaży akcji inwestorzy nie powinni raczej dzisiaj liczyć. Podobnie jak indeks WIG20 zachowuje się dzisiaj DAX, główny indeks niemieckiej giełdy.

WIG20WIG20 źródło: investing.com

Czytaj więcej: Polska giełda umiera. W październiku Handel akcjami małych spółek spadł o ponad połowę.

7. Złoto w cenie. Warto było wczoraj kupić

Drożeje złoto. Co prawda skala podwyżki jest dwie godziny przed południem mniejsza niż o 6 rano, ale i tak za cenny kruszec trzeba zapłacić 2 proc. więcej niż wczoraj pod koniec dnia.

Notowania złotaNotowania złota źródło: investing.com

8. Tania ropa. Co będzie dalej z amerykańską gospodarką?

Rano potaniała również ropa. Nie często traci równocześnie z dolarem, a tak teraz było. Skala spadków nie jest jednak jakaś porażająca. Tutaj zdarzają się większe ruchy, np. kiedy OPEC obraduje. Widać w tym wykresie przede wszystkim niepewność. Inwestorzy nie bardzo wiedzą co dalej.

Notowania ropy typu BrentNotowania ropy typu Brent źródło: investing.com

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

 Zobacz także WIDEO: Pierwsze przemówienie prezydenta Trumpa: "Właśnie odebrałem telefon od Hillary..."

Pierwsze przemówienie prezydenta Trumpa: "Właśnie odebrałem telefon od Hillary..."