Dolar już po 4,20 zł. Jest najdroższy od 2002 roku

Daniel Maikowski
Kurs USD/PLN doszedł już do poziomu 4,20 zł. Amerykańską walutę dodatkowo umocniło wczorajsze wystąpienie prezes FED Janet Yellen.

Od zeszłotygodniowych wyborów prezydenckich w USA, w których zwyciężył Donald Trump, dolar zdrożał wobec złotego już o 35 gr.

Notowania dolara wobec złotegoNotowania dolara wobec złotego źródło: investing.com

"W przypadku PLN za impulsem spadkowym stoją przede wszystkim czynniki globalne, w postaci mocnego dolara oraz rynkowej niepewności po wyborach w USA" - podkreśla analityk Domu Maklerskiego BOŚ, Konrad Ryczko.

Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym dolara było również czwartkowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen, podczas którego potwierdziła ona prawdopodobny scenariusz grudniowej podwyżki stóp procentowych przez FED.

W opinii inwestorów, plany gospodarcze Trumpa (m.in. niższe podatki i przeniesienie produkcji do USA) wywołają powrót inflacji, a przez to podwyżki stóp procentowych. Z tego powodu „kapitał amerykański szeroką falą wraca do domu” i dolar mocno drożeje.

Niepewność inwestorów

Zdaniem analityków wzmacnianie się się dolara w stosunku do złotego to również efekt czynników wewnętrznych - przede wszystkim słabych danych makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. Dodatkowy niepokój inwestorów wzbudza przyjęta w tym tygodniu ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego.

"Obniżka wieku emerytalnego powszechnie odebrana została negatywnie, a m.in. wedle opinii Fitch w połączeniu ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego stanowi ryzyko dla perspektyw fiskalnych Polski" - podkreśla Konrad Ryczko.

Złoty osłabia się również w stosunku do innych walut.

Notowania euro wobec złotegoNotowania euro wobec złotego źródło: investing.com

Za euro rano w piątek trzeba było płacić ponad 4,45 zł, czyli około 14 groszy więcej niż przed wyborami w USA.

Notowania franka wobec złotegoNotowania franka wobec złotego źródło: investing.com

Zła wiadomość także dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Kurs franka przebił poziom 4,15, podczas gdy jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia znajdował się na poziomie ok. 4,02.

Notowania funta wobec złotegoNotowania funta wobec złotego źródło: investing.com

Drożej również funt brytyjski, za którego trzeba obecnie zapłacić ponad 5,2 zł, podczas gdy w na początku ubiegłego tygodnia znajdował się na poziomie poniżej 5 zł.

Więcej o: