Polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat. Dane są gorsze od najgorszych oczekiwań

Rafał Hirsch
Z polską gospodarką jest coraz gorzej. GUS własnie podał, że w ostatnim kwartale PKB urosło tylko o 2,5 procent. To gorzej od najbardziej pesymistycznych przewidywań ekonomistów

PKB, czyli wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w Polsce w trzecim kwartale jest większa niż rok temu o 2,5 procent. To znacznie poniżej oczekiwań, które były w okolicach 3 procent. 

Te dane oznaczają, że polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat. Gorszy wynik ostatni raz mieliśmy w trzecim kwartale 2013, kiedy to podnosiliśmy się ze spowolnienia spowodowanego kryzysem w strefie euro

PKB PolskiPKB Polski dane: GUS

Tym razem zdaniem wielu ekonomistów za coraz gorsze wyniki polskiej gospodarki odpowiada przede wszystkim spadek inwestycji. Państwo ma wciąż problem z uruchomieniem kolejnej transzy środków unijnych, z kolei prywatne firmy boją się inwestować ze względu na zwiększoną niepewność. Chodzi zarówno o obawy związane z otoczeniem, geopolityką i przyszłością strefy euro, jak i te dotyczące polskiej polityki i przyszłości rządów prawa w Polsce. 

Dane GUS za trzeci kwartał praktycznie przekreślają szanse na zapowiadane przez rząd 3,5 procent wzrostu gospodarczego w całym roku. Jeśli w pierwszym półroczu wzrost sięgał 3,2 procent, a teraz znacząco spowolnił, to w czwartym kwartale musiałaby nastąpić eksplozja wzrostu, aby w całym roku udało się mieć 3,5 procent.

Zobacz także WIDEO: Petru: Gospodarka się wali!

Więcej o: